Хичээлийн зорилго:


  • дээд ургамлын зохион байгуулалтын онцлогтой танилцах;

  • авч үзэх ерөнхий шинж тэмдэгдээд ургамлын үндсэн хэлтэс;

  • замагтай харьцуулахад өндөр ургамлын зохион байгуулалтын нарийн төвөгтэй байдлыг харуулах;

  • микроскоптой ажиллах ур чадварыг үргэлжлүүлэн хөгжүүлэх.
Хичээлийн тоног төхөөрөмж:амьд ургамал; дээд ургамлын гербарийн сорьц; ширээ; хөвд, хөвд, гэзэг, гимносперм, цэцэглэдэг ургамлуудыг дүрсэлсэн сурах бичиг болон бусад номны зураг; ургамлын эд эсийн бичил бэлдмэл ба микроскоп.

Хичээлийн үндсэн зарчим.


  • Өндөр ургамалд сайн тодорхойлогдсон эд эсүүд байх;
    бүтэц нь гүйцэтгэсэн чиг үүрэгтэй (сурган хүмүүжүүлэх, дотоод, дамжуулагч, механик, үндсэн, хадгалах гэх мэт).

  • Дээд ургамлын онцлог шинж чанар нь ургамлын (үндэс, иш, навч) ба нөхөн үржихүйн (спорангиа, цэцэг, жимс) гэж хуваагддаг эрхтэнүүд юм.
* Дээд ургамлын бие даасан хөгжлийг үр хөврөлийн (үр хөврөлийн) ба үр хөврөлийн дараах (үр хөврөлийн дараах) гэсэн хоёр үе шатанд хуваадаг.

* Дээд ургамлын дэд хаант улс нь спор ба үрийн ургамал гэсэн хоёр том бүлгийг агуулдаг.

* Спорыг ялгах гол шинж чанар нь эд эсийн мэргэшил сул, спорын тусламжтайгаар бэлгийн бус үржил, бэлгийн нөхөн үржихүй нь уснаас хамааралтай байдаг.

* Үрийн ургамал нь үрийг ашиглан бэлгийн нөхөн үржихүй (уснаас хамааралгүй), эд эсийн өндөр мэргэшил, вегетатив бэлгийн бус нөхөн үржихүйн шинж чанартай байдаг.

* Дээд ургамлын эд эсийн олон янз байдалд суралцагчдын анхаарлыг хандуулж, тэдгээрийн бүтцийн нарийн төвөгтэй байдлыг онцолж, ургамлын шинэ, илүү хатуу, хуурай газрын оршин тогтнох нөхцөлд хувьслын явцад дасан зохицох үр дүн юм.

* Одоо байгаа мэдлэгийг ашиглан дээд ургамлын вегетатив үүсгэгч эрхтнүүдийн бүтэц, үйл ажиллагааны онцлогийг авч үзэхэд оюутнуудыг урь.

* Дээд ургамалд ургамлын эрхтэнүүд үүсэх нь aromorphoses-ийн үр дүнд хувьслын явцад үүссэн гэдэгт оюутнуудын анхаарлыг хандуулах: анхандаа тэдгээр нь жижиг, салаа салаалсан иш хэлбэртэй, ургамлын навч, үндэсгүй, Дараа нь ишний дээр навчтай төстэй нимгэн хайрст үлд үүсэж, дараа нь жинхэнэ үндэс, олон давхар эсээс бүрдсэн жинхэнэ навч гарч ирэв.

* Суралцагчдыг замаг дахь бэлгийн болон бэлгийн бус үе солигдож байсныг эргэн дурсахад урьж, дээд ургамалд үе солигдож байгааг онцлон тэмдэглэ: диплоид спорофит ба гаплоид гаметофит.

* Оюутнуудын ажлыг хүснэгт, зураг, схемээр зохион байгуулж, гол зүйлийг онцлон тэмдэглэ өвөрмөц онцлогспорын ургамал ба үрийн ургамал (бэлгийн болон бэлгийн бус нөхөн үржихүйн онцлог, эд эсийн мэргэшил гэх мэт).

