Дунд сургуулийн хүүхдүүдэд зориулсан "Ургамлын ертөнц рүү аялах" хичээлийн хураангуй сургуулийн өмнөх насныхүүхдүүдэд ертөнцийн цогц дүр төрхийг бий болгож, тэдний алсын харааг өргөжүүлэх. Энэ материалыг сургуулийн өмнөх боловсролын багш, цэцэрлэгийн экологич ажилдаа ашиглаж болно.

Татаж авах:


Урьдчилан үзэх:

Хотын төсөв

улсын сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллага

Хүүхэд хөгжлийн төв цэцэрлэг№48 "Үлгэр"

Хичээлийн тэмдэглэл

"Ургамлын хаант улс руу аялал"

Өндөр нас

Эхний мэргэшлийн багш

48-р цэцэрлэг “Үлгэр”

Нарьян-Мар

2013 он

Сэдэв . Ургамлын ертөнцөд аялах.

Зорилго. Ургамлын ангилалыг танилцуулж, үндэслэлтэй болгох. Ургамал гэж дүгнэ ан амьтан. Тэдний амьдрах орчин дахь ургамлын олон янз байдлын талаархи мэдлэгийг нэгтгэх. Зэрлэг ба хоёрыг ялгаж сур таримал ургамал. Цэцэг яагаад үзэсгэлэнтэй, анхилуун үнэртэй байдгийг санаарай.

Тоног төхөөрөмж: бүхий цуврал зургууд янз бүрийн төрөлургамал, ургамлын тухай кино, жимс жимсгэнэ, хүнсний ногоо, хөх тариа, улаан буудайн нахиа, дидактик тоглоом"Амьд ба амьгүй байгаль", долоон цэцэгт цэцэг, chamomile үнэртэй агаар чийгшүүлэгч, Мэргэн Василисагийн хувцас, эрвээхэй, шувууны загвар, "Чайковскийн вальс" дууны бичлэг, шувуудын дуу хоолой.

Хийсвэр.

  1. Чайковскийн "Цэцгийн вальс" хөгжим тоглогдоно. Мэргэн Василиса орж ирэв.

Сайн уу хүүхдүүд ээ! Та намайг хүлээгээгүй бөгөөд магадгүй намайг таниагүй байх. Би, Василиса Мэргэн, танай "Үлгэр" дээр ирээд оньсого авчирсан. Би оньсого асуух дуртай. Тэд намайг яагаад Мэргэн гэж дууддагийг чи мэдэх үү? Тийм ээ, би маш их зүйлийг мэддэг бөгөөд хүмүүст ертөнцийг ойлгоход тусалдаг. Сонсооч, хүүхдүүд ээ!

Талбай дээр зогсож буй эгч нар, шар нүд, цагаан сормуус (chamomile - цэцэг)

Багана нь цагаан, малгай нь ногоон (хус бол навчит мод)

Гал биш, харин шатдаг (хамхуул - өвс)

Энэ нь намрын улиралд бүдгэрдэггүй, өвлийн улиралд үхдэггүй, хүйтэн цаг агаарт шувуудыг хоргодог,

Түүнгүйгээр шинэ жил байхгүй (гацуур бол шилмүүст мод)

  1. Бид ямар оньсого тааварласан бэ?
  2. Үүнийг нэг үгээр яаж дуудах вэ?
  3. Ургамлыг ямар төрөлд хуваадаг вэ (өвс ногоо, мод, цэцэг, бут)
  4. Энэ ямар шинж чанартай вэ?
  5. Бид амьд байгаль гэж өөр юу гэж нэрлэдэг вэ?
  6. Ургамал яагаад байгальд амьдардаг вэ?
  1. Ургамал бол амьд байгаль гэдгийг харуулцгаая. (хүүхдүүд ургамлын өсөлтийг хөдөлгөөнөөр загварчлах)

Иш ургаж, навч гарч ирнэ.

Нар тусч, иш нь ургаж байна.

Тэнд иш ургаж, цэцэг дэлгэрчээ.

Шөнө - цэцэг хаагдсан, өдөр - цэцэг нээгдэв.

Сэвшээ салхи үлээж, иш нь ганхав.

Салхи хүчтэй болж, иш нь суларч байна.

Салхи намуухан, иш нь улам өндөрсөж байна!

  1. Хошоонгор үрийн соёололтыг харуулсан киноны хэсгийг үзүүлж байна.
  2. Танин мэдэхүйн даалгавар "Энд илүүдэхгүй зүйл юу байна?" (зэрлэг ургамал, нэг таримал)
  1. "Эрдэнэ шиш" яагаад таримал ургамал вэ?
  2. Ямар ургамлыг зэрлэг гэж нэрлэдэг вэ?
  1. "Зэрлэг ба таримал ургамлыг олох" дидактик тоглоом
  1. Ургамлын амьдрах орчин руу аялах.
  1. Ургамал хаана ургадаг вэ? (ойд, нугад, гэртээ, усанд, хээр, цэцэрлэгт, цэцэрлэгт)

- Одоо бид янз бүрийн ургамал, тэдний амьдрах орчинд аялах болно, долоон цэцэгт цэцэг бидэнд туслах болно.

  1. Бид ямар дэлбээ урах вэ? Нүдээ аниад үгсийг хамт хэлээрэй (ид шид)

Чи нисдэг, дэлбээ, баруунаас зүүн тийш, хойд, урагш,

Тойрог үүсгэсний дараа буцаж ирээрэй. Газар хүрмэгцээ, миний бодлоор удирдаж байгаарай

Биднийг ургамлын хаант улсад аваач!

  1. Дэлбээ нь цэцэгтэй нуга дээр унаж, чийгшүүлэгч асч, chamomile болон бусад цэцгийн үнэр мэдрэгдэж, Чайковскийн "Цэцгийн вальс" хөгжим эгшиглэнэ.
  1. Бид хаана дууссан бэ?
  2. Та ямар цэцгийг таньсан бэ?
  3. Эрвээхэй буух цэцгийг нэрлэ.
  4. Та эдгээр цэцэг өөрөө ургасан гэж бодож байна уу эсвэл хэн нэгэн тарьсан уу? Эдгээр нь ямар цэцэг вэ?
  5. Та яагаад тэдэнд таалагддаг вэ?
  6. Цэцэг яагаад ийм сайхан, анхилуун үнэртэй байх ёстой гэж?
  1. Цэцэг яагаад үзэсгэлэнтэй, анхилуун үнэртэй байх ёстойг тайлбарласан багшийн түүх:

Хэн цэцэг рүү нисдэг вэ?

Тэд тэнд юу хийж байгаа юм бэ? (шавж)

Тоосонцор шавьжны хөлд үл мэдэгдэх наалддаг бөгөөд шавж бусад цэцэг рүү тарааж өгдөг. Мөн нэг цэцгийн тоос өөр цэцгийн тоостой нийлснээр үр үүсдэг. Салхи, амьтан, хүмүүс үрийг газарт унаж, соёолоход нь тусалдаг.

