Biologijos pamoka 6 klasėje tema “ Rudens pokyčiai augalų gyvenime, lapų kritimas." mokytoja T. A. Chriaščiova

Tema: „Rudens pokyčiai augalų gyvenime, lapų kritimas“

Pamokos tikslas : mokinių žinių apie augaluose vykstančius procesus, prasidėjus rudeniui, plėtimas ir gilinimas; apie lapų kritimą kaip augalų prisitaikymą prie nepalankių sąlygų.

Pamokos tikslai:

  • Plėsti žinias apie lapų kritimą kaip augalų išskyrimo procesą.
  • Bendravimo įgūdžių ir gebėjimo dirbti grupėje ugdymas.
  • Meilės gamtai puoselėjimas.
  • Japoniško cinquain eilėraščio kūrimo įgūdžių lavinimas.

Įranga: rudens paveikslų reprodukcijos, mokinių darbai, popieriniai lapai.

TCO: lapų herbariumai, rudens reprodukcijos, popierius, vadovėliai, video filmas „Augalų gyvenimas“, pristatymas tema „Lapų kritimas“, multimedijos projektorius.

Pamokos tikslai:

  • plėsti žinias apie lapų kritimą;
  • sisteminti kūrybinę veiklą, sudaryti sąlygas jai pasireikšti
  • bendravimo įgūdžių ugdymas;
  • refleksinių savybių formavimas (savianalizė, savikorekcija);
  • ugdyti gebėjimą išryškinti pagrindinę mintį, nustatyti priežasties ir pasekmės ryšius, lyginti;
  • ugdyti grupinio darbo įgūdžius.

Pamokos eiga

Mokytojo įžanginė kalba.

Šiandien rengiame neįprastą pamoką. Prisiminkime, kaip atrodo gamta

daugelio mylimu laikotarpiu.

(Skamba muzika. Ekrane – kadrai iš filmo „Įžengiantis į rudenį“

Kas gali pasakyti, kuriuo metų laiku filmas buvo nufilmuotas?

Koks dabar metų laikas Ši tema dažnai skamba dainose ir prozos eilėraščiuose?

Kaip šį metų laiką apibūdina poetai?

Mokiniai skaitė poeziją:

A. S. Puškinas

Liūdnas metas! Oho žavesio!
Džiaugiuosi tavo atsisveikinimo gražuole -
Man patinka sodrus gamtos nykimas,
Skaisčiai raudonais ir auksiniais drabužiais pasipuošę miškai,
Jų baldakimu – triukšmas ir gaivus kvapas,
Ir dangų dengia banguota tamsa,
Ir retas saulės spindulys, ir pirmosios šalnos,
Ir tolimos pilkos žiemos grėsmės.

Aleksejus Pleščejevas

Nuobodus vaizdas!
Begaliniai debesys
Lietus vis lyja
Prie verandos balos...
Sūnus šermukšnis
Sušlampa po langu,
Žiūri į kaimą
Pilka dėmė.
Kodėl lankotės anksti?
Ar pas mus atėjo ruduo?
Širdis vis dar klausia
Šviesa ir šiluma!...

Šlovingas ruduo

Nikolajus Nekrasovas

Šlovingo rudens! Sveikas, energingas
Oras pagyvina pavargusias jėgas;
Trapus ledas ant ledinės upės
Jis guli kaip tirpstantis cukrus;

Netoli miško, kaip minkštoje lovoje,
Galite gerai išsimiegoti – ramybė ir erdvė!
Lapai dar nespėjo išblukti,
Geltonos ir šviežios, jos guli kaip kilimas.

Paskutinis lapas ant plikos šakos
Pakabintas su bronziniu auskaru
Ir laukia atšiaurios žiemos
Jis bus nuplėštas ir numestas
Užsispyręs lapas ir aukščiau tavęs
Pasaulyje galioja griežtas įstatymas:
Kas žydėjo pavasarį,
Jis žydės ne vieną kartą.
(M. Kovalevskis)

Mokytojas: Šiais žodžiais poetai apdainuoja rudenį: šermukšnių liepsnos, liepsnojančios drebulės, bronziniai auskarai, geltoni raižiniai. Jau rugpjūčio pabaigoje pradeda žydėti lapai, rugsėjį padaugėja, o iki rugsėjo pabaigos pasiekia maksimumą – rudens pradžia virsta auksiniu rudeniu.cskaidrės rudens tema).

