MBOU "Мещеринская ерөнхий боловсролын ахлах сургууль№2"

Ступинскийн хотын дүүрэг

Москва муж

Хичээл

Үг үсгийн алдаа.

Зөөлөн тэмдэгТөгсгөлд нь adverbs исгэрсэний дараа

орос хэл

7-р анги

Язинцева Ирина Александровна,

орос хэл, уран зохиолын багш

Үг үсгийн алдаа. Төгсгөлд нь исгэрэх үйл үгийн дараа зөөлөн тэмдэг

Хичээлийн төрөл: орчин үеийн хэрэглээтэй хослуулсан мэдээллийн технологи.

Арга зүй: дасан зохицох сургалт.

Тоног төхөөрөмж: олон түвшний даалгавар бүхий картууд, компьютер, проектор, мультимедиа, зурагт хуудас, цахим сурах бичиг, лавлах ном, К.Ф.-ийн зургийг хуулбарлах зорилгоор багшийн эмхэтгэсэн слайд. Юона “Өвлийн төгсгөл. Үд".

ХИЧЭЭЛИЙН ЯВЦ

  1. Гэрийн даалгавраа шалгаж байна

Зорилго: үг хэллэгийг бусад хэсгээс ялгах чадварыг шалгах.

Блиц тэмцээн. Даалгаврыг урьдчилан өгсөн. Эхний бүлэг асуулт асууж, хоёр дахь нь тэдэнд хариулдаг, дараа нь эсрэгээр, хоёр дахь нь асууж, эхнийх нь хариулдаг.

  1. Дэлгэц дээр үгсийг өгдөг өөр өөр хэсгүүдяриа. Тэдгээрийн дотроос дагалдах үгсийг олоорой. Гэрундтэй төстэй үйл үгийн шинж тэмдгийг заана уу.
  2. Эдгээр өгүүлбэр дэх үйл үгийн синтаксийн үүргийг тодорхойл. Үйл үг нь ярианы бусад хэсгүүдтэй юугаараа ижил төстэй вэ, тэдгээрээс юугаараа ялгаатай вэ?
  1. Оюутнуудыг шинэ мэдлэг эзэмшихэд бэлтгэх
  1. Үг үсгийн алдааг давтахб ярианы янз бүрийн хэсэгт(дэлгэц дээрх хүснэгт).Урд талын ажил.

b. исгэрсний дараа

Энэ нь бичигдсэн байдаг

Бичээгүй

Нэр үг 3-р анги (хөх тариа)

Нэр үг 3-р анги биш ( харандаа, төгөл, зуслангийн байшин)

Крат. adj. (хүчирхэг)

Үйл үг 2-р л. нэгж

(-идэх/- идэх)

Тодорхойгүй хэлбэр (анхаарах)

удирдсан. зэрэг (тайрах)

Үйл үг:

өргөн нээлттэй; бүх замд үсрэх, бусад.

w-ийн дараах үйл үг (өргөн задлахаас бусад):

Би гэрлэхийг тэвчихгүй байна- оруулахгүй.

  1. Асуудалтай нөхцөл байдлыг бий болгох. (Хүснэгтний хэсэг хаалттай байна.)

Багш аа . Бидний хуучин найз Петя Ошибкин үгийг бичсэнөргөн нээлттэй, үсрэлтгүйгээр үсрэх b . (Дэлгэцэн дээр үг харагдана.) Тэрээр ингэж тайлбарлав: “Үгийн төгсгөлд нэгийг нь исгэрсний дараа бичдэггүй.б , би үүнийг баттай санаж байна." Түүний зөв үү? (Залуус эдгээр үгсийн зөв бичгийн дүрмийг хараахан мэдэхгүй байна.)

Тэр ярианы аль хэсэгт бичсэн бэ?б ? Хичээлийн сэдэв юу байх вэ?

(Өглөгийн төгсгөлд зөөлөн тэмдэг бичих. Дэлгэц дээр слайд байна.)

  1. Шинэ материалын тайлбар

Үүний дараа сибилантуудыг бичдэг (бичихгүй)б ? (Оюутнууд дүрэм боловсруулдаг.)

Нэгдүгээр дүрэм . Дагалдах үгсийн төгсгөлд исгэрэх үгсийн дараа гурван онцгой үгээс бусад тохиолдолд зөөлөн тэмдэг бичнэ.аль хэдийн, гэрлэсэн, тэвчихийн аргагүй.

Хоёрдугаар дүрэм . Дагалдах үгсийн төгсгөлд үсгийн дараа зөөлөн тэмдэг байдаг w ба h захидлын дараа бичсэнболон ганцхан үгээр бичсэнөргөн нээлттэй

Тайлбарлах алгоритм

  1. Энэ нь ярианы аль хэсэг болохыг тодорхойл.
  2. Хэрэв энэ нь нэмэлт үг бол үл хамаарах зүйлд орсон эсэхийг харна уу.
  3. Хэрэв энэ нь үл хамаарах зүйлд ороогүй бол зөөлөн тэмдэг бичнэ үү.
  1. Мэдлэг олж авах анхан шатны шалгалт

Сурах бичигтэй ажиллах. Бид догол мөрний материалыг уншсан. Бид дүрмийг цээжээр сурдаг. Бид шинэ материалыг турших хосын ажлыг зохион байгуулдаг. Дүрмийг хоёр сурагчтай туршина.

Одоо Петя Ошибкинд үг бичихэд тусалцгааяөргөн нээлттэй, давхих, бүрэн. (Оюутнууд дүрмийг тайлбарладаг.)

  1. Мэдлэгийг анхдагч нэгтгэх

Дасгал хийх. (Удирдах зөвлөлд үзүүлэв.)Судалсан зөв бичгийн дүрмийг хуулж, доогуур зур. Төгсгөлд нь исгэрэх үгсийн дараа зөөлөн тэмдэг бичих талаар дүгнэлт хий.

  1. Балдад алба захиалж, / Тэвчихгүй болтол / Тэгээд түүнийг шаардаж / Яг гүйцэтгээрэй.(А. Пушкин)
  2. Муу эр хуруугаа аль хэдийн хөлдөөсөн.(А. Пушкин)
  3. Тэнгэр бүхэлдээ үүлсээр бүрхэгдсэн байв.(М. Горький)
  1. Шинэ материалыг нэгтгэх
  1. Бүлгээр ажиллах.

Ялгаатай даалгавар

1-р бүлэг

Сурах бичгийн зааврын дагуу ажиллах, жишээ нь. 265. Тусламж - слайд дээрх хүснэгт.(Зөвлөхөөр шалгана уу.)

2-р бүлэг

A. Компьютер дээр ажиллах. Диктант.

  1. Хөх тариа эх хүн бүрийг байнга хооллодог. 2) Газар яаран хагалдаггүй. 3) Эрхэм зочны хувьд хаалга өргөн нээлттэй байна. 4) Далайн эрэг бүхэлдээ тэргэнцэрээр бүрхэгдсэн байв. 5) Өргөн нээлттэй цонхоор нарны туяа шалан дээр унадаг. 6) Зам дагуу тэрэгнүүд шажигнаж, эскадрильууд давхисаар өнгөрдөг. 7) Залуус хурдан бөгөөд чимээгүйхэн зугтав. 9) Өвлийн энэ шөнө урт бол товлосон цагийг хүлээх боломжгүй.

B. Картын ажил. Алга болсон үсгүүдийг бөглөнө үү.

Ухраад унана_, яарав_, шөнө дундын дараа буцаж_, тэсвэрлэшгүй хүлээнэ_, үүлэнд бүрхэгдсэн, аажуухан урсах_, утсан бортгон_, борооноос нуугдаж, сайхан өдөр_, овоохой хийх_.

(Мэдлэгийн түвшинг компьютерийн програмаар тодорхойлно.)