Хэлэлцэх асуултууд.

1. Дээд ургамлын эдийг тодорхойлж, эд эсийн төрлийг жагсаа.

2. Дамжуулагч, механик, салст бүрхэвчийн эдүүд ямар үүрэг гүйцэтгэдэг вэ? Тэд яагаад ургамлын хувьслын явцад үүссэн бэ?

3. Харьцуулах гадаад бүтэцзамаг ба дээд ургамлын бие. Ялгаа нь юу вэ?

4. Ямар эрхтнийг вегетатив, алийг нь нөхөн үржихүй гэж нэрлэдэг вэ?

5. Ургамлын бие даасан хөгжлийг ямар үеүүдэд хуваадаг вэ?

6. Спорын ургамлаас ялгарах үндсэн шинжүүдийг жагсаа.

7. Спорын ургамлуудтай харьцуулахад үрийн ургамлын эд эсийн мэргэшил онцгой хол явсныг нотлох.

Материалыг засах.

Жагсаалт өвөрмөц онцлогөндөр ургамал.

Үр болон спорын ургамлын хуваагдлыг жагсаа.

Вант улс ________________

Дэд хаант улс Дээд ургамал _______________

____________Спор _______________________Үр ______

Тэнхимүүд:__________________ Тэнхимүүд:__________________
Өндөр ургамал бүхий хүнсний сүлжээг бий болгох.
Толь бичиг.Боловсролын эд, салст, дамжуулагч, механик, тулгуур, ялгаруулах, шүүрэл, үндсэн, хадгалалт, ургамлын эрхтэн, нөхөн үржихүйн эрхтэн, споранги, үр хөврөлийн үе, үр хөврөлийн дараах, спорын ургамал, үрийн ургамал.

Гэрийн даалгавар.Дээд ургамлын талаархи сурах бичгийн материалыг судалж, доод ургамлын ерөнхий шинж чанарыг давт. Бүтээлч даалгавар. “Замаг ба өндөр ургамал" Black Box тоглоомын гурван асуулт бэлтгэ.

Биологийн хичээлийн тэмдэглэл, 7-р анги
Багш - Майко Екатерина Александровна

Огноо: ________________
Хичээлийн сэдэв:Дэд хаант улс Дээд ургамал
Хичээлийн зорилго:Ургамлын ертөнцийн талаархи ерөнхий ойлголтыг бий болгох

Даалгаварууд:

Боловсролын:
- Ургамлыг дээд ба доод гэж ангилах шалгуурыг оюутнуудад танилцуулах;
- Сонго өвөрмөц онцлогамьд байгалийн бусад хаант улсуудын төлөөлөгчдийн ургамал;
Боловсролын:
- Тесттэй ажиллах чадварыг бий болгох;
- Тексттэй ажиллах, ойлгох, дүгнэлт гаргах мэдээллийн ур чадварыг бий болгох.

Боловсролын:
-Байгалийг хайрлах сэтгэлийг төлөвшүүлэх, болгоомжтой хандлагатүүнд.
Үзэл баримтлал:ринофитууд.
Хичээлийн төрөл:МХТ ашигласан хосолсон хичээл
Хичээлийн бүтэц:
1. Байгууллага
2. Зорилтот тохиргоо
3.Үндсэн мэдлэгээ шинэчлэх
4. Шинэ зүйл сурах
5. Эцсийн нэгтгэх
6. Үнэлгээний талаархи тайлбар
7. Гэрийн даалгавар

Өндөр ургамлууд нь амархан ялгагдана гадаад төрхзамагнаас. Тэдний бие нь газар-агаарын орчинд агаар (фотосинтез) ба хөрсний тэжээлтэй холбоотойгоор эрхтнүүдэд хуваагддаг.