Тэгэхээр цэцэг яагаад ийм үзэсгэлэнтэй байдаг вэ? (тэд хүүхэдтэй болохыг хүсдэг - үр)

Мөн үр гарч ирэхэд хэн тусалдаг вэ?

Цэцэг нь анхилуун үнэр, тод өнгөөр ​​шавьжийг татдаг бөгөөд үр үүсгэдэг.

  1. Биеийн тамирын дасгал. "Цэцгийн вальс" эгшиглэж байна. Хүүхдүүд цэцгийн дэргэд нисч буй эрвээхэйг дүрсэлж, сууж, нектар ууж, бусад цэцэг рүү нисдэг.

10. Долоон цэцэгт цэцгийн тусламжтайгаар ойн бүсэд аялах. Шувуудын дуу хоолой сонсогддог.

  1. Бид хаана байна?
  2. Энд ямар ургамал ургадаг вэ?
  3. Мод, бут, жимсийг нэрлэ (шувууны загварыг ашигла).
  4. Ойд өөр юу ургадаг вэ? (мөөг). Тэднийг нэрлэ.

Хэдийгээр мөөг ургадаг боловч тэдгээр нь ургамал биш, харин амьд организмууд нь хуучин ургамлыг хөрс болгон хувиргахад тусалдаг;

  1. Мөөг өөр хэнд хэрэгтэй вэ? (амьтан, мод, хүмүүс)
  2. Бид ямар ургамлаар зочилсон бэ? Эдгээр нь таримал эсвэл зэрлэг ургамал уу?

Аа, одоо бид дахин цэцэрлэгтээ буцаж байна, дэлбээ бидэнд дахин туслах болно. (хүүхдүүд дэлбээ урж, шидэт үг хэлж, цэцэрлэгт төгсдөг).

Би чамтай баяртай гэж хэлээд дараагийн хичээл дээр бид таримал ургамлын хаант улсад уулзах болно.


"Ургамлын ертөнц рүү аялах" сэдвээр танин мэдэхүйн хөгжлийн нэгдсэн боловсролын үйл ажиллагааны хураангуй.

Материалын зорилго:Энэхүү материал нь сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийг ургамлын ертөнцтэй танилцуулах нэгдсэн боловсролын үйл ажиллагааны хураангуй юм. Энэхүү материал нь ургамлын бүтэц, хэлбэрийн талаархи хүүхдийн мэдлэгийг системчлэх, ургамлын ертөнцийн төлөөлөгчдийн олон талт байдалтай танилцуулах боломжийг олгодог. Энэ материал нь цэцэрлэгийн багш, бага ангийн багш нарт хэрэг болно.

Хичээлийн сэдэв: "Ургамлын ертөнц рүү аялах"


Хичээлийн зорилго:ургамлын янз бүрийн хэлбэрийн бүтцийн онцлог шинж чанаруудын талаархи санаа бодлыг бий болгох;
Даалгаварууд:
Боловсролын:
- хүүхдийн ерөнхий мэдлэгийг системчлэх өвөрмөц онцлогургамлын бүтэц;
- янз бүрийн хэлбэрийн ургамлын (мод, бут, өвслөг ургамал) тухай хүүхдийн мэдлэгийг нэгтгэх;
- ургамлын ертөнцийн төлөөлөгчдийн олон янз байдлыг хүүхдүүдэд танилцуулах;
Боловсролын:
- логик сэтгэлгээг хөгжүүлэх - объектыг харьцуулах чадвар;
- уялдаа холбоотой яриаг хөгжүүлэх - тавьсан асуултанд бүрэн, үндэслэлтэй хариулт өгөх чадвар;
Сурган хүмүүжүүлэгчид:
-Бид хүүхдүүдэд байгаль дээрх зан үйлийн дүрмийг дагаж мөрдөх чадварыг үргэлжлүүлэн хөгжүүлсээр байна.
- бид ургамалд анхаарал халамж тавих хандлагыг төлөвшүүлэх;
Боловсролын салбаруудыг нэгтгэх: " Танин мэдэхүйн хөгжил"," Нийгмийн хувьд - харилцааны хөгжил", " Яриа хөгжүүлэх","Уран сайхны болон гоо зүйн хөгжил";
Материал ба тоног төхөөрөмж:
Багшийн хувьд:
- танилцуулга, мультимедиа төхөөрөмж;
- Пиноккио тоглоом;
- үзүүлэх картууд - мод, бут, өвслөг ургамлын буруу дүрс бүхий диаграммууд
(Хавсралт No1-ийг үзнэ үү);
Хүүхдэд зориулсан:
- улаан, ногоон тойрог;
- тараах картууд - "Ургамлын хэлбэрүүд" сэдвээр загварууд (Хавсралт No2-ыг үзнэ үү);
- хуудас цаас, лав өнгийн харандаа, өнгөт харандаа;