3-р бүлэг

Компьютер дээр ажиллах

Оюутнууд сургалтын программын дагуу тестийн даалгаврыг дискэн дээр хийж гүйцэтгэж, ажлынхаа үр дүнг монитор дээр хардаг. (Үнэлгээний горим байдаг.)

Цахим гарын авлага. RS SO-OM 7-р анги "Кирилл, Мефодий нарын орос хэлний хичээлүүд."

Дагалдах үгсийн төгсгөлд зөөлөн тэмдэг бичигдсэн гэж бид дүгнэж байна.

  1. Дидактик тоглоом(Проекторын дэлгэц дээр)

Зорилго: үг хэллэгийг бусад хэсгээс ялгах чадварыг шалгах.

Кроссворд

Үгийн гинжнээс дагалдах үгийг сонгоод хөндлөн үгээр хөрвүүлэн бөглөнө үү

  1. Хичээл заах, хадгалах, араар тавих, заналхийлэх;
  2. гэрлэсэн, трактор, даалгавар, хүчирхэг;
  3. хол, асран хамгаалагч, наалдамхай, урсах;
  4. өвлөн авах, таслах, дурлах, тэвчихгүй байх;
  5. сургууль, үсрэлт, фунт, тусламж;
  6. залуучууд, мартах, таслах, нүүрээ доошлуулах;
  7. өргөн нээлттэй, араа, гялалзсан, сахалтай.

Дагалдах үг хаана нуугдаж байна вэ?

Дасгал хийх . Таблетын 5 мөр бүрт дунд үсгийн хослол орсон нэр үг бичаль хэдийн.

Түлхүүр:

  1. нум; 2 - аяга; 3 - хавар; 4-шувуу; 5 - найз охин.
  1. Олон түвшний картуудтай ажиллах

Одоо бид ярианы янз бүрийн хэсгүүдийн төгсгөлд зөөлөн тэмдэгтүүдийг бичих сэдвийг хэр сайн эзэмшсэн болохыг тодорхойлох боломжтой - нэр үг, богино нэр үг, үйлчлэлийн үг.

1-р түвшний эрэлб . Хаалтанд энэ үгийн ярианы хэсэг, үүнээс гадна нэр үг, нэр үг, үйл үгийн хэлбэрийг бичнэ үү.

Жишээлбэл, та өлсөж байна (Үйл үг, 2-р ганц тоо).

2-р түвшний даалгавар. Шаардлагатай газарт зөөлөн тэмдэг байрлуул. Даалгаврыг гүйцэтгэсний дараа шаардлагатай бол үгийн тоог зааж өгнө үүб . Энэ үгийн ярианы хэсгийг хаалтанд бич.

Жишээлбэл, бэлчээрийн ногоон (Нэр үг).

3-р түвшний эрэл. Шаардлагатай газарт зөөлөн тэмдэг байрлуул. Даалгаврыг гүйцэтгэсний дараа шаардлагатай бол үгийн тоог зааж өгнө үү.

Сонголт 1

  1. ногоон бэлчээр_;
  2. анхаарал тавих хэрэгтэй_;
  3. тогтсон нам гүм_;
  4. өшөө авах_;
  5. агаар цэвэр_;
  6. уулзалтын баяр баясгалан_;
  7. та өлсөж байна;
  8. өргөн нээлттэй_;
  9. дуу хоолой нь сэтгэл татам юм;
  10. хурдан сурах_;
  11. сонирхолтой тайлан_;
  12. нэг хэсгийг таслах;

_______ гэсэн үг үү?

Сонголт 2

  1. анхаарал сарниулах;
  2. олон бүтэлгүйтэл_;
  3. цэргийн хүч_;
  4. азын сугалаа_;
  5. өргөст кактус_;
  6. галын туяа_;
  7. холдож чадсан;
  8. хурдан устгах_;
  9. Оросын төв ландшафт;
  10. давхих_;
  11. аймаар туранхай_;
  12. чи юу ч санахгүй байна_.

b ______-тэй үгс үү?

  1. Уран зураг дээр үндэслэсэн тексттэй ажиллах

Багш аа . Константин Федорович Юоны "Өвлийн төгсгөл" зургийн хуулбарыг энд оруулав. Үд дунд". Тексттэй танилцацгаая. (Уран зургийн хуулбарыг дэлгэцэн дээр харуулав. Текст нь сурагчдын ширээн дээр байна.)

Тексттэй ажиллах даалгавар

Текстийг уншина уу.

Текстийн хэв маягийг тодорхойлох.

Алга болсон үсгүүдийг бөглөж, таслал нэмнэ үү.

Өгөгдсөн сэдвээр бяцхан эссэ бичээрэй.

1-р сарын сүүл бол гайхалтай өдөр юм. Өвөлөөс бүү нуугаарай, гадуур яв. Цасны чимээг сонс, цанын хурдыг шалга. Байнгын нарны туяа гэнэт үүлний цаанаас гарч ирэв. Дээврийн налуу дээрх цасыг хайлуулж, газар доороос булаг булаг бужигнаж байхыг тэр тэвчиж чадахгүй. Эцсийн эцэст, хавар бол гайхамшиг биш, харин бодит байдал юм. Тун удахгүй хөрш зэргэлдээх зуслангийн байшингийн цонхнууд өргөн нээгдэнэ. Юоны “Өвлийн төгсгөл” зургийг хараад яг ийм бодол төрдөг. Үд".

  1. Тусгал. Хичээлийг дүгнэж байна

Үүнийг дохионы картын тусламжтайгаар дүгнэж үзье.үйл үг, нэр үг, үйл үг, нэр үг. Багшаас асуухад сурагч зөв хариулт бүхий картыг өргөдөг.

Ярианы аль хэсгийн үгэнд зөөлөн тэмдэг нь дандаа чимээ шуугиантай байдаг вэ?

Ярианы аль хэсэгт исгэрсэн үгсийн дараа зөөлөн тэмдэг хэзээ ч бичдэггүй вэ?

Ярианы аль хэсгийн үгэнд зөвхөн онцгой үгээр бичдэггүй чихний дараа зөөлөн тэмдэг байдаг вэ?

Ярианы аль хэсгийн үгэнд дарууны дараа зөөлөн тэмдэг бичих нь хүйс, тоо, тохиолдол зэргээс хамаардаг вэ?

Эдгээр үгс ярианы аль хэсэгт хамаарах вэ?өргөн нээлттэй, хойшоо, хол уу?

  1. Үнэгүй гэрийн даалгавар
  1. Орос хэлний шалгалттай ажиллах:

М.Т. Баранова нар, 7-р ангийн сурах бичиг;

  1. Судалсан зөв бичгийн дүрмийг ашиглан нэмэлт уран зохиол, интернет эх сурвалжийг ашиглан эссэ бичээрэй.

7-Р АНГИ ОРОС ХЭЛНИЙ ХИЧЭЭЛ

Сэдэв "Төгсгөлд нь исгэрэх үйлдлүүдийн дараа зөөлөн тэмдэг"

Хичээлийн зорилго- төгсгөлд нь үг дуугарсны дараа зөөлөн тэмдгийг ашиглах чадварыг хөгжүүлэх.

Даалгаварууд:

боловсролын:

Төгсгөлд нь үг хэллэгийг исгэрсний дараа зөөлөн тэмдэг хэрэглэх дүрмийг оюутнуудад танилцуулах;

Төгсгөлд нь үг дуугарсны дараа зөөлөн тэмдэг бичих хүчтэй ур чадварыг хөгжүүлэх;

"Ярианы янз бүрийн хэсгүүдийн үгсийн төгсгөлд б үсэг" сэдвээр мэдлэгээ системчлэх;

хөгжиж буй:

Өгөгдсөн зөв бичгийн дүрмийг үгээр олох чадварыг хөгжүүлэх, дүрмийг практикт хэрэглэж сурах;

Анхаарал, ойлголт, ой санамж, ассоциатив, аналитик сэтгэлгээг хөгжүүлэх; бүтээлч байдал;

Оюутнуудын логик уялдаатай аман болон бичгийн яриаг хөгжүүлэх;

боловсролын:

Бие даасан байдал, хүсэл зориг, нийтэч, харилцааны ур чадварыг хөгжүүлэх;

Ярианы соёлыг төлөвшүүлэх;

Хос, бүлгээр ажиллахдаа нэгдэл, хариуцлагын мэдрэмж.

