Venäjän federaation opetus- ja tiedeministeriö

kunnallinen budjettikoulu

"Erzovon lukio

Gorodishchen alue, Volgogradin alue"

403010, Volgogradin alue, Gorodishchen kunnanalue,

R.p. Erzovka, Shkolnaya-katu, rakennus 2

T. 8-84468-4-79-55, Faksi 8-84468-4-76-06

Sähköposti:

OKPO 22402704, OGRN 1023405363376, INN/KPP 3403301246/340301001

Tietolähteet menneisyydestä

Paras moderni oppitunti

Polyanichko Lina Vladimirovna, historian ja yhteiskuntaopin opettaja,

Erzovka, 2015

Tuote: Tarina. 5. luokka.

Oppikirja: A.N. Maikov. Tarina. Johdatus historiaan. 5. luokka. M. "Ventana-Graf" 2010.

Oppitunnin aihe: Tietolähteet menneisyydestä.

Oppitunnin tyyppi: Uuden materiaalin oppiminen.

Laitteet: ICT, kortit, tietokone, projektori.

Oppitunnin tarkoitus: Kanssamuodostaa ajatuksia järjestyksestä historian tieteessä käyttämällä esimerkkiä historiallisten lähteiden jakamisesta ryhmiin.

Oppitunnin tavoitteet:

Oppikirjan ja kuvitussarjojen kanssa työskentelyn perusteella osaa luokitellatietoa, kuvaile historiallisia lähteitä;

Eri lähteistä saadun tiedon analysoinnin perusteella oppii muotoilemaan ja ratkaisemaan kognitiivisia ongelmia;

Kehittää vuorovaikutustaitoja ryhmätyöskentelyssä, kehittää taitoja arvioida omaa toimintaa ja tiimin toimintaa.

Suunnitellut tulokset:

aihe:

Toista historialliset tosiasiat, korosta tärkeintä, määrittele termit: historiallinen lähde, muistomerkki, museo, kirjasto, asiakirja.

Poimi tarvittavat tiedot eri tietolähteistä.

Käytä historiallista tietoa kyläsi, kaupunkisi tai maasi historiallisten ja kulttuuristen monumenttien tunnistamiseen ja säilyttämiseen.

meta-aihe:

Määritä oppitunnin aihe, tavoitteet, tavoitteet;

Rakenna toiminnallesi algoritmi.

henkilökohtainen:

Kehittää kognitiivista kiinnostusta uuden tiedon hankkimiseen;

Historiallisen perinnön kunnioittamisen edistäminen;

Reflektointitaitojen hankkiminen.

Muinaisista ajoista lähtien ihmiset ovat säilyttäneet huolellisesti tietoja menneisyydestä: he välittivät tarinoita sankareista sukupolvelta toiselle, tallensivat tietoja sodista ja katastrofeista, pystyttivät monumentteja, valokuvasivat rakkaansa ja kuvasivat heitä. Miten perheesi pitävät historiaa?
Onko mahdollista tallentaa kaikki menneisyyden kohteet?

Mikä voi tuhota ne? Katso kuvia ja selvitä esineiden kuoleman syyt (Liite nro 2).

Voiko henkilö itse tulla syyksi menneiden vuosien todisteiden tuhoamiseen? Miten tämä tapahtuu? (Liite nro 3).
Kuten näet, on monia voimia, jotka voivat tuhota menneisyyden! Meidän on huolellisesti säilytettävä menneisyyden todisteet. Kaikkea, mitä ihmiset kerran ovat luoneet, kutsutaan historiallisia lähteitä . Niiden avulla tiedemiehet voivat tutkia ihmiskunnan historiaa.
Kaikissa tieteissä tutkijat pyrkivät järjestämään saamansa tiedot. Historian tiede ei ole poikkeus. Katso kuvaa sivulla 11 ja tunnista lähderyhmät (kirjallinen, materiaali).

Mihin ryhmään sisällytät lähteitä, kuten legendoja, sananlaskuja, lauluja, tarinoita? ? (oraalinen)

Tunnista ja nimeä esineet, jotka kertovat perheen tarinan.