ХИЧЭЭЛИЙН ЯВЦ:
1. Оршил хэсэг. Дидактик дасгал"Юу нь илүү вэ?"
Хүүхдүүд хивсэн дээр сууж байна. Буратино залууст зочлохоор ирдэг. Тэр тэдэнд хандан: "Юу нь илүү вэ?" тоглоом тоглохыг түүнд зааж өгөөч, учир нь тэд Малвинатай тоглоход тэр үргэлж хожигдож, Малвина түүн рүү инээдэг!
Багш хүүхдүүдэд зөв хариулт өгөхийн тулд Пиноккиод энэ тоглоомыг хэрхэн тайлбарлахыг харуулахыг урьж байна. Дасгалын жишээ даалгавар:
- нарс, хэрээ, хус, данделион;
- туулай, зул сарын гацуур мод, цасан дусал, царс;
- хонх, зөгий, сарнай, сарнай;
Пиноккио даалгаврын асуултуудад хариулж, санаатайгаар андуурч, хүүхдүүд алдаагаа засдаг. Багш Пиноккиогийн алдааг дүгнэж, ургамлын талаар бага мэддэг учраас буруу хариулт өгдөг гэж хэлдэг. Хүүхдүүдийг Пиноккиод тусалж, ургамлын талаар мэддэг бүхнээ хэлэхийг урь.
2. Үндсэн хэсэг. "Ургамлын ертөнцөд аялах"
A. "Та ургамлын талаар юу мэддэг вэ" сэдвээр хүүхдүүдтэй хийсэн яриа
Багш хүүхдүүдтэй ургамал гэж хэн бэ, тэд хэрхэн амьдардаг, хүн яагаад ургамалгүйгээр амьдарч чадахгүй талаар ярилцдаг. Ярилцлагад зориулсан асуултууд:
- Та яагаад ургамлыг ургамал гэж нэрлэдэг гэж бодож байна вэ?
- Та ямар ургамлыг мэддэг вэ?
- Наргүй, усгүйгээр ургамал амьдарч чадах уу?
- Шинэ ургамал хэрхэн гарч ирдэг вэ?
- Хүмүүс яагаад байнга ургамал тарьдаг вэ?
- Яагаад мод унадаггүй вэ?
- Бүх ургамлууд юугаараа ижил төстэй вэ?
Ярилцлагын үеэр багш ашиглахыг дэмждэг нарийн төвөгтэй өгүүлбэрүүдгэсэн асуултад бүрэн хариулт хайж байна. Сүүлчийн асуултад хариулахдаа Пиноккио үндэс, ишний талаар үнэхээр ойлгоогүй гэж яриа өрнүүлэв.... Багш хүүхдүүдийг ургамлын ертөнц рүү виртуал аялал хийхийг урьж, энэ нь ургамлын ертөнцийг олоход тусална. Пиноккиогийн сонирхсон асуултын хариулт. "Адитория"-д суудал авахыг санал болгож байна
B. "Ургамлын ертөнц рүү аялах нь" слайдтай ажиллах.
Хүүхдүүд дэлгэцийн өмнө сандал дээр сууна. Багш нь тэдэнд аялалд гарахын өмнө байгаль дээрх зан үйлийн дүрмийг санаж байх хэрэгтэй гэж хэлдэг.
(2-р слайдыг дэлгэцэн дээр харуулсан - "Байгалийн зан үйлийн дүрмүүд" сэдэвт хориглох тэмдгүүдийг дүрсэлсэн - байгальд юу хийж болохгүй)
Багш болон хүүхдүүд дараах дүрмийг санаж байна.
- ойд гал гаргаж болохгүй:
- та шавьжийг барьж аваад гэртээ авчрах боломжгүй;
- та мөөгийг гишгэж чадахгүй;
- та цэцэг түүж чадахгүй;
- ойд мод огтлох боломжгүй;
- та байгальд хог хаяж болохгүй;
Багш Пиноккио болон хүүхдүүдээс эдгээр дүрмийг санаж, зөрчихгүй байхыг хүсдэг! Аялалд явахыг санал болгож байна
(дэлгэцэн дээр - гацуурыг дүрсэлсэн №3 слайд)
Сурган хүмүүжүүлэгч: Хараач, залуусаа, бидний анхны уулзалт боллоо. Та энэ ургамлыг таньж байна уу? (хүүхдийн хариулт). Гацуур нь ямар хэлбэртэй вэ? (Хүүхдүүд энэ асуултад хариулахад хэцүү бол багш тэргүүлэх асуултуудыг асууна) Тэд мод гэсэн дүгнэлтэд хүрдэг. Пиноккио яагаад ингэж шийдсэнийг ойлгохгүй байна. Багш цаашаа алимны мод руу очиж, модны бүтэцтэй танилцахыг санал болгож байна.


(дэлгэцэн дээр 4-р слайд - "Модны бүтэц" харагдаж байна. өнгөт зурагалимны мод ба түүний хажууд модны бүтцийн диаграмм байгаа бөгөөд модны бүтцийн гол хэсгүүдийг өнгөт сумаар зааж өгсөн болно)
Багш хүүхдүүдтэй хамт мод нь үндэс (улаан сум), их бие (хүрэн сум), мөчир (улбар шар сум), навч (ногоон сум), цэцэг (ягаан сум) байгааг олж мэдэв. Буратиног давтан хэлэхийг хүсэв. Тэр болон залуус төөрөлдөхгүйн тулд "Нэмэлт нь юу вэ?" тоглоом тоглохыг санал болгож байна.
(дэлгэцэн дээр №5 слайд - d/u "Нэмэлт юу вэ?", нарс, туулайн бөөр, пирамид улиас, Dandelion-ийн зургийг харуулсан).
Хүүхдүүд Пиноккиотой хамт энэ ургамал нь мод биш тул 4-р тоон дор данделионтой зураг илүүдэхгүй болохыг тогтоожээ.
Багш цааш явахыг санал болгож байна.


(дэлгэцэн дээр 6-р слайд - голт борын бутыг дүрсэлсэн "Бут" байна)
Сурган хүмүүжүүлэгч: Энд өөр нэг ургамал бидэнтэй уулзаж байна. Та түүнийг таньсан уу? (голт бор) Надад хэлээч, Буратино, чи голт борыг бас мод гэж бодож байна уу?
Пиноккио: Мэдээжийн хэрэг, мод! Хараач, энэ нь их бие, навч, цэцэгтэй!
Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, та юу гэж бодож байна вэ? Пиноккио зөв үү? Үүнийг олж мэдье, өөр нэг ургамалтай танилцъя - цэцэрлэгт ургадаг сарнай.
(дэлгэцэн дээр №7 слайд - "Бут сөөгний бүтэц" зураг дээр сарнайн бутны өнгөт зураг, бут сөөгний бүтцийн диаграмм байна)
Багш болон хүүхдүүд диаграммыг хараад ийм ургамал нь үндэстэй болохыг тогтооно.
(улаан сум), навч (ногоон сум), цэцэг (ягаан сум), мөчир (улбар шар сум). Диаграммд олон хүрэн сум байгаа нь хүүхдүүдийн анхаарлыг татдаг - энэ нь эдгээр ургамлууд их биетэй гэсэн үг юм. Ийм ургамлыг бут сөөг гэж нэрлэдэг.
Тэд дүгнэж байна: мод нэг их биетэй, харин бут олонтой!
Дараагийн слайдыг үзэж, энэ слайд дээрх ургамлуудын аль нь илүүц болохыг тодорхойлохыг санал болгож байна.
(дэлгэц дээр №8 слайд - d/u "Нэмэлт юу байна?" өөр өөр өнгөчацаргана, хонго, вибурнум, chamomile-ийн зургийг дүрсэлсэн)
Пиноккио болон хөвгүүд нэмэлт зураг нь шар хүрээний зураг - Daisy гэдгийг тодорхойлдог. Пиноккио эдгээр нь ямар төрлийн ургамал болохыг ойлгохгүй байгаадаа эргэлзэж байгаагаа илэрхийлэв - chamomile, Dandelion ... Мөн мод биш, бут биш!? Багш цааш явах юм бол бүх зүйлийг ойлгоход тусална гэж амлаж байна. Дараагийн хүрээг харуулна
(дэлгэцийн слайд №9 дээр - анемоноор цэвэрлэх)