ДЭЭД УРГАМЛЫН ХУВЬСАЛ
"Газар дээрх анхны ургамлын дүр төрх" хөдөлгөөнт дүрс

Палеозойн төгсгөлд дэлхий дээр уулын хүчирхэг үйл явц явагдаж, хуурай газрын талбай ихээхэн нэмэгдсэн. Үүний үр дүнд ургамал шинэ орчин - газрын агаарыг эзэмшиж эхлэв.

Устай харьцуулахад газрын агаарын орчинамьдралын нөхцөл нь илүү төвөгтэй байдаг: усны хомсдол ихэвчлэн тохиолддог, температур огцом өөрчлөгдөж, агаарын нягт нь усны нягтралаас хамаагүй бага байдаг.

Ийм нөхцөлд зөөлөн, хэврэг замаг талли нь өөрийн жингийн дор хатаж, хугардаг.

Хувьслын явцад анхны хуурай ургамлууд замагнаас үүссэн бөгөөд тэдгээрийн дунд байгалийн шалгарал нь шинэ амьдрах орчинд тохирсон удамшлын өөрчлөлттэй хүмүүсийг хадгалж үлдсэн юм.

Аажмаар ургамалд эд, эрхтэн үүсдэг. Газар дээр ургамал гарч ирэх нь түүний нэг юм хамгийн том үе шатуудхувьсал. Энэ нь амьдралын өөрчлөлтөөр бэлтгэгдсэн ба амьгүй байгаль: хөрсний харагдах байдал, бүх амьд биетийг устгах замд саад болж байсан озоны дэлгэц үүссэн. хэт ягаан туяа.

Газар дээрх өндөр ургамлын цаашдын хувьсал нь ургамлын эрхтнүүдийн ялгарах замыг (үндэс, навчны харагдах байдал, ишний илүү төвөгтэй салбарлалт), салст бүрхэвч, механик эд, дамжуулах систем, нөхөн үржихүйн эрхтнүүдийн хөгжилд хүргэсэн. Орчин үеийн ангилалӨндөр ургамал нь тэдний олон янз байдал, дэлхий дээр үүссэн түүхийг тусгадаг.

РИНОФИТ

Анхны хуурай ургамал болох ринофитууд ойролцоогоор 400 сая жилийн өмнө гарч ирсэн. Тэдний бие нь ногоон мөчрүүдээс бүрдсэн байв. Салбар бүр нь салаалж, хоёр хэсэгт хуваагддаг. Мөчирний эсүүдэд хлорофилл агуулагдаж, фотосинтез явагдсан.

Ринофитууд чийглэг газар ургадаг. Тэдгээрийг хөрсөнд үндэслэг ишээр бэхэлсэн - хэвтээ байрлалтай мөчрүүдийн гадаргуу дээрх ургалтууд. Салбаруудын төгсгөлд спор нь боловсорч гүйцсэн спор агуулсан хэсгүүд байв.

Ринофитуудад дамжуулагч ба механик эдүүд аль хэдийн үүсч эхэлсэн. Хувьслын явцад удамшлын өөрчлөлт гарч ирснээр ба байгалийн сонголтРинофитын мөчрүүдийн гадаргуу дээр усны ууршилтыг зохицуулдаг стомат бүхий салст бүрхүүлийн эдүүд үүсдэг.

Риниофит нь устаж үгүй ​​болсон ургамлын бүлэг юм. Зарим эрдэмтэд тэднийг хөвд, ойм, гэзэг, хөвдний өвөг дээдэс гэж үздэг. Бусад нь ринофитууд хөвдтэй нэгэн зэрэг газар нутгийг колоничлосон гэж үздэг.

ДЭЭД ҮЙЛДВЭРИЙН ЕРӨНХИЙ БҮТЭЦИЙН ОНЦЛОГ

Өндөр ургамал нь эд, эрхтэн сайн хөгжсөн байдаг.

Бүрхүүлтэй эд (арьс, үйсэн, холтос) нь хатаах, хөлдөхөөс хамгаалж, хийн солилцоог хангана гадаад орчин.