Kokios asociacijos jums kelia žodį ruduo (lapų kritimas, lietus, debesys)?

Ar žinojote, kad rudenį medžiai būna skirtingų spalvų?

Ekspozicijai skirtų herbarijų demonstravimas

Kiekviena medžių rūšis turi savo rudeninę lapų spalvą: šviesiai geltona – klevai, skroblai ir beržai; rusvai geltoni - ąžuolai; tamsiai raudona - vyšnia, šermukšnis, raugerškis; violetinė - paukščių vyšnia; violetinė - ligustras, euonymus; oranžinė - drebulė; nuobodu rudai žalia - alksnis.

Iki rugsėjo 30 d. stebimas visiškas norveginio klevo, vyšnių, liepų ir drebulių lapų rudeninis dažymas. Po 5-10 dienų rudeninę spalvą įgauna beržai, šermukšniai, ąžuolas. Po kitos dienos ar dviejų jis visiškai nuspalvinamas geltona spygliuočių sibirinio maumedžio, po to maždaug po 2 savaičių – europinio maumedžio. Žoliniai augalai taip pat įgauna raudonus, violetinius ir geltonus tonus bei atspalvius – visur matosi ryški atsisveikinimo apranga. Raudoname lapuočių augalų fone ryškiai išsiskiria žalios pušys, eglės, kėniai, kadagiai.

Spalio mėnesį krenta beržų lapai, paskutinius lapus numeta mažalapė liepa ir norveginis klevas. Praėjus 3-7 dienoms po lapų kritimo pabaigos karpiniame berže, šis reiškinys pasireiškia šermukšniuose, o spygliuočių kritimo pabaigoje – Sibiro maumedžiui. Kiek vėliau europinis maumedis meta spyglius.

Kaip manote: apie kokį reiškinį dabar kalbame? (lapų kritimas)

II. Mūsų pamokos tamsa: lapų kritimas.

1. Yra keletas požymių, susijusių su lapų kritimu. Įvardinkime juos.

Jei beržo lapai rudenį pradeda gelsti nuo viršaus, tai kitas pavasaris bus ankstyvas, o jei iš apačios, tai vėlyvas. (skaidrės)

Drebulės lapai guli ant žemės veidu į viršų – žiema bus šalta, neteisinga puse aukštyn – šilta.

Lapas nukrenta anksčiau laiko – ilgai žiemoja.

Kol nuo vyšnių nukris lapai, kad ir kiek iškristų sniego, atlydis jį išvarys.

Surašykime lentoje jūsų asociacijas, susijusias su rudeniu ir lapų kritimu: šaltis, vėjas, liūdesys, Puškinas, geltona ir kt. Susisteminkime surinktą medžiagą ir sudarykime diagramą - klasterį:

2. Kodėl lapai keičia spalvą? Savarankiškas darbas su tekstu.

Darbas su pastraipos tekstu. Perskaitykite tekstą ir raskite atsakymus į klausimus

Studentas: Nukritus oro temperatūrai ir sumažėjus šviesiam paros laikui, prasideda chlorofilo irimas. Tuo pačiu metu atsiranda kitų pigmentų (geltonos ir oranžinės spalvos) – ksantofilas ir karotinas. Antocianinas kaupiasi kai kurių augalų ląstelių sultyse, o tai yra medžiagų patekimo į lapą nutrūkimo ir jo žūties požymis. Šis pigmentas keičia spalvą priklausomai nuo ląstelės sulos reakcijos: rūgštinė aplinka lemia raudoną ir tamsiai raudoną spalvas, neutrali – violetinė, šarminė – mėlyna. Šiuo atveju galimi visi perėjimų atspalviai.

Mokytojas: Kodėl krenta lapai?

Tarp lapo ir stiebo susidaro specialus skiriamasis sluoksnis (kamštiena). Šio sluoksnio ląstelės lengvai praranda ryšį viena su kita ir lapelis nukrentaMokytojas: Įvardinkime ir užrašykime procesus, lydinčius lapų kritimą.Mokiniai:

-

- Lapas keičia spalvą.

- Lapas krenta.

-

- Paklodė nusiima.

- Chlorofilas sunaikinamas lapuose.