Сурган хүмүүжүүлэгч: Өө, залуус аа, ямар сайхан цэвэрлэгээ байгааг хараарай! Гэхдээ цааш явахаасаа өмнө байгаль дээрх зан үйлийн дүрмийг санацгаая. Жаахан тоглоцгооё. Ширээн дээр байгаа улаан, ногоон дугуйланг аваад ар араасаа зогс.
B. Гадна тоглоом "Зогс! Бүү хор!"
Тоглоомын дүрэм: Хүүхдүүд болон Пиноккио хоёр төсөөллийн ой дундуур хөдөлж эхэлдэг. Багшийн дохиогоор -
"Зогс!" гэж тэд зогсоож, багшийн санал болгосон нөхцөл байдлыг үнэлдэг. Нөхцөл байдал байгальд хор хөнөөл учруулахгүй бол тэд ногоон тойрог харуулж, хөдөлж байна. Хэрэв нөхцөл байдал байгальд хор хөнөөл учруулсан бол тэд улаан тойрог харуулж, зогсоож, зөв ​​шийдлийг олох болно.
Жишээ нөхцөл байдал:
- Бидний урд ойд зам байна, бид үүнийг дагаж чадах уу?
- бидний өмнө бүхэл бүтэн цэнхэр хонх байдаг, бид түүгээр шууд алхаж чадах уу;
- бидний урд хугарсан модны мөчир байна, бид хажуугаар нь өнгөрч болох уу;
- бидний урд унасан мод байна, бид амарч суух уу;
- бидний урд модны дор гал шатаж байна, бид юу хийх ёстой вэ;
- бид хөндийн сараана цэцгийн том баглаатай охинтой уулзсан, цаашаа явж болох уу;
Тоглоомын төгсгөлд багш хүүхдүүдийг магтаж, тэднийг "аудиториум" танхим руу буцаж, виртуал аялалаа үргэлжлүүлэхийг урьж байна.
(дэлгэцийн слайдын дугаар 10 - энэ нь гурван өнгийн ягаан өнгийн клирингийг харуулж байна)
Пиноккио: За, дахиад л тодорхойгүй байна! Нэг бол мод эсвэл бут!
Сурган хүмүүжүүлэгч: Битгий яар, Пиноккио! Одоо үүнийг олж мэдье!
(дэлгэцэн дээр №11 слайд - "Өвслөг ургамлын бүтэц" дээр нил цэцгийн өнгөт зураг, өвслөг ургамлын бүтцийн диаграмм байна)
Багш диаграммд анхаарлаа хандуулж, танил өнгөтэй сумнуудыг олж, ургамлын аль хэсгийг төлөөлж байгааг санахыг хүсдэг. Тэд эдгээр ургамлууд нь үндэс, навч, цэцэг, их биетэй болохыг олж мэдэв, зөвхөн их бие нь мод, бут сөөгтэй төстэй байдаггүй. Энэ нь өвсний иртэй төстэй маш нимгэн юм. Эдгээр ургамлын их биеийг иш гэж нэрлэдэг бөгөөд ийм иштэй ургамлыг өвслөг ургамал гэж нэрлэдэг. Тэрээр Пиноккиог "Юу нь илүү вэ?" тоглоом тоглохыг урьсан.
(дэлгэцэн дээр слайд No 12 - D/u "Нэмэлт юу вэ?", энэ нь сарнай, хонх, гэрийн хошоонгор, эрдэнэ шишийн цэцэг зэргийг харуулсан. Зургийг дугаарласан.)
Пиноккио зөв хариултыг өгдөг: нэмэлт нь 1-р ургамал - сарнай. Багш хүүхдүүдээс Буратиногийн хариултыг үнэлж, түүний сонголтыг дахин нэг удаа батлахыг хүснэ.
Багш үүнийг дүгнэж байна: ургамал нь өөр өөр байдаг.
1. Мод, бут сөөг, өвслөг ургамал байдаг.
2. Бүх ургамал үндэс, их бие эсвэл иш, мөчир, навч, цэцэгтэй

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, та нарт ургамлын хэлбэрийг санахад хялбар болгохын тулд би "сануулах" картуудыг санал болгов. Тэд таны ширээн дээр байна. Картууд нь миний дэлгэцэн дээрхтэй ижил байна
(дэлгэцийн слайдын дугаар 13 - "ургамлын хэлбэрүүд")
Сурган хүмүүжүүлэгч: Картуудыг аваад аль картанд мод, аль нь бут сөөг, аль нь өвслөг ургамлыг дүрслэхийг харуул. Одоо хөзрөөр тоглоцгооё.
D. "Мод, бут, өвслөг ургамал" дидактик дасгал
(хүүхдүүд бүлэгт чөлөөтэй зогсдог)
Багш янз бүрийн ургамлыг нэрлэж, хүүхдүүд ургамлын хэлбэрийг тодорхойлж, холбогдох картыг харуулах ёстой. Жишээ нь: хус, данделион, сарнай хонго, хонх, нарс гэх мэт.
Сурган хүмүүжүүлэгч: Бид уулзсан янз бүрийн ургамалТэд юугаараа нийтлэг, юугаараа ялгаатай болохыг тодорхойлсон. Гэхдээ маш ер бусын ургамал байдаг бөгөөд ихэнхдээ тэдэнтэй төстэй байдаггүй! Та тэднийг хармаар байна уу? Танхимд суудлаа эзэлнэ үү
(дэлгэцийн слайдын дугаар 14 - Ер бусын ургамал", ургамлын зургийг харуулсан - rafflesia)


Сурган хүмүүжүүлэгч: Энэ ер бусын ургамлыг rafflesia гэж нэрлэдэг. Энэ нь ногоон навч, үндэсгүй. Раффлесиа бусад ургамлын зардлаар амьдардаг. Энэ нь тэдний үндэс дээр наалддаг. Rafflesia маш их байдаг том цэцэг. Түүний диаметр нь бараг 1 метр бөгөөд энэ нь ердөө 3-4 хоног цэцэглэдэг. Энэ цэцгийн үнэр нь жигшүүртэй, үнэртэй байдаг ялзарсан мах. Тиймээс раффлези нь үрээ тээдэг ялааг татдаг.
Энд бас нэг ер бусын ургамал байна.


(дэлгэцийн слайдын дугаар 15 дээр - "Сугар гаригийн шаахай")
Сурган хүмүүжүүлэгч: Энэ ургамлыг хатагтайн шаахай гэж нэрлэдэг. Юу хар даа ер бусын цэцэг. Энэ нь гутал шиг хэлбэртэй байдаг. Түүний тод өнгө, дэлбээний хэлбэр нь эрвээхэйтэй төстэй. Ийм домог байдаг: эрвээхэйнүүд ургамлын цэцэг дээр бууж, нектараар нь ханасан тул тэд хүнд болж, нисч чадахгүй, харин ийм үзэсгэлэнтэй цэцэг болжээ!