Механик даавуу нь ишний навчийг аль болох өндөрт хүргэх боломжийг олгодог бөгөөд ингэснээр бусад ургамлаар сүүдэрлэхгүй.

Дамжуулагч эдүүд (шөрмөс ба мод) ус, давс (дээш гүйдэл), органик бодисыг (доошоо гүйдэл) тээвэрлэдэг.

Өндөр ургамлын газрын дээрх хэсгүүд (найлзуурууд) агаар мандалд, газар доорх хэсэг (үндэс) нь хөрсөнд байдаг. Үндэс нь хөрсөөс ус, эрдэс бодисыг шингээх чадвартай байдаг. Тиймээс үндсийг бүрхсэн эдийн эсүүдийн ургалт - үндэс үс нь үндэсийн гадаргууг ихээхэн хэмжээгээр нэмэгдүүлдэг. Үүссэн үндэс даралт, навчнаас ус ууршдаг тул тэд усыг шингээдэг.

Өндөр ургамал нь бэлгийн болон бэлгийн замаар үрждэг. Энэ тохиолдолд нөхөн үржихүйн аргууд ээлжлэн солигддог.

Бэлгийн бус нөхөн үржихүйн үед спор үүсдэг. Споруудаас бэлгийн эсүүд - бэлгийн эсийг үүсгэдэг бэлгийн үе ургадаг. Бэлгийн нөхөн үржихүй нь бэлгийн эсийн оролцоотойгоор явагддаг. Эрэгтэй, эмэгтэй бэлгийн эсийн нэгдэл (үр тогтоц) үр дүнд зигот үүсдэг. Энэ нь бэлгийн бус үеийг бий болгодог бөгөөд энэ нь дахин спор үүсгэдэг амьдралын мөчлөгтасалдаагүй. Өндөр ургамлууд нь вегетатив гэж нэрлэгддэг бэлгийн бус нөхөн үржихүйн төрлөөр тодорхойлогддог. биеийн ургамлын хэсгүүдээр нөхөн үржих.

Гэрийн даалгавар:§12 - заах.

Ургамал, амьтан, мөөгөнцрийн гол ялгаануудын нэг бол органик бус бодисоос органик бодис үүсгэх чадвар юм. нарны гэрэл(фотосинтезийн үйл явц).

Дэд хаант улс: Доод ургамал

Доод ургамлын бие (thallus, эсвэл thallus) нь жинхэнэ навч, иш, үндэс гэж хуваагддаггүй, гэхдээ тэдгээр нь гадаад ижил төстэй шинж чанартай байдаг. хэлтэс (төрөл):

Дэд хаант улс: Өндөр ургамал

Өндөр ургамалд бие нь жинхэнэ навч, иш, үндэс гэж хуваагддаг. Хэлтэс (төрөл):
  1. Бриофит, хөвд, бриофит
    Хуурай газрын ургамлуудаас хамгийн анхдагч нь. Тэд ихэвчлэн чийглэг, сүүдэртэй газар олддог. Мосс нь бүх цаг уурын бүсэд түгээмэл байдаг. Моссууд нь жинхэнэ дамжуулагч эд, ус болон байдаггүй ашигт малтмалбиеийн бүх гадаргууд шингэдэг. Өндөр нь 20 см-ээс ихгүй ихэнх хөвд -. олон наст ургамал, бүлгүүдэд (дэр, хөшиг) олддог. Бриофит бол бэлгийн (гаплоид) үе буюу гаметофит давамгайлдаг хуурай газрын цорын ганц ургамал юм. Хөвд дэх бэлгийн бус үе (спорофит) нь гаметофиттэй хавсарч, түүгээр хооллодог спорогоноор төлөөлдөг.
  2. ойм (спор үүсгэгч)
    Ихэнхдээ хуурай газрын өвслөг ургамал нь усан болон модтой төстэй хэлбэрүүд байдаг. Чийглэг, сүүдэртэй газрыг илүүд үздэг.
  3. Гимноспермүүд
    Гимносперм нь 370 сая жилийн өмнө Девоны эриний төгсгөлд гарч ирсэн эртний үрийн ургамлын бүлэг юм.