Valokuvia, kirjeitä, tavaroita, erityisesti niitä, jotka kuuluivat vanhemmille sukupolville.

He tekevät oletuksia.Todennäköisesti ei. Asiat voivat vaurioitua ja ne voivat tuhoutua huolimattomuuden vuoksi.

(r, p, l)

He nimeävät luonnonilmiöitä, jotka voivat tuhota historiallisia todisteita.

Tornado, tulivuorenpurkaus, maanjäristys

(p, k, l)

Ilmoita ihmisen toiminnan tuhoisat seuraukset (kehi minitarinoita).

(p, k, l)

Kirjoita määritelmä muistikirjaasi.(R)

Työskentele kuvien kanssa sivulla s. 11., tee johtopäätökset, kirjoita vihkoon.Voit jakaa kaikki kohteet kahteen ryhmään: kirjallinen, materiaali. (p, p, k)
Täytä muistikirjan merkintä.Nämä lähteet voidaan säilyttää suullisesti ja siirtää ne vanhemmilta sukupolvilta nuoremmille.

( p, p, k)

Myös historiallisia lähteitä kutsutaan monumentteja. Monumentti on muistutus menneestä, pala sitä.
Viittaa opiskelijoiden elämänkokemuksiin:Anna esimerkkejä kylämme historiallisista monumenteista ja kaupunkimme.

Historiallisia lähteitä on suojeltava. Oletko koskaan miettinyt, missä taide-esineitä ja historiallisia monumentteja säilytetään ja esitetään yleisölle?
Verrataan oletuksiamme siihen, mitä oppikirjassa on kirjoitettu ( arkisto, museo, kirjasto).

Liite nro 1

Testata

    Mikä tiede tutkii ihmisten elämää ja toimintaa menneisyydessä?
A) luonnonhistoriaB) historia B) kirjallisuus

2. Nimeä yksi ensimmäisistä historioitsijoista?

A) Herodotos

B) Sokrates

B) Hesiodos

3. Käännetty latinasta sana "fakta" on käännetty... A) tehty B) mitä sanottiin B) täydellinen 4. Määritä oikea tuomio A) Tapahtumat todetaan vain tosiasioiden perusteella; B) Tapahtumat todetaan tosiasioiden, paikan, päivämäärät.

5. Mitä yhteistä näillä kuvilla on?

A) historialliset tosiasiat B) kirjoittanut yksi kirjoittaja C) kuvastaa samaa historiallista tapahtumaa

Liite nro 2

Maanjäristys Tulivuorenpurkaus Smerch

Liite nro 3


Vandalismi Sota Ihmisten taloudellinen toiminta

Liite nro 4

Kortti nro 1

Kortti nro 2

Liite nro 5

    Miten luonnonilmiöt tai ihmisen toiminta johtavat historiallisten monumenttien tuhoutumiseen? Tiedätkö muinaisten muistomerkkien tuhoamistapauksia alueellamme?? (Muistomerkkien tuhoutuminen maanjäristysten, maanvyörymien, hurrikaanien, tulvien seurauksena. Ihmisen toiminta vahingoittaa historiallisia monumentteja: altaiden luominen, maanalaisten yhteyksien rakentaminen, kunnostustöistä kieltäytyminen, huolimattomuus. Kylässämme koulurakennus, rakennettu sodan jälkeen, tuhoutui lopullisesti vuonna Vanhojen asuinrakennusten julkisivujen korjaustöitä tehtäessä käytetään nykyaikaisia ​​materiaaleja, kun taas sodanjälkeisen ajan ainutlaatuinen arkkitehtuuri katoaa). Miten ihmiset säilyttävät tietoa menneisyydestä?(Ihmiset luovat monumentteja, jotka säilyttävät historiallisia tapahtumia ja sankareita). Nimeä historiallisten lähteiden ryhmät. ( kirjallinen, aineellinen, suullinen). Mihin tarkoitukseen arkistoja, museoita ja kirjastoja luodaan?(Ne on luotu historiallisten lähteiden tallentamista, tutkimista ja käyttöä varten). Mitä Volgogradissa sijaitsevia museoita tiedät?(Tsaritsynin puolustusmuseo, Stalingradin taistelun panoraamamuseo, paikallishistorian museo).