- Lapas paruduoja.

III . Medžiagos tvirtinimas

1. Mokytojas: Įdėkite elementus į šį sąrašą procesų tvarka. Patikrinkime – chlorofilas sunaikinamas lapuose.

- Lapas keičia spalvą.

- Lapas kaupia nereikalingas medžiagas.

- Tarp lapo ir stiebo susidaro kamštienos sluoksnis.

- Lapas paruduoja.

- Paklodė nusiima.

- Lapas krenta.

2. Darbas su medžiaga.

Mokytojas: Kalbėjomės apie tai, ką jau žinome. Ar mes viską sužinojome? Pereikime prie frazės: „Noriu žinoti...“. Dirbame su vadovėliu („Biologija: bakterijos, grybai, augalai“, 6 kl., V, S, Kučmenko 2014). Perskaitykite pastraipos tekstą

Pokalbis pagal duotus ženklus.

Mokytojas: Atsakykite į klausimą – kokia lapų kritimo svarba augalams?

Studentas: Lapų kritimas leidžia augalui sutaupyti vandens, augalas naudoja lapus kaip indą nereikalingoms medžiagoms pašalinti, o šakoms žiemą neleidžia lūžti nuo sniego svorio.

Mokytojas: Šio etapo pabaiga bus įvadas į jūsų projektus.Gindamas savo darbą galite užduoti klausimus.

IV . Projekto apsauga.

Kūrybinė užduotis

Mokytojas: Dabar ant siūlomų raižytų lapų padarykime sinchroną, kurį pritvirtinsime prie medžio ant lentos, pavaizduotos ant Whatman popieriaus. Sinchvino sudarymo taisyklės. (mokytojas duoda visiems)

ĮjungtapirmaEilutėje rašomas vienas žodis – daiktavardis. Tai sinkvino tema – lapų kritimas.

ĮjungtaantraEilutėje reikia parašyti du būdvardžius, atskleidžiančius sinchrono temą.

ĮjungtatrečiaEilutėje parašyti trys veiksmažodžiai, apibūdinantys veiksmus, susijusius su sinchronizavimo tema.

Įjungtaketvirtaeilutėje yra visa frazė, sakinys, susidedantis iš kelių žodžių, kurių pagalba išreiškiamas požiūris į temą. Gali buti frazė, citata ar sudaryta frazė temos kontekste.

Paskutiniseilutė – tai apibendrinamasis žodis, suteikiantis naują temos interpretaciją ir leidžiantis išreikšti asmeninį požiūrį į ją.

Lapų kritimas

Gražus, apsaugantis.
Atitrūksta, sukasi, krenta,
Augalas ruošiasi žiemai.
Lapas( skaidrė)

Darbų atlikimas: sinchvino sudarymas ir rašymas ant popieriaus, iškirpto klevo lapų pavidalu (skaidrė).

Mokiniai perskaito užpildytas sinchronizacijas ir pritvirtina lapus prie medžio piešinio lentoje.Kol vyksta darbas, skamba Šopeno „Ruduo“ muzika.

Paskutiniai mokytojo žodžiai: Šiandien atkreipėme dėmesį į rudeninį gamtos reiškinį – lapų kritimą. Ištyrėme jo fiziologinį pagrindą ir nustatėme jo biologinę reikšmę

Žymūs menininkai ir kompozitoriai savo kūrinius skyrė lapų kritimo ir rudens temai, poetai, atkreipiu dėmesį į žymių menininkų paveikslus, pagrindinė tema – ruduo (skaidrių pristatymas).

Žiūrėti video filmą ir paveikslus apie rudenį (pristatymo skaidrės)

V. Pamokos santrauka: Mokytojas dėkoja vaikams už pamoką ir pasiruošimą, mokinių darbų įvertinimą, namų darbų skyrimą ir įvertinimą.

Abdrakhmanova Rosa
Ekologinis mini projektas „Auksinis ruduo“

Ekologinis mini projektas

« Ruduo auksinis»

Anotacija

Aktualumas

Didžiulis vaidmuo aplinkosaugos Ikimokyklinukų ugdymą atlieka praktinė, tiriamoji veikla natūraliomis sąlygomis, o tai savo ruožtu prisideda prie smalsumo ugdymo. Vienas iš smalsumo apibrėžimų „Socialinių mokslų žodynas“ skamba kaip „Aktyvus domėjimasis mus supančiu pasauliu, reiškiniais, žmonėmis“, o mokytojų užduotis yra tai plėtoti „aktyvus susidomėjimas“.