    Модлог ургамал.
    Ангиоспермээс (цэцэглэдэг ургамал) гол ялгаа нь ишний хэсэгт цэцэг, жимс, түүнчлэн судас, модны утас байхгүй байдаг.
    Үр нь "нүцгэн", өөрөөр хэлбэл өндгөвчний дотор нуугддаггүй.
    Гимносперм нь 1000 гаруй зүйлийг агуулдаг.

  4. Ангиоспермүүд, цэцэглэдэг
    Хамгийн өндөр зохион байгуулалттай хуурай газрын ургамал бол өвс, бут сөөг, мод юм.
    Гол ялгах шинж чанарууд - цэцэг, жимс байгаа эсэх.
    Үрийг нь өндгөвчний дотор нуугдаж (бүрхсэн) үр жимс нь үүсдэг.
    Иш нь хөлөг онгоц, модны утас агуулдаг.
    Одоогийн байдлаар цэцэгт ургамал нь хуурай газрын ургамлын зонхилох хэлбэр юм
    (250 мянга гаруй зүйлийг тодорхойлсон).
    Анги:
    1. Хоёр талт яс
      • үрийн үр хөврөл байдаг хоёр cotyledons,
      • навчны судал нь торлог хэлбэртэй,
      • төв цорго үндэс байдаг,
      • цэцгийн дэлбээ болон бусад хэсгүүдийн тоо ихэвчлэн 4 эсвэл 5-ын үржвэртэй байдаг.
      Хоёр талт ястны ангилалд 6 дэд анги, 128 бүлэг, 418 овог, 10,000 орчим төрөл зүйл, 199,000 орчим ургамлын зүйл багтдаг.
    2. Монокотууд
      Ердийн ялгах шинж чанарууд:
      • үрийн үр хөврөл байдаг нэгкотиледон,
      • навчны судал - зэрэгцээ эсвэл нуман хэлбэртэй,
      • үндэс систем нь утаслаг,
      • цэцгийн хэсгүүдийн тоо нь 3-ын үржвэр юм.
      Монокотуудын ангилалд 5 дэд анги, 37 баг, 125 овог, 3000 гаруй төрөл зүйл, 59000 орчим зүйл багтдаг.
    Төрөл зүйлийн тоогоор цэцэглэдэг ургамлын хамгийн том гэр бүл:
    • Asteraceae, эсвэл Compositae (Asteraceae, Compositae) - 1765 төрлийн 27773 зүйл;
    • Орхидэйн (Orchidaceae) - 925 төрлийн 27135 зүйл;
    • Буурцагт ургамал (Fabaceae, Leguminosae) - 917 төрлийн 23535 зүйл.

ДАД ХААНТ ГАЗРЫН ДЭЭД ҮЙЛДВЭРИЙН ЕРӨНХИЙ ОНЦЛОГ

Сэдэв: биологи
Анги: 7
Хичээлийн сэдэв: ерөнхий шинж чанарДээд ургамлын дэд хаант улсууд.
Хичээлийн төрөл: хосолсон.
Хичээлийн зорилго:
дээд ургамлын зохион байгуулалтын онцлогтой танилцах;
дээд ургамлын үндсэн хэсгүүдийн ерөнхий шинж чанарыг авч үзэх;
замагтай харьцуулахад өндөр ургамлын зохион байгуулалтын нарийн төвөгтэй байдлыг харуул.

Төлөвлөсөн үр дүн:
Сэдвийн үр дүн:
ринофитуудын бүтцийн онцлог, амин чухал үйл ажиллагааг тайлбарлах чадварыг хөгжүүлэх;
- Дээд ургамлын дэд хаант улсыг тодорхойлох чадварыг хөгжүүлэх;
- Дээд ургамлын дэд хаант улсын төлөөлөгчдийг өмнө нь судлагдсан замагнаас ялгах чадварыг хөгжүүлэх.