Tekninen kartta historian oppitunnista 5. luokalla

Oppitunti 3

Aihe: Tietolähteet menneisyydestä (Mitä ovat historialliset lähteet)

Oppitunnin tavoitteet:

  • muodostaa ajatuksia järjestyksestä historiantutkimuksessa esimerkkinä historiallisten lähteiden jakamisesta ryhmiin;
  • kehittää kykyä luokitella tietoa, kuvata historiallisia lähteitä, arvioida ihmisten toimintaa;
  • kasvattaa kunnioitusta ihmisten perinteitä ja kulttuuriperintöä kohtaan.

Peruskonseptit:historialliset lähteet; lähderyhmät: kirjallinen, materiaalinen, suullinen; asiakirja, museo, arkisto, kirjasto, historiallinen muisti.

Oppitunnin peruskysymykset:

  1. Historialliset lähteet.
  2. Lähderyhmät.
  3. Arkistot, museot, kirjastot.

Oppitunnin tyyppi: Opiskelu ja uuden tiedon ensisijainen lujittaminen

Oppilaan toiminnan tyyppi oppitunnilla:yksilöllistä työtä

Suunniteltu tulos (vaatimukset opiskelijoiden koulutustasolle):

Pystyä:

  • selittää käsitteiden merkitys: historiallinen lähde, kaivaukset, muinainen maailma;
  • määrittää historiallisten lähteiden merkityksen

Tietoa ja metodologista tukea:

  • esittely,
  • käsitekartat

Tuntien aikana

  1. Ajan järjestäminen
  1. Opiskelijoiden perustietojen päivittäminen aiheesta "Ajan mittaus"
  • Frontaalinen kysely
  • Yksilöllinen kysely
  1. Uuden materiaalin oppiminen

Opettajan tarina keskusteluelementeillä

  1. Johdanto. Kommunikoi oppitunnin aihe ja tavoitteet.

Ihmiset ovat pitkään säilyttäneet huolellisesti tietoa menneisyydestä: he välittivät tarinoita sankareistaan ​​sukupolvelta toiselle, nauhoittivat tietoa sodista ja luonnonkatastrofeista*, pystyttivät taistelupaikoille monumentteja ja kuvasivat tärkeimmät tapahtumat.

Jokaisella perheellä on oma historiansa: vanhoja kirjeitä, asiakirjoja, valokuvia tai elokuva- ja videotallenteita. Ei ole sattumaa, että he sanovat, että historia on ihmiskunnan muistissa säilynyt menneisyys.

Kaikkea, mitä varastoimme ja jonka ansiosta opimme menneisyydestä, kutsutaanHISTORIALLISET LÄHTEET.

Aiheen johdanto (Dia 1) – vihkoon kirjoittaminen

Tänään on selvitettävä, mihin ryhmiin historialliset lähteet on jaettu ja mikä niiden merkitys on.

Tavoitteen asettaminen (Dia 1)

2. Kuinka muinaiset monumentit tuhoutuvat.

Mitkä luonnonilmiöt voivat tuhota historiallisia todisteita.

Luontoa ei kuitenkaan voi syyttää kaikesta. Ihminen aiheuttaa harkitsemattomillaan toimillaan myös korjaamatonta vahinkoa. Esimerkiksi: uusien asuinalueiden rakentamisen yhteydessä purettiin satoja vuosia sitten rakennettuja kirkkoja; Lapset siivotessaan huonetta heittivät pois vanhoja papereita, joiden joukossa oli isoäitinsä päiväkirjoja.

Dia 2 - ??? Mitkä muut ihmisen aiheuttamat tapahtumat voivat johtaa muinaisten monumenttien tuhoutumiseen?