(дэлгэцийн слайдын дугаар 16 дээр - "Кактус")
Сурган хүмүүжүүлэгч: Та энэ ургамлыг таньсан байх. Үүнийг кактус гэдэг. Энд тэд саванд ургадаг боловч байгальд какти нь чулуурхаг цөлд ургадаг. Какти нь навчгүй, нуруу болж хувирчээ. Ингэснээр ургамлыг хэт халуунаас аварч, кактигийн их биенд ус хуримтлагддаг. Энэ нь ургамлыг ган гачигт тэсвэрлэхэд тусалдаг.
Өөр олон сонирхолтой ургамал байдаг, гэхдээ бид дараагийн удаа энэ тухай ярих болно.
Одоо би ургамал ямар хэсгүүдтэй болохыг хэрхэн санаж байгааг шалгахыг хүсч байна. Би танд ямар ч ургамлыг зурахыг санал болгож байна, гэхдээ үүнийг зөв зурсан эсэхийг шалгаарай. Ямар ургамал байгааг санацгаая. Хүүхдүүд Пиноккиотой хамт ургамлын хэсгүүдийг санаж байдаг - үндэс, иш эсвэл их бие, мөчир, навч, цэцэг.
D. "Алдаагүй зурах" зураг
Хүүхдүүд юу зурахаа, үүнд ямар материал хэрэгтэйг бие даан сонгодог.
Хүүхдүүд ажлаа хийж дууссаны дараа Буратино өөрөө ч бас зурсан гэж ярьж, зурсан зургаа харуулжээ.
3. Эцсийн хэсэг. D/u "Буратиногийн алдааг зас"
Багш хүүхдүүдтэй хамт Пиноккиогийн зургийг шалгана (Хавсралт №1-ийг үзнэ үү), алдааг олж тогтооно: үндэс зураагүй, их бие, навч зураагүй гэх мэт.
Хичээлийн төгсгөлд багш Пиноккиооос хичээл таалагдсан эсэхийг асууна. Хүүхдүүд болон тэдний ажлыг магтдаг. Ургамлууд хүүхдүүдийг гомдоохгүй байхыг хүсдэг танилцуулгын сүүлчийн слайдыг үзүүлэв!
Хавсралт No1 - "Буратиногийн алдааг засах" (слайд No17-г үзнэ үү)
Хавсралт No2 - "Ургамлын хэлбэрүүд" (слайд №13-ыг үзнэ үү)

Ургамлын ертөнцөд хийсэн бидний аялал

Бид хашаандаа хэр олон удаа алхаж, гайхалтай хаант улс болох ургамлын хаант улсаар хүрээлэгдсэнийг анзаардаггүй.



Хажууд хөлбөмбөгийн талбайЭнэ цасан цагаан цэцэг дунд нь жижиг нартай байдаг.
Chamomile нь зөвхөн нүдийг баясгадаг төдийгүй эмийн ургамал юм. Chamomile декоциний нь үрэвсэл, хоолой өвдөхөд ашиглагддаг. Эртний эрдэмтэд үүнийг могойд хазуулсан эсрэг эм болгон ашиглахыг зөвлөж байна!

Хэрэв би гүйцэх тоглож байгаад гэнэт унавал үл анзаарагдам плантай надад туслах болно. Энэ ургамлын навч нь витамин С, каротин, фитонцид агуулдаг.

Мөн дулаармагц данделион түүх дуртай. Эдгээр тод цэцэгбайшингийн ойролцоо олж болно, гэхдээ цэцэрлэгт хүрээлэнд тэд харагдахуйц, үл үзэгдэх болно. Охидууд тэднээс хэлхээ сүлждэг. Данделионууд цагаан, сэвсгэр болоход та үлээж, цагаан шүхэр бүх чиглэлд нисч, удалгүй дахин цэцэглэж, биднийг баярлуулах болно. Dandelion бол эдгээх ургамал бөгөөд маш ашигтай. Энэ нь элэгний өвчин, бөөрний үрэвсэлт өвчин, хордлогыг эмчлэхэд тусалдаг.

Ургамлын ертөнц ямар сонирхолтой вэ! Үүнийг судлахын тулд та холын аялалд явах шаардлагагүй. Зүгээр л эргэн тойрноо анхааралтай ажиглаарай, бидний ойр орчимд хичнээн сонирхолтой зүйл байгаа бол.


Ургамлын бүтэц

Хамгийн их, хамгийн, хамгийн их

Эмийн ургамал

Үйлдвэрийн хэлтэс




1-р тоогоор тэмдэглэсэн бөөрний нэрийг юу гэж нэрлэдэг вэ?







Зурагт үзүүлсэн баг цэцэгсийг нэрлэнэ үү .


ТОЛГОЙ

САГС

ШҮХЭР

ЭНГИЙН ЧИХ

БАГЗ


Энэ ургамал нь хамгийн том жимстэй. Үүнийг нэрлэ .



Энэ ургамал нь хамгийн том үртэй. Үүнийг нэрлэ.



азтай боломж

Энэ ургамал нь хамгийн их байдаг том цэцэг. Үүнийг нэрлэ.













азтай боломж

Зүрхний өвчний эмийг энэ ойн ургамлаас хийдэг.



Аль нь эмийн ургамалТа түүхий, чанасан, шатаасан, шарсан идэж чадах уу? Энэхүү эмийн ургамлыг хаг, буглаа эмчлэх гадны эм болгон ашигладаг. ?



Эдгээр цэцэгсийн гарал үүслийн талаар олон янзын домог байдаг. Хайртай хүмүүстэйгээ салахдаа сүйт бүсгүйн нулимс урсдаг тухай нэг нь ярьдаг. Эдгээр нулимс нь нүд шигээ цэнхэр цэцэг болж хувирдаг бөгөөд охидууд хайртдаа бэлэг дурсгал болгон өгдөг.



Цэцгийн нэрний гарал үүслийн тухай домог байдаг - Их Эзэн цэцгүүдэд нэр өгсөн тэр үед. Нэг цэцэг саяхан авсан нэрээ мартаад буцаж ирээд дахин асуув. "Намайг битгий март!" - гэж Эзэн хариулав. Өөр нэг хувилбараар бол нэрээ мартсан цэцэг бурханд ирж, түүнд нэр өгөхийг гуйжээ. "Би чамайг мартахгүй, чи ч гэсэн намайг битгий март." Энэ нэрийг хэл. Эрт дээр үед энэ цэцэг нь бурханлаг цэцэг гэж тооцогддог байв. Грекийн домогт: Флора дарь эх нэг удаа үзэсгэлэнтэй охиныг хараад түүнийг цэцэг болгон хувиргасан; Афродита цэцэгт гоо үзэсгэлэн нэмсэн; гурван ач ивээл - гялалзсан байдал, сэтгэл татам байдал. Дионис анхилуун нектар хандивлаж, Зефир үүлсийг салхинд хийсгэж, Аполло цэцгийг наранд усалж чадна. Цэцэг ургах үед Эрос (Хайрын бурхан)-д өгч, "Цэцгийн хатан хаан" гэж нэрлэсэн.Роданте гэж нэрлэсэн боловч тэр тэдний алийг нь ч сонирхсонгүй. Эдгээр хүмүүс хайр дурлал, хүсэл тэмүүллээр дүүрэн байсан бөгөөд тэд түүний хайхрамжгүй байдалд маш их уурлаж, гэрт нь орж, хаалгыг нь эвдэв. Энэ явдал Диана дарь эхийг эгдүүцэв. Шийтгэл болгон тэр гоо үзэсгэлэнг цэцэг болгон, шүтэн бишрэгчид нь өргөс болгон хувиргасан.