Мета сэдэв болон хувийн үр дүн:
Зохицуулалтын UUD
Боловсролын асуудлыг бие даан нээх, боловсруулах, боловсролын үйл ажиллагааны зорилгыг тодорхойлох чадварыг хөгжүүлэх (хичээлийн асуулт боловсруулах).
Багштай харилцан ярилцаж бие даан боловсруулсан үнэлгээний шалгуурыг сайжруулах чадварыг хөгжүүлэх.
Төлөвлөгөөний дагуу ажиллах чадварыг хөгжүүлэх.
Танин мэдэхүйн UUD
Мэдээллийг нэг төрлөөс нөгөөд (видео бичлэгээс текст рүү) хөрвүүлэх чадварыг хөгжүүлэх.
Харилцааны UUD
Боловсролын харилцан үйлчлэлийг хосоороо бие даан зохион байгуулах чадварыг хөгжүүлэх.

Тоног төхөөрөмж: дэлгэц, проектор, компьютер, чанга яригч, танилцуулга, "Энэ ертөнц ямар үзэсгэлэнтэй вэ" видео, энэ сэдвээр видео, логик хэлхээтэй хуудас.

Хичээлийн явц.
Зохион байгуулалтын мөч.

Завсарлагааны үеэр “Энэ ертөнц ямар гайхалтай вэ” дууны видеог тоглуулаарай.
Хонх дуугарахад хичээл эхэлнэ.
-Сайн байна уу хүүхдүүдээ. Суу. Өөрчлөлт хэрхэн өрнөсөн нь танд таалагдсан уу? Тийм ээ, энэ дэлхий ямар үзэсгэлэнтэй юм бэ! Слайд 1.

Мэдлэгийг шинэчлэх.

Манай дэлхий яагаад үзэсгэлэнтэй байдаг гэж та бодож байна уу? Хүүхдүүдийн хариулт.
- Тийм ээ, манай дэлхий сайхан, ялангуяа намрын улиралд. Яагаад? Өнгөний ертөнц цэцэглэж байна. Бид солонгын өнгийг хаа сайгүй хардаг. Эдгээр өнгө хаана байна? Хүүхдүүдийн хариулт.
- Зөвшөөрч байна. Ургамал, бут, мод дээр.
- За залуусаа, бид ямар хаант улсыг судалж байна вэ? (ургамал) Слайд 2.
-Дэд вант улсуудад хуваагдсан уу? (доод, өндөр) Слайд 3.
- Өнөөдрийн хичээлийн сэдэв Эсвэл хэн нэгэн хичээлийн сэдвийг томъёолж чадах болов уу?
- Өнөөдрийн хичээлийн сэдэв бол "Дээд ургамлын дэд хаант улс" юм. Слайд 4.
- Бидэнд ямар даалгавар тулгарч байна, юу хийх хэрэгтэй вэ, шинж чанараа тодорхойлох уу?
- Өнөөдрийн хичээлийн даалгавар Слайд 5 (слайдаас унших).
- Өнөөдөр хичээл дээр бид 6-р слайдтай (слайдаас унших).

Өмнө нь сурсан зүйлээ давтах.

Гэхдээ шинэ материал сурч эхлэхээсээ өмнө мэддэг зүйлээ санацгаая. Слайд 7.
- Гэрийн даалгавраа давтах хэдэн минут.
- Асуудлын талаархи фронтын судалгаа. Нэмэлт асуултуудыг сурах бичгийн 34-р хуудасны даалгавраас үзнэ үү.

Шинэ материал сурах.

За тэгвэл гэрийн даалгавардавтагдсан. Шинэ мэдлэг олж авах цаг болжээ. Би танд видеог үзэхийг санал болгож байна шинэ сэдэв. Маш анхааралтай ажигла. Слайд 8.