3. Historialliset lähteet.

Kuten näet, on olemassa monia voimia, jotka voivat tuhota menneisyyden. Mutta hiekkakerroksen alla kylän jäänteet voivat säilyä tuhansia vuosia. Vihollisen armeijan hyökkäyksen jälkeen kaupunki tuhoutui, mutta rakennusten perustukset ja monet ihmisille kuuluneet esineet jäivät maan alle. Muinaisessa luostarissa on säilynyt useita vuosisatoja sitten kirjoitettu käsikirjoitus. Isoäitini talon ullakolla turhien tavaroiden kasan alla oli vanha käsimylly. Menneisyyden jäänteitä löytyy kaikkialta.

Kaikkea, mitä ihmiset kerran ovat luoneet, kutsutaanhistorialliset lähteet.

Dia 3 – Historialliset lähteet – (muistivihkossa)

Miten tämä nimi syntyi? Tyypillisesti lähteellä tarkoitetaan vettä, joka virtaa maan syvyyksistä. Puro tulee lähteestä, joka virtaa jokeen, joka virtaa suureen jokeen, joka virtaa mereen. Tämä tarkoittaa, että lähde on alku.

Lähde on mikä tahansa, mikä saa aikaan jotain. Kirja auttaa sinua hankkimaan tietoa. Siksi he sanovat, että kirja on tiedon lähde. Toimittaja kertoo, että tiedot on saatu luotettavasta lähteestä, eli tiedostetulta henkilöltä, joka tietää totuuden. Lähteet tarjoavat historioitsijoille tietoa menneisyydestä ja auttavat palauttamaan kuvan tapahtumista.

Dia 3 – ??? Tehdään yhdessä määritelmä käsitteelle "Historialliset lähteet" - (muistivihkoon)

4. Lähderyhmät

Kaikissa tieteissä tutkijat pyrkivät järjestämään saamansa tiedot. Historian tiede ei ole poikkeus. Historioitsijat tekevät johtopäätöksensä vain historiallisten lähteiden perusteella. Useimmiten lähteet jaetaanryhmät: suullinen, aineellinen, kirjallinen.

Dia 4 – (kirjoita muistivihkoon)

Suulliset lähteet- nämä ovat legendoja, eeppisiä, sananlaskuja, sanontoja, lauluja. Ne siirtyvät sukupolvelta toiselle. Niitä opiskelemalla voit oppia tapoja, rituaaleja, käyttäytymissääntöjä ja paljon muuta.

TO materiaalilähteetsisältävät rakennuksia, taloustavaroita, aseita, koruja, eli monenlaisia ​​ihmisen koskaan luomia esineitä (tai niiden palasia).

Kirjoittamisen myötä se syntyikirjallisia lähteitä: levyt puutauluille, tuohi*, papyrus*, kivi, savi, paperi. Tieteen ja tekniikan kehitys on johtanut äänitallenteiden, valokuvien ja elokuvadokumenttien ilmestymiseen.

Dia 5 – Tehtävä – Tunnista lähteiden ryhmä.

  • Todellinen
  • Kirjoitettu
  • Todellinen
  • Todellinen

Historiallisia lähteitä kutsutaan myös monumenteiksi. Sana "monumentti" on kaikkien tiedossa. Tämä on veistosryhmä, patsas, rintakuva, pylväs, hautakivi, riemukaari. Ne luotiin ikuistamaan historiallisia tapahtumia ja menneisyyden sankareita. Kuluu monta vuotta, ja muistomerkki muistuttaa jälkeläisiä heidän esi-isiensä loistavista teoista

Dia 6 – Historialliset monumentit (kirjoita muistivihkoon)

  • Suuri Sfinksi , Muinainen Egypti, kolmas vuosituhat eKr.
  • Parthenon , Muinainen Kreikka, 5. vuosisadalla eKr.
  • Taj Mahalin mausoleumi-moskeija. 17. vuosisata
  • Postiasema Jekaterinburgissa1800-luku (samankaltaiset asemat toimivat viestintävälineinä Venäjän kaupunkien välillä, täällä matkustajat voivat vaihtaa hevosia ja rentoutua)
  • Tuulimylly, Hollanti, Rotterdamin kaupunki, 1700-luku (tekniikan kehityksen historian muistomerkki).