Энэ ургамлын шинжлэх ухааны нэр - панакс нь латин хэлнээс "панацея" буюу "бүх өвчнийг эмчлэх" гэж орчуулагддаг. IN Хятад хэлЭнэ нэр нь энэ ургамлын үндэс нь хүний ​​дүр төрхтэй төстэй болохыг харуулж байна.

Эртний Хятадууд энэ ургамлыг алтаар үнэлдэг байжээ. Цэцэглэлтийн үеэр ургамал ид шидийн гэрлээр гэрэлтдэг бөгөөд хэрэв энэ үед харанхуйд гэрэлтдэг түүний эдгээх үндсийг олж авбал бүх өвчнийг эдгээхээс гадна үхсэн хүмүүсийг амилуулж чадна гэж тэд итгэдэг байв. Гэсэн хэдий ч авах цэцэглэдэг ургамалЭнэ нь маш хэцүү, учир нь домог ёсоор үүнийг луу, бар хамгаалдаг.



Эртний Грекийн домогт хайртай хүнээ дэмий хоосон хүлээсэн найад Нимфаеумын тухай өгүүлдэг. Домогт нэг хувилбараар бол энэ нь Геркулес өөрөө байв. Тайвшрашгүй Нимфеа нуурын эрэг дээр олон өдөр, шөнийг өнгөрөөж, уй гашуугаасаа болж үзэсгэлэнтэй цагаан цэцэг болж хувирав.

Эрт дээр үед германчууд энэ ургамлыг хун эсвэл лусын дагина гэж нэрлэдэг байсан, учир нь тэд нимфүүд заримдаа шувуу эсвэл лусын дагина болж хувирдаг гэж үздэг байв. Эртний Славууд үүнийг "өвсийг даван туулах" гэж нэрлэдэг. Аялагчид урт аялалд бэлтгэхдээ хүзүүндээ сахиус зүүдэг - энэ ургамлын хатаасан цэцэг бүхий жижиг цүнх нь аяллын бүх бэрхшээлийг даван туулахад тусална гэж найдаж байна. Эндээс орос нэр гарч ирсэн.



Өвс ногоорсон, харагтун нэмэлт нэмэгдсэн,

Бяцхан хайрцагтай, бор хөлтэй


хөхөө маалингын хөвд

BRYOSYFORMES


Энэ ургамлын харьяалагдах үйлдвэр, салбарыг нэрлэнэ үү.

Ногоон үүлдэр

Иодын нөөцийг хадгалдаг.

Тэд үүнийг байцаа гэж нэрлэдэг байсан ч,

Гэхдээ тэд тэднийг орон дээр суулгаагүй.


бор замаг (далайн байцаа) Хүрэн замаг


Энэ ургамлын харьяалагдах үйлдвэр, салбарыг нэрлэнэ үү.

Могой өргөст хэвтэж байна,

Могой мөлхөж хэвтэж байна.

Түүний гэдэс газарт хэвтэж,

Тэнгэр рүү чиглэв.

Жинлүүрт, жинд!

Тэгээд яг хоёр толгой байна!

азтай боломж


Хөвд хөвд ойм


Энэ ургамлын харьяалагдах үйлдвэр, салбарыг нэрлэнэ үү.

Зоригтой дайчид энх тайван, нам гүмийг хамгаалж байгаа мэт ойд өндөр шулуун моднууд зогсоно. Эргэн тойрон бүрхэг байна. Модны доор зөөлөн хөвд тархдаг. Та өлгөөтэй хагнуудыг харахад Баба Ягагийн овоохой хаа нэгтээ байгаа бололтой. Хуучин моднууд унаж, үндсийг нь эргүүлдэг. Тэдний мөчир нь Берендэй хэмээх үлгэрийн хаант улсын ойн мангасуудын гар шиг харагддаг. Эдгээр нь ямар төрлийн мод вэ?



Энэ ургамлын харьяалагдах үйлдвэр, салбарыг нэрлэнэ үү.

Хүчирхэг, бардам мод нь олон зууны турш үргэлжилдэг хатуу, өтгөн модтой. Хүрэл зэвсгийн үеийн хүмүүс үүнийг саркофаг, хиргисүүр хийхэд ашигладаг байжээ. Тайгад олон зуун жилийн өмнө цайзууд баригдсан бөгөөд тэдний үлдэгдэл өнөөг хүртэл олддог. Гуалин нь маш хүчтэй тул сүхээр цавчихад хэцүү байдаг.



Тасалгааны ургамлын ертөнц рүү аялах. Баярын оролцогчид: 1-4-р ангийн сурагчид, мөн "Байгалийн залуу найз" дугуйлангийн хүүхдүүд Зорилго: 1. Оюутнуудыг доторх ургамлууд (бегония, хлорофитум, бальзам, ягаан) танилцуулах, онцлог шинж чанарыг харуулах. доторх ургамлын амьдралын тухай. 2. Тасалгааны ургамлыг арчилж сур. 3. Гоо зүйн мэдрэмжийг төлөвшүүлэх, болгоомжтой хандлагабайгальд. Бэлтгэл ажил: Хүүхдүүд "Байгалийн залуу найз" дугуйланд суралцаж, доторх ургамлыг ажиглаж, арчлах, дуу, шүлэг сурах, шинжлэх ухааны алдартай уран зохиол унших, сурагчид эцэг эхтэйгээ хамт хувцас оёдог. Тоног төхөөрөмж: доторх ургамал: бегония, хлорофитум, нил ягаан, бальзам болон бусад, хагас бөмбөрцгийн газрын зураг, хүүхдэд зориулсан хувцас, услах сав, доторх ургамал тарих хөрсний сав. Амралтын явц. Багш: Дэлхий дээр илүү үзэсгэлэнтэй зүйл байхгүй цэцэгнээс илүү зөөлөн- байгалийн энэ эмзэг, нандин бэлэг. Дэлхий дээр цэцэгнээс илүү яруу найраг, үзэсгэлэнтэй зүйл байхгүй - энэ гайхамшигтай хөгжим, хэлбэр дүрсийн гайхалтай зохицол, гоо сайхны шугам. Цэцгийн тухай домог, үлгэрүүд олон яруу найрагч, хөгжмийн зохиолчдод урам зориг өгсөн. Тэдний бүтээсэн яруу найраг, хөгжим нь байгаль, эмзэглэл, хайрын дуулал мэт сонсогддог. Бид байгалийн энэхүү гайхамшигт бэлэгд хичээлээ зориулдаг. Оюутан: Гайхамшиг гэнэт тохиолдсон юм шиг: Эргэн тойрон, хаана ч харсан, Цэцэг, цэцэг, цэцэгс хаа сайгүй баяр хөөртэй дөлөөр шатаж байна. (Чамомил шиг хувцасласан охин орж ирэв) Би охин - Chamomile зэрлэг цэцэг. Цаас шиг цагаан дэлбээ бүр. Нар дунд нь шар нүдтэй, шүүдэр дуслууд нь алтан галаар шатдаг. Залуус аа, та цэцэгт дуртай юу? Одоо бид цэцэгсийг хэрхэн мэддэгийг харж, "Үгийг хэл" тоглоомыг тоглох болно. 1. Энэ цэцэг маш сайн Та үүнийг нугад олох болно Помпонтой малгай шиг Үүнийг ... хонх 2. Алтан хөх тарианд ургадаг