Ингээд тоймлон хүргэе.
- Хамгийн эртний ургамлууд юу вэ - нэг эсийн замаг. Слайд 9.
- Ургамлын хаант улс ямар дэд хаант улсуудад хуваагддаг вэ? Слайд 10.
- Хамгийн эртний хуурай газрын ургамлууд юу вэ - Слайд 11, слайд 12.
- Псилофитын шинж тэмдэг. Слайд 13.
-Сайн байна. Миний асуултуудад сайн хариулсан.

Судалсан материалыг нэгтгэх.

Одоо 34-р хуудасны заавартай ажиллах цаг боллоо. Слайд 14.
- Таны ширээн дээр дуусаагүй логик хэлхээтэй хуудаснууд байна. Та эдгээр хуудсан дээрх хоосон зайг үзэгээр бөглөх хэрэгтэй.

Танд юу байгааг шалгацгаая. Хэрэв хэн нэгэнд ямар нэг зүйл тус болоогүй бол бид үүнийг шууд эдгээр хуудсан дээр бичнэ. Хүүхдүүд хоосон зайг бөглөх сонголтоо уншина.
-Сайн байна, та ажлаа сайн хийсэн. Бид эдгээр хуудсыг биологийн дэвтэртээ хийдэг.

Гэрийн даалгавар.
- Гэрийн даалгавраа бичих цаг боллоо. Слайд 15.

Тусгал.
- Хичээлийн төгсгөлд бид боловсролын үйл ажиллагаагаа дүгнэх болно. Слайд 16.

ДАД ХААНТ ГАЗРЫН ДЭЭД ҮЙЛДВЭРИЙН ЕРӨНХИЙ ОНЦЛОГ

Зүйл:биологи

Анги: 7

Хичээлийн сэдэв:дэд хаант улсын ерөнхий шинж чанар Дээд ургамал.

Хичээлийн төрөл:хосолсон.

Хичээлийн зорилго:

    дээд ургамлын зохион байгуулалтын онцлогтой танилцах;

    дээд ургамлын үндсэн хэсгүүдийн ерөнхий шинж чанарыг авч үзэх;

    замагтай харьцуулахад өндөр ургамлын зохион байгуулалтын нарийн төвөгтэй байдлыг харуул.

Төлөвлөсөн үр дүн:

    Сэдвийн үр дүн:

ринофитуудын бүтцийн онцлог, амин чухал үйл ажиллагааг тайлбарлах чадварыг хөгжүүлэх;

Дээд ургамлын дэд хаант улсыг тодорхойлох чадварыг хөгжүүлэх;

Дээд ургамлын дэд хаант улсын төлөөлөгчдийг өмнө нь судлагдсан замагнаас ялгах чадварыг хөгжүүлэх.

    Мета сэдэв болон хувийн үр дүн:

    Зохицуулалтын UUD

    Боловсролын асуудлыг бие даан илрүүлэх, боловсруулах, боловсролын үйл ажиллагааны зорилгыг тодорхойлох чадварыг хөгжүүлэх (хичээлийн асуулт боловсруулах).

    Багштай харилцан ярилцаж бие даан боловсруулсан үнэлгээний шалгуурыг сайжруулах чадварыг хөгжүүлэх.

    Төлөвлөгөөний дагуу ажиллах чадварыг хөгжүүлэх.

    Танин мэдэхүйн UUD

    Мэдээллийг нэг төрлөөс нөгөөд (видео бичлэгээс текст рүү) хөрвүүлэх чадварыг хөгжүүлэх.

    Харилцааны UUD

    Боловсролын харилцан үйлчлэлийг хосоороо бие даан зохион байгуулах чадварыг хөгжүүлэх.

Тоног төхөөрөмж:дэлгэц, проектор, компьютер, чанга яригч, танилцуулга, "Энэ ертөнц ямар үзэсгэлэнтэй вэ" видео, энэ сэдвээр видео, логик хэлхээтэй хуудас.

Хичээлийн явц.

    Зохион байгуулалтын мөч.

Завсарлагааны үеэр “Энэ ертөнц ямар гайхалтай вэ” дууны видеог тоглуулаарай.