Тоног төхөөрөмж:олон түвшний даалгавар бүхий картууд, компьютер, проектор, дэлгэц, мультимедиа, зурагт хуудас, цахим лавлах сурах бичигт үзүүлэх зорилгоор багшийн эмхэтгэсэн слайд, К.Ф. Юона “Өвлийн төгсгөл. Үд”, Л.Бетховений бичсэн хөгжмийн зохиол.

Хичээлийн төрөл:орчин үеийн мэдээллийн технологийг ашиглахтай хослуулсан (45 мин.).

Дасан зохицох сургалтын арга зүй

Хичээлийн төлөвлөгөө:

1. Зохион байгуулалтын мөч.

2. Гэрийн даалгавраа шалгах. Давталт.

3. Сурагчдыг шинэ мэдлэг эзэмшихэд бэлтгэх.

4. Асуудалтай нөхцөл байдлыг бий болгох. Шинэ материалын тайлбар.

5. Мэдлэг эзэмшсэн байдлыг анхан шатны шалгалт.

б. Мэдлэгийг анхдагч нэгтгэх.

7. Нэгтгэл.

8. Тусгал. Хичээлийг дүгнэж байна.

9. Гэрийн даалгаврын талаархи мэдээлэл, түүнийг гүйцэтгэх заавар.

Хичээлийн явц.

Зохион байгуулалтын мөч. Хичээлийн зорилгоо тодорхойлох.

Зорилтот: хичээл дээр ажиллах таатай уур амьсгал, сэтгэл зүйн тайтгарал, сэдвийг судлах сэтгэл хөдлөлийг бий болгох.

Сайн байна уу залуусаа? Бид "Нэр үг" сэдвийг үргэлжлүүлэн судалж байна, өнөөдөр бид шинэ зөв бичгийн дүрэлтэй танилцах болно.

2. Гэрийн даалгавраа шалгах (3 мин).

Зорилтот: Үг хэллэгийг ярианы бусад хэсгээс ялгах чадварыг шалгах.

Блиц тэмцээн.Даалгаврыг урьдчилан өгсөн. 1-р бүлэг асууж, 2-р бүлэг хариулна. Дараа нь хоёр дахь нь асууж, эхнийх нь хариулдаг.

1. Дэлгэц дээр ярианы янз бүрийн хэсгүүдийн үгсийг өгдөг. Тэдгээрийн дотроос зөвхөн үйлдлийг олоорой. Гэрүндтэй төстэй үйл үгийн онцлогийг заана уу.

2. Зөвлөмжийг өгсөн болно. Дагалдах үгийн синтаксийн үүргийг тодорхойл.

Дагалдах үгс нь юугаараа нийтлэг байдаг бөгөөд тэдгээр нь ярианы бусад хэсгүүдээс юугаараа ялгаатай вэ?

3. Оюутнуудыг шинэ мэдлэг эзэмшихэд бэлтгэх (3 мин).

Зорилтот: оюутнуудыг сэдвийг ойлгоход бэлтгэх.Дэлгэц дээр ширээ байна.

Ярианы янз бүрийн хэсэгт b үсгийг давтах. Урд талын ажил.

b. исгэрсний дараа

б гэж бичсэн байна

нэр үг 3-р анги (хөх тариа) №8

б гэж бичээгүй

нэр үг 3-р анги биш

(харандаа, төгөл, зуслангийн байшин)

богино adj. (хүчирхэг) №20

2-р ганц тоон нэгжийн үйл үг (-идэх) № 22

Тодорхойгүй хэлбэр (анхаарах)

Тогтвортой хазайлт (зүсэх) № 47

adverbs: өргөн нээлттэй No63

үйл үг: w дараа,

аль хэдийн, гэрлэсэн, тэвчихийн аргагүй - бусад.

Дараа нь wТэгээд h(дээш үсрэх)

Толь бичиг: өргөн нээлттэй - "оёдол" дээр ("дэгээ") - шууд утгаараа "хаалганы дэгээ дээр", өөрөөр хэлбэл. "нээлттэй"

4. Асуудлын нөхцөл байдлыг бий болгох. orf#bZ бүхий хүснэгтийн хэсэг хаалттай байна.

Багш аа.Залуус аа, бидний эртний анд Петя Ошибкин үгсийг илэн далангүй, бгүйгээр давхиж бичжээ. (Дэлгэц дээр үг харагдана.) Тэрээр: "Исгэлэн үгийн дараа Б гэж бичдэггүй, би үүнийг сайн санаж байна." Түүний зөв үү? (Залуус эдгээр үгсийн зөв бичгийн дүрмийг хараахан мэдэхгүй байна).

Тэрээр ярианы аль хэсэгт b гэж бичсэн бэ? Хичээлийн сэдэв юу байх вэ?

(Асуудал боловсруулахад урам зориг өгөх)

Дагалдах үгийн төгсгөлд зөөлөн тэмдэг бичих. Дэлгэц дээр слайд байна.

5. Шинэ материалын тайлбар (5 мин.).

Зорилтот: Дагалдах үгийн төгсгөлд b бичих дүрэмтэй сурагчдыг танилцуулах.

Багш аа.Дагалдах үгс хэрхэн бичигдсэнийг харцгаая. Бид юуг анхаарах вэ? Аль дууны дараа бичдэг (бичихгүй) b?

Оюутнууд дүрмийг өөрсдөө боловсруулдаг.

Нэгдүгээр дүрэм.

Дагалдах үгсийн төгсгөлд исгэрэх үгсийн дараа аль хэдийн, гэрлэсэн, тэвчих боломжгүй гэсэн гурван үл хамаарах үгнээс бусад нь зөөлөн тэмдэг бичигдсэн байдаг.

Хоёрдугаар дүрэм.

Дагалдах үгсийн төгсгөлд зөөлөн тэмдэг нь w ба h үсгийн дараа бичигдсэн боловч z үсгийн дараа бичигдээгүй, нэг үгээс бусад тохиолдолд - үл хамаарах зүйл нь өргөн нээлттэй байна.

Дүрмийг хэрэглэх үндэслэлийн алгоритм:

1) Энэ нь ярианы аль хэсэг болохыг тодорхойл.

2) Хэрэв энэ нь дагалдах үг юм бол шинийг олж, үл хамаарах зүйлд орсон эсэхийг хараарай.

Зорилтот: H) Үгүй бол зөөлөн тэмдэг бичнэ үү.

5. Мэдлэг эзэмшсэн эхний шалгалт (2 мин.)

оюутнуудын мэдлэгийн түвшинг шалгах.Сурах бичигтэй ажиллах. 44-р зүйлд заасан материалыг цээжээр сурсан. Шинэ материалыг туршиж үзэхийн тулд хосын ажлыг зохион байгуулдаг. Дүрмийг хоёр оюутан шалгадаг бөгөөд хариултыг оюутнууд өөрсдөө үнэлдэг.

Дүгнэлт

үйл үгийн төгсгөлд зөөлөн тэмдэг бичих тухай.

Зорилтот: Одоо Петя Ошибкинд үг бичихэд тусалцгаая. (Оюутнууд дүрмийг тайлбарладаг).

6. Мэдлэгийг анхан шатны нэгтгэх (5 мин.).хичээлд шаардлагатай мэдлэгийг нэгтгэх.