Гайхамшигт хээрийн цэцэг Тэд үүнийг хогийн ургамал гэж үздэг бөгөөд үүнийг эелдэгхэн дууддаг ... эрдэнэ шишийн цэцэг 3.Алтан ба залуу Долоо хоногийн дараа саарал болж, Хоёр хоногийн дараа би толгойгоо дэрлэн халаасандаа нуух болно. данделион 4. Биднийг хүн бүр мэддэг, Дөл мэт гэрэлтдэг, Зэрлэгийг биширдэг Скарлет ... лиш цэцэг 5. Урт хөл дээр зогсож байна Балетчин мэт Туунд, Нэг цэцгийн баглаа шиг: Хар улаан ... мандарваа (Цэцгийн тухай дуу тоглодог) Багш: Дуунд ямар цэцэгсийн тухай дуулсан бэ? Эргэн тойрноо хар. Та манай ангид байгаа эдгээр цэцэгсийг харж байна уу? Яагаад? Эргэн тойрноо харвал эдгээр цэцэг бидний нүдийг баясгадаг бүх жилийн туршмөн тэднийг ... өрөө гэж нэрлэдэг. Тэднийг яагаад ингэж нэрлэдэг вэ? Хүмүүс яагаад доторх ургамал хэрэгтэй вэ? (хүүхдийн хариулт) Өнөөдөр бид тасалгааны ургамлын ертөнцөөр аялах болно. Байгалийн залуу андууд, 4-р ангийн сурагчид бидэнд энэ талаар туслах болно (залуус гарч ирэв) 1 сурагч: Гэр орноо ургамлаар чимэглэх заншил нь улирал эрс өөрчлөгддөг орнуудад маш эрт дээр үеэс бий болсон. Хүмүүс бүтэн жилийн турш зэрлэг ан амьтдын нэг хэсгийг гэртээ байлгахыг хичээсэн. 2-р сурагч: Цаг хугацаа өнгөрч, хүмүүс шинэ газар нутгийг нээж, ард түмний соёл, худалдааны харилцаа хөгжиж, Европт импортын чамин ургамлын тоо нэмэгдэв. 3-р сурагч: Эдгээр ургамлуудад зориулж тусгай өрөөнүүд барьсан - хүлэмж, хожим хүлэмж гэж нэрлэдэг. Хилийн чанад дахь хамгийн анхны гайхамшиг бол жүрж, нимбэгний мод байв. 4 сурагч: Орос улсад хүлэмжийн анхны эзэд болон өвлийн цэцэрлэгүүдГүн Шереметьев, хунтайж Голицын нар байв. Голицын Орост гадаадын ургамлыг үржүүлэх хэрэгцээнд анхаарлаа хандуулсан анхны хүмүүсийн нэг байв. Багш: Та ямар тасалгааны ургамлуудыг мэдэх вэ? (хүүхдийн хариулт) Найзуудаа баярт урь. Ирээрэй, эрхэм зочид, өөрийнхөө тухай яриач. (цэцэг шиг хувцасласан хүүхдүүд орж ирдэг) Бид цэцэгс бөгөөд бидний хувь тавилан бол ургаж цэцэглэх явдал юм. Бид одоо бидний тухай бүх нарийн ширийн зүйлийг танд хэлэх болно.

Бегония. Би, Бегония, халуун Африкаас чам дээр ирсэн. Намайг хараад, миний навчны гайхалтай гоо сайхныг үнэл. Тэд янз бүрийн хэлбэрүүд, өнгөөр ​​ялгаатай: хар ногоон, улаан хүрэн, гэхдээ бараан судалтай, мөнгөн өнгөтэй. Би навчаараа маш их бахархдаг. Би бас урт иштэй жижиг цэцэгтэй. ("Байгалийн найз залуу" дугуйлангийн сурагчид нэмдэг) 1 сурагч: Байгальд бегониа нь Өмнөд Америк, Ази, Африкийн халуун орны ойд ургадаг. Ургамал нь 12-р зуунд амьдарч байсан цэцэгт дурлагч, цуглуулагч Майкл Бегоныг хүндэтгэн нэрээ авсан. Сурагч 2: Одоогийн байдлаар 2000 гаруй төрлийн begonias мэдэгдэж байна. Бальзам. (шүлэг уншина) Цонхны гадаа жавартай өдөр байна, цонхон дээр цэцгийн сав шатаж байна. Би үүнийг усалдаг, арчилдаг, би үүнийг хэнд ч өгч чадахгүй. Тэр их хайртай, маш сайн, ээжийнхээ үлгэр шиг. Багш: Благинина шүлэгтээ ямар цэцгийн тухай бичсэн бэ? Мөн би, Balsam, хамгийн эртний доторх ургамлын нэг юм. Би 400 орчим жилийн турш байшингийн цонхыг чимэглэсэн. Хараач, миний навчнууд цайвар ногоон өнгөтэй, навчны ирмэг нь иртэй, урт дэлбээ дээр байрладаг. Миний бяцхан цэцэгс бүх хүүхдүүдийг жилийн турш баярлуулдаг. Хүмүүс намайг "Нойтон Ванка" гэж дууддаг. 3 сурагч: Бальзамын төрсөн газар бол Африкийн халуун орны нутаг юм. Тод ягаан цэцэгтэй, мадаггүй зөв, элбэг дэлбэг цэцэглэдэг ургамал. Сурагч 4: Хар бургунд навч, улаан цэцэгтэй бальзамын сортууд байдаг. гэрэл гэгээтэй, хурдан ургадаг ургамал, ямар ч хөрсөнд ургадаг. Багш: Цаашид хэлэлцэх энэ ургамал нь эрч хүчээрээ туузан дээрх асар том захиалга авах ёстой. Хлорофитум. Би хлорофитум. Би өрөөний харанхуй, сэрүүн буланд ч ургаж чадна. Би ноорогоос айдаггүй. Үргэлж үзэсгэлэнтэй, сэтгэл татам байдаг. Надад туузан дээр захиалга хийх шаардлагагүй, учир нь надад олон сайхан "тууз" бий. Эдгээр нь олон тооны навчны сарнай цэцэг юм. 1 сурагч: Эх орон бол Өмнөд Африк. Маш мадаггүй зөв ургамалбагцаар цуглуулсан урт ногоон шугаман навчтай. Сурагч 2: Насанд хүрэгчдийн ургамлын навчны дундаас урт унжсан цэцгийн сум ургадаг бөгөөд тэдгээр дээр үл үзэгдэх жижиг цагаан цэцэг гарч ирдэг, дараа нь хүүхдүүд - сарнай навчис. Нил ягаан. Бутны сүүдэрт, Цэнхэр нүд нь анивчина... Нил цэцэг бүх цэцэгсээс дээр. Ямар ч цэцэрлэгт, ямар ч хөндийд. Тэгээд би цонхны тавцан дээр ургаж байна цэцгийн сав. Надад эгч нар бий: ой, цэцэрлэгийн нил. Миний цэцэг нарийхан, эмзэг, таван дэлбээнээс бүрддэг - маш олон байдаг! Тэд цагаан, ягаан, хөх, нил ягаан өнгөтэй.