Хонх дуугарахад хичээл эхэлнэ.

Сайн байна уу хүүхдүүдээ. Суу. Өөрчлөлт хэрхэн өрнөсөн нь танд таалагдсан уу? Тийм ээ, энэ дэлхий ямар үзэсгэлэнтэй юм бэ! Слайд 1.

    Мэдлэгийг шинэчлэх.

Манай дэлхий яагаад үзэсгэлэнтэй байдаг гэж та бодож байна уу? Хүүхдүүдийн хариулт.

Үнэн, манай дэлхий сайхан, ялангуяа намрын улиралд. Яагаад? Өнгөний ертөнц цэцэглэж байна. Бид солонгын өнгийг хаа сайгүй хардаг. Эдгээр өнгө хаана байна?Хүүхдүүдийн хариулт.

Зөвшөөрч байна. Ургамал, бут, мод дээр.

Залуус аа, бид ямар хаант улсыг судалж байна вэ? (ургамал) Слайд 2.

Энэ нь дэд хаант улсуудад хуваагдсан уу? (доод, өндөр) Слайд 3.

Өнөөдрийн хичээлийн сэдэв... Эсвэл хэн нэгэн хичээлийн сэдвийг томъёолж чадах болов уу?

Өнөөдрийн хичээлийн сэдэв бол "Дээд ургамлын дэд хаант улс" юм. Слайд 4.

Бидэнд ямар даалгавар тулгарч байна, бид юу хийх ёстой вэ, шинж чанараа тодорхойлох вэ?

Өнөөдрийн хичээлийн даалгавар... Слайд 5 (слайдаас унших).

Өнөөдөр хичээл дээр бид ... Слайд 6 (слайдаас унших).

    Өмнө нь сурсан зүйлээ давтах.

Гэхдээ шинэ материал сурч эхлэхээсээ өмнө мэддэг зүйлээ санацгаая. Слайд 7.

Гэрийн даалгавраа давтах хэдэн минут.

Асуудлын талаархи фронтын судалгаа. Нэмэлт асуултуудыг сурах бичгийн 34-р хуудасны даалгавраас үзнэ үү.

    Шинэ материал сурах.

За бид гэрийн даалгавраа давтлаа. Шинэ мэдлэг олж авах цаг болжээ. Би танд шинэ сэдвээр видео үзэхийг санал болгож байна. Маш анхааралтай ажигла. Слайд 8.

Ингээд тоймлон хүргэе.

Хамгийн эртний ургамал гэж юу вэ - нэг эсийн замаг. Слайд 9.

Ургамлын хаант улс ямар дэд хаант улсуудад хуваагддаг вэ? Слайд 10.

Хамгийн эртний хуурай газрын ургамлууд юу вэ - ... Слайд 11, слайд 12.

Псилофитын шинж тэмдэг... Слайд 13.

Сайн байна. Миний асуултуудад сайн хариулсан.

    Судалсан материалыг нэгтгэх.

Одоо 34-р хуудасны заавартай ажиллах цаг боллоо. Слайд 14.

Таны ширээн дээр дуусаагүй логик хэлхээтэй хуудаснууд байдаг. Та эдгээр хуудсан дээрх хоосон зайг үзэгээр бөглөх хэрэгтэй.

Танд юу байгааг шалгацгаая. Хэрэв хэн нэгэнд ямар нэг зүйл тус болоогүй бол бид үүнийг шууд эдгээр хуудсан дээр бичнэ. Хүүхдүүд хоосон зайг бөглөх сонголтоо уншина.

Сайн байна, та сайн ажилласан. Бид эдгээр хуудсыг биологийн дэвтэртээ хийдэг.

    Гэрийн даалгавар.

Гэрийн даалгавраа бичих цаг болжээ. Слайд 15.

    Тусгал.

- Хичээлийн төгсгөлд бид суралцах үйл ажиллагаагаа дүгнэх болно. Слайд 16.