Тайлбар толь бичгийн диктант. 1) Балдагийн үйлчилгээг захиалаарай! Ингэснээр тэр тэвчихийн аргагүй болно! Тэгээд түүнийг яг биелүүлэхийг шаардана. (А.С. Пушкин). 2) Муухай хүн хуруугаа аль хэдийн хөлдөөсөн. (А.С. Пушкин). H) Тэнгэр бүхэлдээ үүлээр бүрхэгдсэн байв. (М. Горький). Удирдах зөвлөлд тоглосон. Судалсан зөв бичгийн дүрмийг хуулж, доогуур зур.Дууслаа

дүгнэлт

төгсгөлд нь үг исгэрсний дараа зөөлөн тэмдэг бичих тухай. 7. Нэгтгэх (10 мин.).

Зорилтот : өгөгдсөн зөв бичгийн дүрмийг олох чадварыг нэгтгэх, дүрмийг практикт хэрэгжүүлэх.

Зорилтот: 1. Бүлгээр ажиллах.

Ялгаатай даалгавар. судалж буй сэдвээр оюутнуудын мэдлэгийг нэгтгэх. I

бүлэг.Сурах бичгийн дагуу ажиллах, дасгал 265. Тусламж - слайд дээрх хүснэгт. Зөвлөхүүдээр шалгана уу.

2-р бүлэг.

Компьютер дээр ажиллах. Програмчлагдсан диктант.

1) Эх хөх тариа хүн бүрийг бүрэн тэжээдэг 2) Тэд газар хагалдаггүй. H) Эрхэм зочны хувьд хаалга өргөн нээлттэй байна. 4) Далайн эрэг бүхэлдээ тэргэнцэрээр бүрхэгдсэн байв. 5) Өргөн нээлттэй цонхоор нарны туяа шалан дээр унадаг. 6) Зам дагуу тэрэгнүүд шажигнаж, эскадрильууд давхисаар өнгөрдөг. 7) Залуус хурдан бөгөөд чимээгүйхэн зугтав. 9) Энэ өвлийн шөнө хэр удаан байна вэ, би товлосон цагийг хүлээж тэвчихгүй байна.

2) Карт ашиглан ажиллах. Алга болсон үсгүүдийг бөглөнө үү.

Буцаж уна, ухасхийж, араас нь цохиж, шөнө дундын хойно ирж, тэсэхийн аргагүй хүлээх, үүлэнд бүрхэгдсэн, аажуухан урсах, борц утсан, борооноос нуугдах, сайн өдөр, овоохой хийх.Компьютер дээр ажиллах. Цахим гарын авлага. “Кирилл, Мефодий хоёрын орос хэлний хичээл”, 7-р анги, RS SO-OM. Оюутнууд дискэн дээрх сургалтын хөтөлбөрийн дагуу ажилладаг. Туршилтын даалгавруудыг гүйцэтгэж байна. Хийж байна

монитор дээрх даалгаврууд, оюутнууд ажлынхаа үр дүнг хардаг. Үнэлгээний горим байдаг.

оюутнуудын мэдлэгийн түвшинг шалгах.үйл үгийн төгсгөлд b бичих тухай.

2. Дидактик тоглоом. Проекторын дэлгэц дээр (2 мин.).

Зорилтот: Үг хэллэгийг ярианы бусад хэсгээс ялгах чадварыг шалгах.

Багш аа. Одоо жаахан тоглоцгооё: кроссворд оньсого бөглөөд түүнд үйлчлэлийн үг бичээрэй.

    Танд хичээл заах, хадгалах байгууламж, ар тал,заналхийлэх;

    гэрлэхтрактор, даалгавар, хүчирхэг;

    хол, асран хамгаалагч, наалдамхай, урсах;

    өвлөн авах, таслах, хайрлах, тэвчихийн аргагүй;

    сургуулиуд, давхих, фунт, тусламж;

    Залуус аа, март, таслаарай хэвтээ;

    өргөн нээлттэй, араа, гялалзсан, сахалтай.

"Шерлок Холмс агентлаг"

Үйлдэл “Уж” гэдэг үг хаана нуугдсан бэ?

Дасгал хийх. " - аль хэдийн - " агуулсан нэр үг бичнэ үү

Тоглоомын мөчийг дүгнэж байна. Сурагчдын хариултыг амаар урамшуул.

3. Олон түвшний карттай ажиллах (3 мин.)

Зорилтот: сэдвийг эзэмших түвшинг шалгах.

Багш аа.Одоо би танд хүндрэлийн түвшинг сонгохыг санал болгож байна. Одоо бид таныг "Төгсгөлд нь исгэрэх үйлдлүүдийн дараах зөөлөн тэмдэг" сэдвийг хэр сайн эзэмшсэнийг тодорхойлох боломжтой. Даалгавар нь маш энгийн: зөөлөн тэмдэг шаардлагатай үгсийн тоог заана уу.

3-р түвшинСонголт 1

1) ногоон бэлчээр_(R.p.pl.);

2) анхаарал халамж тавих хэрэгтэй (үйл үг);

H) тогтсон нам гүм_(f.r.);

4) өшөө авах_(m.r.);

5) агаар цэвэр_(cr. adj.);

6) уулзалтын баяр баясгалан_(R.p.pl.);

7) та өлсөж байна (үйл үг);

10) хурдан сурах_(үйл үг);

11) сонирхолтой тайлан_(m.r.);

12) зүсэх хэсэг (үйл үг); b ___-тэй үгс?

4-р түвшинСонголт 1

1) ногоон бэлчээр_(Нэр үг);

2) анхаарал халамж тавих хэрэгтэй (үйл үг);

H) тогтсон чимээгүй_(Нэр үг);

4) өшөө авах_(Нэр үг);

5) цэвэр агаартай_(нэр);

6) уулзалтын баяр баясгалан_(Нэр үг);

7) та өлсөж байна (үйл үг);

10) хурдан сурах_(үйл үг);

11) сонирхолтой тайлан_(Нэр үг);

12) зүсэх хэсэг (үйл үг);

b____-тэй үгс?

5-р түвшинСонголт 1

1) ногоон бэлчээр_;

2) та анхаарал тавих хэрэгтэй;

H) тогтсон чимээгүй_;

4) өшөө авах_;

5) агаар цэвэр_;

6) уулзалтын баяр баясгалан_;

7) та өлсөж байна;

10) хурдан сурах_;

11) сонирхолтой тайлан_;

12) нэг хэсгийг таслах;

b____-тэй үгс үү?

3-р түвшинСонголт 2

1) анхаарал сарниулах (үйл үг);

2) олон алдаа_(R.p.m.h);

H) цэргийн хүч_(f.r.);

4) амжилттай сугалаа_(m.r.);

5) өргөст кактус (cr. adj.);

б) галын туяа_(R.p.pl.h.);

7) холдож чадсан (үйл үг);

8) хурдан устгах_(үйл үг);

9) саванна ландшафт_(m.r.);

10) давхисан_(adv.);

11) аймаар туранхай_(cr. adj.);

b ___-тэй үгс?

4-р түвшинСонголт 2

1) анхаарал сарниулах (үйл үг);

2) олон алдаа_(Нэр үг);

H) цэргийн хүч_(Нэр үг);

4) азын сугалаа_(Нэр үг);

5) өргөст кактус (нэмэлт);

б) галын туяа_(Нэр үг);

7) холдож чадсан (үйл үг);

8) хурдан устгах_(үйл үг);

9) саванна ландшафт_(Нэр үг);

10) давхисан_(adv.);

11) аймаар туранхай_(Нэр томъёо);

12) юу ч санахгүй байна_(үйл үг);

b ___-тэй үгс ??