Monumentti on muistutus menneisyydestä. Siksi tieteessä mitä tahansa palaa menneisyydestä, joka on saavuttanut meidät, kutsutaan monumentiksi. Kirkon jäänteet, maasta löydetty koriste, ikivanha maalaus, ikivanha käsikirjoitus, kaiverrus kiveen, muinaiset legendat - nämä ovat menneisyyden monumentteja, jotka ovat saavuttaneet meidät. Erityisen arvokkaat ja merkittävät menneisyyden muistomerkit ovat lain suojaamia.

5. Arkistot, museot, kirjastot.

Tiedemiehet yrittävät säilyttää menneisyyden monumentit, jotka ovat säilyneet tähän päivään. Tätä tarkoitusta varten perustetaan erityisiä instituutioita.

Asiakirjat tallennetaan arkistot . Tämä sana tulee kreikan sanasta "archaeion", joka tarkoittaa "instituutiota".

Dia 7 – Arkistoi (muistivihkoon kirjoittaminen)

Arkistot sisältävät vanhoja käsikirjoituksia, kaupunkisuunnitelmia, merkittävien henkilöiden kirjeitä, valtionjohtajien välisiä sopimuksia ja muita arvokkaita todisteita menneisyyden historiasta. Mutta vain historioitsijat eivät käytä arkistoja. Esimerkiksi aikoinaan tuhoutuneen rakennuksen entisöimiseksi rakentajat hakevat arkistosta siellä säilytettyjä piirustuksia tietystä historiallisesta muistomerkistä.

***Jos aika sallii, voimme keskustella kotiarkiston luomisesta (asiakirjojen skannaus, sähköisen version luominen arkistosta)

Laitos, joka kerää, varastoi ja esittelee taide-esineitä, muinaismuistomerkkejä ja tieteellisiä kokoelmia, kutsutaan nimellä museo, käännetty kreikasta - "muusien temppeli." Kreikkalaiset pitivät historiaa taiteena.

Dia 8 – Museo (kirjoita muistivihkoon)

***Taiteiden suojelijana olivat jumalattaret - muusat. Muse Clioa pidettiin historian suojelijana. Häntä kuvattiin yleensä käsikirjoituksia käsissään. Joskus lähellä oli aurinkokello - sen avulla hän tarkkaili ajan järjestystä.

Jokaisessa kaupungissa on museoita. Ne voivat olla taiteellisia, historiallisia, etnografisia, eläintieteellisiä, kirjallisia jne.

Dian mukaan: nyt näet erilaisia ​​museoita ympäri maailmaa. Ne sisältävät suurten taidemestarien teoksia. Niitä kutsutaan mestariteoksiksi. Tämä sana on käännetty ranskasta "paras työ". Ehkä olet käynyt joissakin näistä museoista.

Kirjoissa on matkailijoiden muistiinpanoja, kronikkeja, sodan osallistujien muistelmia ja monia muita todisteita menneisyydestä. Kirjat voivat olla käsin kirjoitettuja tai painettuja. Niillä on suuri arvo historioitsijoille.

Dia 9 – Kirjasto (muistivihkoon kirjoittaminen)

Ei ole olemassa menneisyyden tutkijaa, jonka puoleen ei kääntyisi kirjasto. Kreikasta käännettynä "biblion" tarkoittaa kirjaa, "teka" tarkoittaa varastoa, toisin sanoen tämä sana tarkoittaa "kirjavarastoa".

Kirjasto - laitos, joka kerää ja varastoi kirjoja julkiseen käyttöön.

Mihin tarkoitukseen arkistoja, museoita ja kirjastoja luodaan? Miten ne auttavat menneisyyden tutkimisessa?