Багш: Цэцэг нь хамгийн хэцүү, гашуун мөчид ч бидний амьдралыг үргэлж чимэглэсээр ирсэн. Амар амгалан, аз жаргал, уугуул нутгийнх нь халуун дулаан сэтгэл тэднээс урсаж байв. Мөн энэ дэлхийн гоо үзэсгэлэн нь фронтод тайван амгалан байсан богино хугацаанд цэргүүдийн сэтгэлийг дулаацуулж байв. ("Улгуурт" хөгжим тоглож, сурагч шүлэг уншина) 3-р сурагч: Зэрлэг нил цэцэг бол хахуун цэцгийн элэнц эмээ юм. 4 сурагч: Нил ягаан нь нарны шууд тусгал, ноорог, утаа, агаарт хийг тэсвэрлэдэггүй. Сурагч 1: Нил ягаан яагаад нарны шууд тусгалаас айдаг вэ? Эрт дээр үед хүмүүс ингэж боддог байсан. 2-р сурагч: Нар, гэрлийн бурхан Аполлон Атласын хамгийн үзэсгэлэнтэй охидын нэгийг халуун туяагаар хөөж байв. Бүрэн цөхрөнгөө барсан хөөрхий Зевсээс хамгаалалт гуйв. Тэр охины гуйлтанд сэтгэл нь хөдөлж, түүнийг нил ягаан болгожээ. Тэнгэрлэг ойд тэрээр гайхамшигтай цэцгийг асар их халамжилдаг байв. 3-р сурагч: Гэхдээ нил ягаан тэнгэрт байх албагүй. Нэгэн өдөр Зевсийн охин нил цэцэг авахаар ой руу явав. Тэр нил ягаан түүсэн боловч харанхуйн бурхан Үхэгсдийн оронд хулгайлагдсан. Охин айж, тэр цагаас хойш анхилуун үнэртэй байсан цэцэгсийг газарт унагав. 4 сурагч: Нил ягаан нь юутай ч зүйрлэшгүй нарийн үнэртэй. Үзэсгэлэнтэй, гоёмсог цэцэг эрт дээр үеэс анхилуун үнэртэй ус, тос, лосьон хийхэд зориулагдсан байдаг. Chamomile: Өө, ямар халуун! Би цангаж байна! (Бороо орж ирдэг шиг хувцасласан хүү дуулж, цэцэг усалдаг) Rain: Rain, rain, pour, pour Усанд бүү харамс, бүү харамс. Бороо, бороо илүү их, ингэснээр цэцэг улам зузаан болно! Цэцэг: (хариулж, дуулах): Бороо, бороо, цутгах, цутгах, Та бид хоёр илүү хөгжилтэй, илүү хөгжилтэй. Бид чийгнээс айдаггүй, бид зөвхөн илүү сайн өсөх болно. Багш: Гэхдээ харамсалтай нь бороо зөвхөн цэцэрлэг, ойн цэцэгсийг усалдаг. Тасалгааны цэцэг усалж, арчилж сурсан тухайгаа Rain-д ярьцгаая. “Тийм-Үгүй” тоглоом тоглоцгооё 1. Тасалгааны ургамлыг зуны улиралд өдөр бүр усалж байх ёстой юу? (тийм) 2. Услахдаа ус хүйтэн байх ёстой юу? (үгүй) 3. Ус байх ёстойөрөөний температур

? (тийм) 4. Ургамлын навчийг арчих шаардлагатай юу? (тийм) 5. Саванд байгаа хөрс үргэлж чийгтэй байх ёстой юу? (үгүй) 6. Тасалгааны ургамлыг усаар шүрших шаардлагатай юу? (тийм) 7. Усанд орох өдөр зохион байгуулах шаардлагатай юу? (тийм) 8. Өвлийн улиралд доторх ургамлыг өдөрт 2 удаа услах шаардлагатай юу? (үгүй) 9. Савны ирмэг дагуу ус асгах уу? (тийм) 10. Навчны дээд талд ус асгаж болох уу? (үгүй) 11. Саванд байгаа хөрсийг суллах шаардлагатай юу? (Тийм) доторх цэцэг, та илүү олон удаа агааржуулах шаардлагатай юу (тийм) 17. Та доторх ургамлыг арчлах дуртай юу? (тийм) Багш: Эргэн тойрноо хар, ямар үзэсгэлэнтэй вэ гайхалтай ертөнцбиднийг хүрээлж байна. Ийм гайхамшигт гайхамшгийг бүтээхийн тулд байгаль олон сая жил зарцуулсан. Мөн бид байгалийн энэ гайхамшгийг хадгалах ёстой. 1. Бид та нарыг эртнээс найз нөхөд гэж бодож ирсэн, Манай ой, талбайн хүүхдүүд. Та ангидаа илүү гайхамшигтай цэцэглэхийн тулд бид чамайг халамжлах болно. 2. Цэцэг бүрийг түүж, огтолж авахын тулд биш харин эелдэг царайг нь харж, эелдэг найрсаг царайг харуулахын тулд цэцэг бүрийг "сайн байна уу" гэж хэлье. Бидний аялал өндөрлөлөө. Амралтынхаа дурсгалд зориулж бид эдгээр цэцэг тарих болно.