5-р түвшинСонголт 2

1) анхаарал сарниулах;

2) олон алдаа_;

H) цэргийн хүч_;

4) амжилттай сугалаа_;

5) өргөст кактус_;

б) галын туяа_;

7) холдож чадсан;

8) хурдан устгах_;

9) саванна ландшафт_;

10) хурдан гүйсэн;

11) аймаар туранхай_;

12) та юу ч санахгүй байна_.

b-тэй үгс? ?

Зөв хариултыг слайд дээр харуул.

Оюутнууд ярианы янз бүрийн хэсэгт b-г ашиглах талаар дүгнэлт гаргадаг.

явуулсан физик минут(Бетховены хүүхдэд зориулсан сонгодог хөгжим сонсогддог).

4. Уран зураг дээр тулгуурлан тексттэй ажиллах(10 мин.).

Зорилтот: яриа, зөв ​​бичгийн чадварын түвшинг шалгах, логик уялдаатай яриаг хөгжүүлэх.

Багш аа. Константин Федорович Юоны "Өвлийн төгсгөл" хэмээх гайхалтай зургийн хуулбарыг энд оруулав. Үд дунд". Тексттэй танилцацгаая. (Уран зургийн хуулбарыг дэлгэцэн дээр харуулав. Текст нь сурагчдын ширээн дээр байна.)

Ажлын даалгавар.

Текстийг уншина уу (нэг оюутан уншина).

Энэ бол текст гэдгийг нотлох.

Текстийн хэв маягийг тодорхойлох (уран сайхны).

Үзэл бодлоо батал. Дүрслэлийн хэлэнд анхаарлаа хандуулаарай.

Даалгавруудыг гүйцэтгээрэй: алга болсон үсгүүдийг оруулах, эзлэгдсэн үсгүүдийг цэгцлэх. Өвлийн төгсгөлийн нэг өдөр бол гайхалтай, сэтгэл татам юм. Байгалиас бүү нуугдаж, гадуур яв. Цас хэр ширүүн байгааг мэдэрч, цананыхаа хурдыг шалгаарай. Байнгын нарны туяа үүлний цаанаас улам бүр тод харагдана. Дээврийн налуу дээрх мөсийг хайлуулж, газар доороос булаг гарч ирэхийг тэр тэвчиж чадахгүй. Энэ бол ерөөл биш. Эцсийн эцэст хавар бол гайхамшиг биш, харин бодит байдал юм. Үл тоомсорлож болохгүй_

байгалийн хуулиуд. Тун удахгүй хөрш зэргэлдээх зуслангийн байшингийн цонхнууд өргөн нээгдэнэ. К.Юоны “Өвлийн төгсгөл. Үд дунд".

К.Юоны зургийг хараад танд ямар бодол төрсөн бэ? Эхлэхийн тулд хэдэн өгүүлбэр зохио:

К.Юоны зургийг хараад... Хөгжмийн фрагмент тоглож байна.

Багш аа."Тэгээд би ертөнцийг мартаж, сайхан нам гүм байдалд төсөөлөлдөө нойрсож, яруу найраг миний дотор сэрдэг ..."

Оюутнууд жижиг эссэ бичдэг. Дараа нь 2-3 сурагч уншина. Бүтээлд дүн шинжилгээ хийж, оюутнууд өөрсдөө үнэлдэг.

Багш аа. Таны бүтээлүүд илүү сонирхолтой, илүү тод, илүү илэрхийлэлтэй болж байна. Сонгодог зохиолуудын ямар үгсийг санаж байна вэ? (Оюутнууд К. Паустовский болон бусад хүмүүсийн үгсийг санаж байна).

8. Тусгал. Хичээлийн хураангуй (1 мин)Зорилгодоо хүрэх үр дүн.

Багш аа.Өнөөдөр бид "Төгсгөлд нь исгэлэн үгийн дараах зөөлөн тэмдэг" сэдвийг судалсан. Бид хичээлдээ ямар зорилго тавьсан бэ? Хичээлийн зорилгыг дэлгэц дээр харуулдаг. Бид тэдэнд хүрсэн үү? Үүнийг тэмдэглэгээний картаар дүгнэе. Би асуулт асуухад та зөв хариулттай картыг ав.

Үгээр хэлбэл, сибилантуудын дараа ярианы аль хэсэг вэ?

Энэ нь үргэлж зөөлөн шинж тэмдэг мөн үү?

ӨГҮҮЛЭГЧ

Үгээр бол ярианы аль хэсэг
шуугианы дараа хэзээ ч

зөөлөн тэмдэг бичигдсэн үү?

Үгээр бол ярианы аль хэсэг

Зөөлөн тэмдэг нь исгэрсэн хүмүүсийн дараа бичигддэггүй

НЭР ҮГ

Зөвхөн онцгой үгсээр үү?

Ярианы аль хэсэг нь зөөлөн гэсэн үг юм

чичиргээний дараах тэмдэг нь хүйсээс хамаарна

тоо, хэрэг?

Ярианы аль хэсэгт үгс өргөн нээлттэй байна вэ?

хэвтэх үү?
Багшаас үнэлгээ өгөх, тэднийг урамшуулах.

9. Гэрийн даалгаврын талаархи мэдээлэл, түүнийг гүйцэтгэх заавар

(1 мин.)Зорилтот: санах ойг хөгжүүлэх, өөрийгөө сахилга батжуулах, хичээл дээр олж авсан мэдлэг, ур чадвараа зорилготойгоор шингээх.

Үнэгүй гэрийн даалгавар.

1. Орос хэл дээрх тестүүд: 7-р анги: М.Т.Барановын "Орос хэл" сурах бичигт Е.М.Сергеев. Орос хэл дээрх тестийн даалгавар (тест 28, 29).

2. Судалсан зөв бичгийн дүрмийг ашиглан нэмэлт ном зохиол, интернет эх сурвалжийг ашиглан эссэ бичнэ үү.

Багш аа.Дэлгэц дээр судлагдсан зөв бичгийн дүрмийн үгсийг багтаасан шүлэг байна.

Хичээлийн дараа үсрэх нь аюултай

Хоёрдугаар давхраас доош буу.

Хэдийгээр хаалга нь өргөн нээлттэй,

Гэхдээ дуудлагын дараа гэр рүүгээ яарах хэрэггүй.

Миний зөвлөгөөг сонс, сургуулийн сурагч,

Үүнийг яг таг гүйцэтгээрэй.

Тэгээд ээж дараа нь тэгэх шаардлагагүй

Биеийнхээ хөхрөлтийг эмчил.

Баярлалаа!

Ашигласан эх сурвалжуудын жагсаалт

Багшийн хувьд.

1. Барова Е.С., Воронова Е.Н. Дидактик материал 7-р ангийн "Орос хэл" сурах бичгийн (дасгалууд) Р.Н. Бунеева нар М.: Балас, 2008. ( Боловсролын систем"Сургууль 2100"

2. Костяева Т.А. Орос хэл дээр шалгалт, баталгаажуулалт, хяналтын ажил. 7-р анги. Багш нарт зориулсан ном. М., "Гэгээрэл". 1999 он

3. Полежаева Е.А. Орчин үеийн нээлттэй хичээлүүдорос хэл. 7-р анги. Ростов-на-Дону. "Финикс" хэвлэлийн газар 2006 он

4. Сергеева Е.М. Орос хэл дээрх тестүүд: сурах бичигт M.T. Баранова болон бусад "Орос хэл. (М.: Просвещение): 7-р анги." "Шалгалт" хэвлэлийн газар М., 2010, UMK.

5. Федорова М.В. 7-р ангид орос хэлний хичээл. Багш нарт зориулсан ном. Москва. "Боловсрол". 2002

Эцэг эхчүүдэд зориулсан.

    Ленская Т.С. , Угроватова Т.Ю. орос хэл. Үг үсгийн алдаа. 4 цагт (Гэрийн багш). М.,: Iris-press. 2003 он

Оюутнуудад зориулсан.