Kuten jo tiedämme, lähteet voivat olla suullisia, aineellisia ja kirjallisia. Historioitsijat kutsuvat kirjoitettuja lähteitä asiakirjoja. Latinasta sana "asiakirja" käännetään "todistukseksi".

Asiakirjoja ja materiaalilähteitä tutkimalla tiedemiehet rekonstruoivat historiallisia tapahtumia. Mutta tutkijan työ ei lopu tähän. Historiassa ei ole mitään sattumaa. Siksi on tärkeää selvittää, mitä tapahtui ennen ja jälkeen tutkittavia tapahtumia, ja luoda yhteys niiden välille. Ja lopuksi sinun pitäisi ymmärtää tämän tai toisen tapahtuman merkitys maan tai koko maailman historialle. Tämä tarkoittaa koko historiallisen kankaan maalaamista. Ja historialliset lähteet antavat meille värit sille.

Kotitehtävä: Dia 10

***Oletko törmännyt historiallisiin lähteisiin kodissasi?

Oletko koskaan työskennellyt arkistoissa?

Mitä kaupunkimme museoita ja kirjastoja tunnet?


Oppitunnin nro 5.2 kehitys

Opettajan koko nimi: Ignatenko Ekaterina Nikolaevna.

Tuote: tarina.

Luokka: 5.

Oppitunnin tyyppi: uuden materiaalin oppiminen.

Oppitunnin aihe: Tietolähteet menneisyydestä. (1 tunti).

Oppitunnin tarkoitus: muodostaa käsityksen järjestyksestä historian tieteessä käyttämällä esimerkkiä historiallisten lähteiden jakamisesta ryhmiin.

Oppitunnin tavoitteet:

koulutuksellinen: paljastaa opiskelijat heille uusille käsitteille, kuten historiallinen lähde, fyysiset, suulliset, kirjalliset historialliset lähteet, monumentti, asiakirja.

kehitetään: kehittää kykyä luokitella tietoa ja kuvata historiallisia lähteitä.

koulutuksellinen: kasvattaa kunnioitusta ihmisten perinteitä kohtaan.

Oppitunnin rakenne:

Oppitunnin vaiheet

Perustietoyksiköt

Opettajan toiminta

Opiskelijoiden toimintaa

Organisatorinen

1. Työilmapiirin luominen.

2. Tarkistetaan läsnäolo.

Tarkistetaan tietoja

Tarkat kysymykset:

1. Mitä historia tutkii?

2. Mihin kysymyksiin historia vastaa?

3. Anna esimerkki historiallisesta tosiasiasta?

4. Kuka on Herodotos?

Oppilaat vastaavat kysymyksiin.

Motivaatio, tiedon päivittäminen

Historiallinen muisti

1 dia

Vetokaa sen kanssa työskentelevän Dmitri Sergeevich Likhachevin lainaukseen:

2. Miksi muistin suojeleminen on moraalinen velvollisuus sinulle ja minulle?

3. Missä sitä voidaan säilyttää? muisti?

Oppilaat vastaavat kysymyksiin:

1. Muisti- tämä on menneisyyden henki, joka sisältyy esineisiin ja ilmiöihin.

2. Historiallinen muisti auttaa ihmistä toteuttamaan "minä" kansansa ja koko ihmiskunnan historiassa.

3. Teksteissä, esineissä, tarinoissa.

Tavoitteiden asettaminen

Mistä luulet, että puhumme tänään?

2 liukumäki

Esineistä ja ilmiöistä, jotka sisältävät historiallista muistia.

Tallenna oppitunnin aihe vihkoon:

Tietolähteet menneisyydestä.

Uuden materiaalin oppiminen

Historiallinen lähde,

Suulliset, kirjalliset ja fyysiset historialliset lähteet, monumentti, asiakirja

1. Kuinka muinaiset monumentit tuhoutuvat.

3 liukumäki

Kymmenysten kirkko– esimerkki historiallisten lähteiden tuhoutumisesta ihmisen toiminnasta.

4 liukumäki

Faroksen majakka– esimerkki historiallisten lähteiden tuhoutumisesta luonnonkatastrofien vuoksi.