    Арсирий А.Т. Орос хэл дээрх зугаа цэнгэлийн материалууд. Оюутнуудад зориулсан ном. М., "Гэгээрэл". 1995 он

    Панов М.В. Сонирхолтой зөв бичгийн дүрэм. -д зориулж захиалах хичээлээс гадуур унших 7-8-р ангийн сурагчид. М., "Гэгээрэл". 1984 он

    Интернет нөөц.

4. PC CD-ROM “Орос хэлний хичээл Кирилл Мефодий, 7-р анги”, “Кирил Мефодий хоёр” ХХК, www. KM.ru.

Зорилтот:
- Сурсан зүйлээ давт.
- Дагалдах үгийн төгсгөлд зөөлөн тэмдэг ашигласан тохиолдлыг харуул.

Хичээлийн явц:
1. Самбар дээр Браунигийн байшингийн удирдлагад зориулсан өргөдөл байна.
Мэдэгдэл.

Шөнө дунд болмогц янз бүрийн залуус манай гэрт ирдэг гэдгийг би зарлаж байна. Миний хөл шалбаагнаас болж бүрэн бохирдсон. Та энд алхаж, угааж, арчиж, цэвэрлэ. Ерөнхийдөө би ингэж амьдрахыг тэвчиж чадахгүй. Би зүгээр л ядарсандаа хойшоо унана, ямар ч эмч туслахгүй. Тиймээс би чамаас миний гэрт гэрийн утас тавихыг хүсч байна, эс тэгвээс би сайн байсан ч эндээс явах болно.
Брауни Кузьма.

Оюутнууд алдаагаа олж засдаг.

2. 123-р хуудасны 266-р дасгал

Захидал бүгийн төгсгөлд чимээ шуугианы дараа

Ярианы хэсэг

Энэ нь бичигдсэн байдаг

Бичээгүй

Нэр үг

эмэгтэйлэг, ганц бие, 3-р бууралт: ro болонб, гэхдээ hб, цавуу wб, вэ schб эрэгтэй, ганц бие: Гэхдээ болон, худлаа h, шала w, нөхдүүд sch
олон тоо: маш их тийм h, заасан sch

Богино нэр үг

sve болон
цавь h
сайн w

Үйл үг

2-р ганц бие хүн: нүүрээ угаа wь - угаах wу ся ;
зайлшгүй: ээрэх hб - шулуун hтэдгээр ;
тодорхойгүй хэлбэр: ашиглах hөө, явцгаая hб

Үйл үг

Ар талд h y, өргөн нээлттэй wБи тэвчихгүй байна
Үсэр, араар нь, зүгээр л хол.

Орос хэлэнд шуугиантай төгсдөг олон үг байдаггүй. Тэдгээрийг хэрхэн бичсэнийг санахын тулд та өөрийн сонгосон хоёр дүрмийн аль нэгийг сурах хэрэгтэй.

Нэгдүгээр дүрэм:Үг хэллэгийн төгсгөлд үг хэлсний дараа зөөлөн тэмдэг бичигдсэн байдаг бөгөөд гурван үл хамаарах зүйлээс бусад нь: UZH, MARIED, TEARABLE.

Хоёрдугаар дүрэм:Дагалдах үгсийн төгсгөлд зөөлөн тэмдэг нь Ш ба Ш үсгийн дараа бичигдсэн боловч Ж үсгийн дараа бичигдээгүй, нэг үгээс бусад нь - үл хамаарах зүйл нь WIDE.

Дүрмийг хэрэглэх үндэслэлийн алгоритм:
a) ярианы аль хэсэг болохыг тодорхойлох
б) хэрэв энэ нь нэмэлт үг юм бол сибилантыг олж, үл хамаарах зүйлд багтсан эсэхийг хар
в) хэрэв үгүй ​​бол зөөлөн тэмдэг бичнэ үү.

3. Дасгал 263.
яаравчлахморь давхихой мод, талбайн дундуур давхиж байна.
Эрдэмтэд гариг ​​нээжээ бүрэн тараагдсаналмаз, бадмаараг болон бусад үнэт металл ...

4. Бие даасан ажил
Зарим оюутнуудад карт өгдөг.
Картын дугаар 1
Даалгавар: шаардлагатай бол дутуу үсгийг оруулан бүх үйлдлийг бич.
1. Тал тал алсыг зорив. 2. Гурван тэрэг өвс хашааг эмх замбараагүй болгож, хаалга онгорхой... 3. Зэсийн хаант улсын гүнж... дунд ахтайгаа гэрлэжээ. 4. Нэг өндөр залуу над руу алхаж ирээд холоос инээмсэглэв. 5. Үүл дундаас нарны туяа гялсхийв. 6. Тэмцэгч бие муутай байсан ... хүнд шархнаас болж.

Картын дугаар 2
Даалгавар: дутуу үсгийг оруулан хаалт нээх замаар хуулбарлана.
1. Залуу цаг агаарт цохиулсан царайгаа бороонд ил гарган... гэдрэг хэвтэв. 2. Өрөөний хаалга онгорхой байв.... 3. Морьтон арагшаа... гараараа морийг цохиход охин давхиад... буцаж ирэв. 4. Нохой хоёулаа нэгэн зэрэг босч, хуцан ухасхийв. мориноос болон (s, h) харанхуйд тэнүүчилсэн.

Картын дугаар 3
Даалгавар: өгүүлбэрт зөв үгийг оруулан дахин бичнэ үү.
1. Энэ удаад морьдыг ……2. Родион... бүх эргэлзээгээ хаяж, баяр хөөртэй болсон. 3. Хүчирхийллийн чимээ шуугиан дэгдээж, та унтаж болно.... 4. Энэ нь маш хүчтэй нээгдэв .... төмөр хаалга.
Лавлах үгс: давхих..., бүрэн..., бүрэн..., тэвчихийн аргагүй....

5. Дасгал 265.

6.Хичээлийг дүгнэж байна.

Ямар тохиолдолд дагалдах үгийн төгсгөлд зөөлөн тэмдэг бичдэг вэ?Жишээ хэлнэ үү.

Ямар тохиолдолд дагалдах үгийн төгсгөлд зөөлөн тэмдэг тавьдаггүй вэ?Жишээ хэлнэ үү.Дүрмийг нэрлэ.

7. Гэрийн даалгавар: догол мөр 32-35, дасгал 267.

Анги: 7

Зорилтот:оюутнуудад шинэ зөв бичгийн дүрмийг танилцуулж, "Ярианы янз бүрийн хэсгүүдийн үйл ажиллагааны төгсгөл дэх б үсэг" сэдвээр мэдлэгээ цэгцлэх.

Мэдэх:“Нэр үгийн төгсгөлд байгаа б үсэг”, “Тодорхой бус хэлбэрийн үйл үгийн б үсэг”, “Сийлант үндсэн үгийн төгсгөлд б үсэг хэрэглэхгүй байх”, “Б үсэг үйл үгийн төгсгөлд".

Боломжтой байх:Заасан үсэгтэй үгсийг зөв бичээрэй.

Цэг таслалыг санамсаргүй давтах:өгүүлбэрийн нэгэн төрлийн гишүүд.

Тоног төхөөрөмж: K.F-ийн зургийн хуулбар. Юона “Өвлийн төгсгөл. Үд дунд”, олон түвшний даалгавар бүхий картууд, “Зааны араас хэн дэмий гүйдэг вэ?” зурагт хуудас, толь бичиг, хүснэгт, картуудын үзэсгэлэн - ярианы хэсэг.

Хичээлийн явц.

1. Шинэ материалын тайлбар.

Залуус аа, бидний өнөөдрийн хичээлийн сэдэв нь б үсэгтэй танилцсанаа дүгнэж байна. Та ОХИН, ГАМЦ, МЭДЭХ, ЗАСАХ, ХАЛУУН гэсэн үгсийг зөв бичдэгээрээ алдартай. Гэхдээ тэдэнтэй адилхан гадаад төрхтэй нь бас байдаг: ӨРГӨН, АРЦАА, Тэвчихийн аргагүй.

Самбар дээр ярианы ямар хэсгийг бичсэн бэ? (Нэр үг)

Эдгээр нь үйл үг гэдгийг батал. (Ярианы өөрчлөгдөөгүй хэсэг,...)

Ямар үсгийг зөв бичих тэмдэг *-ээр тэмдэглэсэн бэ? (Ширдэг хүмүүсийн дээр)

Самбар дээрх үгсийг ашиглан өнөөдрийн хичээлийн сэдвийг нэрлэнэ үү.

(ТӨГСГӨЛД НЭГДСЭН ЗӨӨЛӨН ТЭМДЭГ)

Хичээлийн сэдвийг дэвтэртээ бич.

Дагалдах үгсийг хараад b үсэг хэзээ бичигдсэн, хэзээ бичихгүй болохыг шийдээрэй. Ямар үг вэ

Тэвчихийн аргагүй юм уу? (Үл хамаарах зүйл)

Бид хамтдаа дүрмийг самбар дээр уншина.

ҮЖ, ГЭРЛЭГЧ, ТАВАХГҮЙ гэсэн гурван үгээс бусад бүх аялгуунд б гэж таарна.

Сурах бичгийн 117-р хуудсан дээрх дүрмийг уншина уу.

2. Хүснэгттэй ажиллах.

Одоо сибилантуудын дараа b үсэг бичих талаар мэддэг бүх зүйлээ санацгаая. Таны өмнө байгаа хүснэгтүүд байгаа бөгөөд тэдгээрийг ярианы янз бүрийн хэсгийн үгсийн төгсгөлд "б" үсгийг ашиглах дүрмийг бөглөнө үү. Хүснэгтүүдийг өөрийн жишээн дээр дүрслэн үзүүлээрэй.

(х. 116 – 117, сурах бичиг)

L ҮГИЙГ БИЧГЭЭД БАЙНА

б БИЧИГДЭЭГҮЙ

3. Сонгомол диктант(d/z шалгах).

Гэртээ та бүтээлч даалгавартай байсан: чи дуу чимээний дараа үгийн төгсгөлд b-тэй үгсийг ашиглах яруу найргийн мөрүүдийг сонгох хэрэгтэй. (Нэр үг, үйл үг, cr. adj.)

(D/R цомгийн хуудсан дээр жаазлагдсан - энэ бол бүтээлч ажил)

Жишээ нь:

Нева бүгд шөнө
Шуурганы эсрэг далайг хүсэх -
Тэдний харгис тэнэглэлийг даван туулахгүйгээр...
Тэгээд тэр маргаж эхлэв тэвчихийн аргагүй.
(А. Пушкин)

(5 оюутан уншиж байна)

(Багш үйл үг бүхий жишээг уншина)

Алтан төгөл няцаав
Хус, хөгжилтэй хэл,
Мөн тогоруунууд харамсалтайгаар нисч байна
Аль хэдийнТэд цаашид юунд ч харамсахгүй.
(С. Есенин)

Төрөлхийн байгаль
БА эмчболон зураач:
Энэ нь хүнд хэзээ тохиолддог вэ тэвчихийн аргагүй,
Түүний төлөө өсч байна
Зам дагуу ургамал байдаг,
Гарт байхын тулд
Тэгээд өвдөж байна туслах.
(А. Гребенкин)

Түүнийг дэлхийн бөмбөрцөгт оршуулжээ.
Тэгээд тэр байсан зөвхөнцэрэг,
Нийтдээ найзууд аа, энгийн цэрэг
Цол, шагналгүй
(С. Орлов)

Давирхай гуалин овоолсон,
Яг л бүтэн сарны цуваа шиг.
Би үүрэнд хэн нэгэн амьсгалж байгааг сонсож байна,
Шувуу айж байна хол.
(Е. Шевелева)

4. Тоглоом "Зааны араас хэн дэмий гүйдэг вэ?"(амаар)

Жагсаалтаас үг хэллэгт дүн шинжилгээ хийж, "гүйгчид" -ийн аль нь дүрмийг мэдэхгүй байгааг олж мэд (зурагт хуудас дээр заан, үнэг, туулай, хулгана зурсан: алдаатай үгсийг олох хэрэгтэй).

Хүүхдүүд алдаатай үгсийг олж, зөв ​​бичгийн дүрмийг санаж байна.

5. Уран зураг дээр тулгуурлан тексттэй ажиллах(олон түвшний карттай ажиллах).

Одоо би танд тексттэй ажиллахад хүндрэлийн түвшинг сонгохыг санал болгож байна (хүүхдүүд өөрсдийн чадварын дагуу хүндрэлийн түвшинг өөрсдөө сонгодог).

Константин Федорович Юоны "Өвлийн төгсгөл" хэмээх гайхалтай зургийн хуулбарыг энд оруулав. Үд дунд" (Зураг №1).Тексттэй танилцацгаая (текстийг уншина уу).

Энэ бол текст гэдгийг нотлох.

Текстийн хэв маягийг тодорхойлох (уран сайхны).

Үзэл бодлоо батал.

Этимологийн толь бичигтэй ажиллах: WIDE WIDE– "оёдол" дээр ("дэгээ") - шууд утгаараа "хаалганы дэгээ дээр", өөрөөр хэлбэл "нээлттэй".

(нэг залуу нь этимологийн толь бичигтэй ажиллаж байна, энэ бол гэрийн даалгавар)

NASTEZH (тэврэлт, бэхлэх) гэдэг үгийн эсрэг утгатай үгсийг сонго.

"ХОНХ"
Алга болсон үсгүүдийг бөглөнө үү.

"ХААС НЭЭЛТТЭЙ НОМ"
Алга болсон үсгүүдийг бөглөж, хаалтанд сонголтоо тайлбарлана уу.

"НЭЭЛТТЭЙ НОМ"
Алга болсон үсгүүдийг бөглөж, таслал нэмнэ үү.

Өвлийн төгсгөлийн нэг өдөр бол гайхалтай бөгөөд сэтгэл татам юм (cr. adj.) Do not hide (v.) from the nature, гадаа гар. Цас ямар их дуугарч байгааг мэдрээрэй, цанын хурдыг шалгана уу (Нэр үг, Р.П., олон тоо). Үүлний цаанаас_ (Нэр үг, RP, олон тоо) нарны байнгын туяа улам олон удаа тусч байна (Нэр үг, олон тоо).

Дээврийн налуу дээрх мөсийг хайлуулж (Нэр үг Р.П., олон тоо), газраас булаг хэрхэн гарч байгааг харахыг тэр тэвчиж чадахгүй (Нэр үг m.p.). Энэ бол аз жаргал биш (Нэр үг). Эцсийн эцэст, хавар бол гайхамшиг (нэр үг) биш, харин бодит байдал юм. Удахгүй зэргэлдээх зуслангийн байшингийн цонхнууд өргөн нээгдэнэ (adv.) (Нэр үг Р.П., олон тоо)

Өвлийн төгсгөлийн нэг өдөр бол гайхалтай, сэтгэл татам (_) Байгалиас бүү нуугаарай (_), гадуур яв. Цас хичнээн ширүүн_ (_) байгааг мэдэрч, цанын хурдыг шалгана уу_ (_). Байнгын нарны туяа үүлний цаанаас улам бүр харагдана_ (_). Дээврийн налуу дээрх мөсийг хайлуулж, газраас булаг гарч ирэхийг тэр тэвчиж чадахгүй. Энэ бол аз жаргал биш_(_). Эцсийн эцэст хавар бол гайхамшиг_ (_) биш, харин бодит байдал юм. Тун удахгүй хөрш зуслангийн байшингийн цонхнууд өргөн нээгдэнэ_ (_)

Өвлийн төгсгөлийн нэг өдөр бол гайхмаар, сэтгэл татам юм. (Бүү) байгалиас нуугдаж, гадуур яв. Цас хичнээн чичирч байгааг мэдрээрэй, цанын хурдаа шалгаарай. Үүлний цаанаас нарны байнгын туяа (?) улам бүр гарч байна. Дээврийн энгэр дээрх мөсийг хайлуулж, газар доороос булаг урсаж байхыг тэр тэвчиж чадахгүй. Энэ бол ерөөл биш. Эцсийн эцэст, хавар бол гайхамшиг биш, харин бодит байдал юм. Удалгүй хөрш зэргэлдээх зуслангийн байшингийн цонхнууд өргөн нээгдэнэ.