Anna esimerkkejä historiallisten lähteiden tuhoamisesta?

2. Historialliset lähteet.

Mikä on lähde?

Mitä tämän sanan merkityksiä tiedät?

Mitä voimme kutsua historialliseksi lähteeksi?

5 liukumäki

3. Lähderyhmät.

6 liukumäki

Tyhjä pöytä.

7 liukumäki

Taulukko täytetyillä sarakkeilla opiskelijoiden töiden tarkistamista varten.

8 liukumäki

Kaksi muuta käsitettä on vielä ymmärrettäväksi:

Muistomerkki ja asiakirja.

Dia 9 (esimerkkejä)

Mikä diassa näytetyistä asioista on muistomerkki ja mikä asiakirja?

Mitä muuta merkitystä sanalla on? asiakirja?

Mitä asiakirjoja sinulla on?

Suuren isänmaallisen sodan seuraukset, Vesuvius-vuoren purkaus.

Lähde– paikka, jossa jokin ilmestyy ja alkaa levitä.

Veden lähde, tiedon lähde.

Historiallinen lähde- kaikki, mitä ihmiset kerran ovat luoneet; Historiallisten lähteiden ansiosta voimme tutkia ihmisyhteiskunnan menneisyyttä.

Oppilaat kopioivat käsitteen määritelmän vihkoonsa.

Pari työ. Opiskelijat työskentelevät pareittain: jakaa historialliset lähteet taulukon sarakkeisiin. Tämän jälkeen kolme henkilöä eri pareista esittelee kolumninsa ja selittää, miten tämän ryhmän lähteitä luonnehditaan.

Jokaisella tulee olla oikea taulukko muistikirjassaan.

Oppilaat kopioivat määritelmät vihkoonsa.

Arkkitehtoninen monumentti: Aleksanteri Nevskin katedraali

Asiakirja: vanha valokuva kaupungista.

Asiakirja- todisteet tosiasiasta.

Todistus koululta, joka todistaa, että opiskelet täällä.

Konsolidointi

Tarkat kysymykset:

1. Mikä on historiallinen lähde?

2. Anna esimerkkejä suullisista, kirjallisista ja fyysisistä historian lähteistä.

3. Nimeä kirjallinen muistomerkki.

4. Mihin historiallisten lähteiden ryhmään dokumentti kuuluu?

Oppilaat vastaavat kysymyksiin.

Oppitunnin tulokset, pohdiskelu

Oppitunnin tulokset tulee tiivistää palaamalla oppitunnin tarkoitukseen:

1. Miksi historiallisia lähteitä tarvitaan?

2. Miksi historialliset lähteet on jaettu ryhmiin?

10 diaa

Heijastava näyttö.

Kohta kohdalta kysely niistä, jotka eivät koskaan näyttäneet itseään oppitunnilla.

Oppilaat vastaavat kysymyksiin ja tekevät siten oppitunnin yhteenvedon.

Oppilaat kirjoittavat vihkoonsa:

Plus: mistä pidit oppitunnilla,

Miinus: mistä et pitänyt oppitunnilla,

Mielenkiintoinen tosiasia: jotain, jonka opin ensimmäistä kertaa.

Kotitehtävät

Museo, Kirjasto

11 diaa

Kotitehtävät:

Sinun tulee itse täyttää taulukko ”Arkistot, museot, kirjastot”.

Oppilaat kirjoittavat läksynsä muistiin.

Muistikirjan kaavio:

Tietolähteet menneisyydestä

Historiallinen lähde- ihmisten luoma esine, joka sisältää tietoa ihmisyhteiskunnan menneisyydestä.

Historialliset lähteet

todellinen

kirjoitettu

Sanoitukset

Sananlaskut

Koristeet

Chronicles

Päiväkirjat

Kirjoituksia papyrukselle

Kiveen kaiverretut levyt

Asiakirja– historiallinen lähde, joka sisältää tekstiä, kuvaa tai ääntä.

Monumentti- historiallinen lähde, joka on säilynyt tähän päivään asti.