6. Хичээлийг дүгнэх.

Өнөөдөр бид "Исгэлэнгийн дараа зөөлөн тэмдэг" сэдвийг давтлаа. Сэтгэцийн картуудаар дүгнэж үзье. Би асуулт асуухад та зөв хариулттай картыг ав. Ярианы аль хэсгийн үгэнд чихэвчний дараа ҮРГЭЛЖ b бичигдсэн бэ?

(үйл үг) Ярианы аль хэсэгт сибилантуудын дараа ХЭЗЭЭ ч гэсэн b гэж бичсэн байдаг вэ?

(нэр үг) Хэлний аль хэсгийн үгэнд сибилантаас хойшхи b үсэг зөвхөн үл хамаарах байдлаар бичигдсэн бэ?

(нэр үг) Хэл ярианы аль хэсгийн үгэнд эгшиг үсгийн дараах b үсэг нь хүйс, тоо, үсгээс хамаарах вэ?

(Нэр үг) WIDE, UP, AWAY гэсэн үгс ярианы аль хэсэгт хамаарах вэ?

(нэр үг)

7. Гэрийн даалгавар.

№191-ийг гэртээ хий. Энэ бол бүтээлч диктант юм. Та үйл үгэнд аль хэдийн сурсан зөв бичгийн дүрэмтэй үгсийг ашиглан текстийг бөглөх хэрэгтэй болно.

8. Хичээлийн оноо өгөх.

Зураг №1

Константин Федорович Юон “Өвлийн төгсгөл. Үд дунд" hДагалдах үгсийн төгсгөлд байгаа зөөлөн тэмдэг нь исгэрэх үгсийн дараа үргэлж бичигддэг w.

Дараа нь болонТэгээд зөөлөн тэмдэг бичигдээгүй байна. Үл хамаарах зүйл: б .

өргөн нээлттэй Жишээ нь: (орхих) тухайхэний ; (цохих) нааш цаашоёх болон; (орхих) орлогч б(биш.).

Хүснэгт. Исгэлэнгээр төгссөн үйл үг

Давталт. Ярианы янз бүрийн хэсгүүдийн төгсгөлд дуу чимээний дараа зөөлөн тэмдэг

Үйл үг

Үйл үгийн төгсгөлд sbilants-ийн дараа үргэлж зөөлөн тэмдэг бичдэг. Энэ нь үйл үгийн бүх хэлбэрт хамаарна:

2-р хүний ​​ганц бие одоогийн үйл үг: чи уншиж байна б, хар б;

Үйл үг дотор зайлшгүй сэтгэлийн байдал: захирал б, идэх б, мах б ;

Тодорхой бус хэлбэрийн үйл үгс: шатаах б, зуух б, стереч б .

Тэмдэглэл

Сибилантаар төгссөн богино хэлбэрийн нэр үгсийн төгсгөлд хэзээ ч зөөлөн тэмдэг байдаггүй. Жишээ нь: Чадах h, шинэ болон, сайн w .

Нэр үг

Сибилантуудын дараа нэр үгийн төгсгөлд байгаа зөөлөн тэмдэг нь зөвхөн 3-р бууралтын эмэгтэйлэг үгсээр бичигддэг. Жишээ нь: охин б, буудал б, зүйлс б .

Сибилантаар төгссөн бусад бүх нэр үгсийг зөөлөн тэмдэггүйгээр бичдэг.

Нэрлэсэн тохиолдолд 2-р бууралтын эрэгтэй нэр.

өргөн нээлттэй зэгс, нөхөр, хөндийн сараана;

1-р бууралтын эмэгтэй нэр олон тоогенийн тохиолдолд: (олон) лийр, үүл, шалбааг.

Лавлагаа

  1. Разумовская М.М., Львова С.И. болон бусад. 7-р анги. Сурах бичиг. - 13 дахь хэвлэл. - М .: тоодог, 2009 он.
  2. Баранов М.Т., Ладыженская Т.А. болон бусад. 7-р анги. Сурах бичиг. - 34-р хэвлэл. - М.: Боловсрол, 2012.
  3. орос хэл. Дасгал хийх. 7-р анги. Эд. С.Н. Пименова - 19-р хэвлэл. - М .: тоодог, 2012.
  4. Львова С.И., Львов В.В. орос хэл. 7-р анги. 3 хэсэгт - 8-р хэвлэл. - М.: Мнемосине, 2012.
  1. Дидактик материал. "Нэр үг" хэсэг ().
  2. Ярианы нэг хэсэг болох үйл үг ().
  3. Ярианы нэг хэсэг болох үйл үг ().
  4. Орос хэл дээрх ярианы хэсгүүд ().
  5. Соёл бичих. Үйл үг ().

Гэрийн даалгавар

Дасгал №265.Баранов М.Т., Ладыженская Т.А. болон бусад. 7-р анги. Сурах бичиг. - М.: Боловсрол, 2012.

Даалгавар №1.Үг хэллэгийн аль хэсэгт (ямар хэлбэрээр) хамаарахыг тодорхойлох; шаардлагатай бол зөөлөн тэмдэг оруулна.

1. Лини.., халуун.., шинэхэн.., анхилуун.., сайн...

2. Дача.., даалгавар.., үүл.., төгөл...

3. Даалгах.., үржүүлэх, тархах...

4. Сунгах.., жигнэх.., шатаах, хадгалах...

5. Хүн.., ландшафт.., зэгс...

6. Жижиг зүйл.., чимээгүй.., чимээгүй...

7. Та машин жолоодож байна ..., унтаж байна ..., чи чимээгүй байна ...

8. Үсрэлт.., өргөн нээлттэй.., гэрлэсэн.., тэвчихийн аргагүй...

Даалгавар №2.Шаардлагатай бол дутуу үсгийг оруулаад дахин бичнэ үү.

1. Өргөн онгорхой... хаалга хүнд байна (Бл.). 2. Өө... зусардах нь бузар булай, хор хөнөөлтэй, гэхдээ энэ нь ирээдүйд зориулагдаагүй гэдгийг тэд дэлхийд хэдэн удаа хэлсэн бэ (Жигүүр.). 3. Чи бүрэн... орхиж байна, танихгүй хүн (Зөвлөмж). 4. Уруудаж давхих... гэвч өгсүүр хүртэл уйл (Сүүлийн). 5. Офицер Остапыг араар нь цохиж... нүүр рүү нь ташуураар цохив (Пауст.). 6. Тэнгэрийн хаяанд, хамгийн захад, хөх саарал, саарал ногоон, үргэлж ... алхаж, эгц босоо аманд тоглож, зургадугаар сарын хөх тариа (В. Бок.). 7. Нэгэн амьтан шугуйгаас нэг харайж гарч ирээд, нуруугаараа... элсэн дээр тоглож хэвтэв (Л.). 8. Бид өнгөрсөн жилийн бор навчаар бүрхэгдсэн зам дагуу бүрэн алхсан (Купр.). 9. Залуу эмэгтэй хичнээн олон удаа тэвчихийн аргагүй байсан ч ..., өвс хусуур дор унаж, хөх тариа хадуур дор шатав (Н.).