Ekologiškas ugdymas bus efektyvesnis, jei gamtą tyrinėsite ne tik iš paveikslėlių ir fotografijų, bet ir per emocinį medžių, žolės, saulėlydžio, saulėtekio suvokimą, per tiesioginį vaiko kontaktą su gamta.

Bet kuriame mieste ar miestelyje yra gamtos objektų, kuriuos įdomu stebėti. objektų: medžiai, žolė, vabzdžiai, paukščiai. Geriau juos studijuoti projektavimo ir tiriamosios veiklos procese - tai vienas iš perspektyvių ir veiksmingi metodai mokyti ir auklėti vaikus ikimokyklinio amžiaus. Remiantis į asmenybę orientuotu požiūriu į mokymą ir ugdymą, ugdomas pažintinis susidomėjimas, smalsumas įvairiose žinių srityse, ugdomi bendradarbiavimo įgūdžiai, praktiniai įgūdžiai, šiuo atveju – srityje. aplinkosauginis švietimas. Dirbdami su vyresniojo ikimokyklinio amžiaus vaikais naudojome projektinės veiklos metodą, siekdami ugdyti jų susidomėjimą gamtos tyrinėjimu, nes šiam amžiui būdingas pastovesnis dėmesys, stebėjimas, gebėjimas pradėti analizuoti, sintezuoti, vertinti save. , taip pat noras bendrai veiklai.

Praktinė reikšmė: Šis projektas gali būti naudojamas dirbant su 5-7 metų vaikais kalbos raidos, pažinimo su išoriniu pasauliu, grožinės literatūros ir vizualiųjų menų pamokose. Projekto struktūra ir turinys atspindi jo edukacinį dėmesį.

Dėmesys inovacijoms: Veiksmingiau tyrinėti gamtą per emocinį medžių, žolės, saulėlydžio, saulėtekio suvokimą – per tiesioginį vaiko kontaktą su gamta.

Paskirstymo mastas: Projektas pristatytas savivaldybės metodinėje parodoje „Žingsniai į gamtos pasaulį“ (3 vieta)

Kūrėjas: Abdrakhmanova R.I., MBDOU I kvalifikacinės kategorijos mokytoja "Vladimirovskio vaikų darželis"

Tipas mini projektas: pažintinis ir kūrybingas.

Charakteris mini projektas: trumpalaikis.

Datos: rugsėjo-lapkričio mėn.

Dalyviai mini projektas: vaikai vyresnioji grupė, mokytojas.

Tikslas mini projektas: ugdyti susidomėjimą gamtos tyrinėjimu rudens laikotarpis laiko.

Užduotys mini projektas:

Švietimo:

Stiprinti gebėjimą užmegzti ryšius tarp ženklų gamtoje ir gebėjimą apginti savo požiūrį bei daryti išvadas. Ugdyti vaikų susidomėjimą tyrinėti gamtą rudens laiko tarpas įvairių tipų veikla:

Kognityvinis;

Skaitymas grožinė literatūra;

Bendravimas;

Tyrimai;

Darbas;

Žaidimas.

Švietimo:

Atkreipti dėmesį į aplinkinius gamtos objektus, ugdyti gebėjimą įžvelgti supančio gamtos pasaulio grožį, jo spalvų ir formų įvairovę;

Ugdykite norą ir įgūdžius išsaugoti mus supantį gamtos pasaulį;

Ugdykite atsakomybės už aplinkos būklę jausmą.

Vystantis:

Gyvų objektų ir negyvų reiškinių stebėjimo įgūdžių ugdymas;

Gebėjimo įžvelgti supančio gamtos pasaulio grožį, jo spalvų ir formų įvairovę ugdymas;

Saugoti ir puoselėti vaikų sveikatą, ugdyti įgūdžius sveikas vaizdas gyvenimą.

Pagrindinės darbo sritys su vaikai:

Bendra suaugusiųjų ir vaikų veikla;

Organizuotos mokymo formos GCD procese;

Stebėjimai, pasivaikščiojimai, pokalbiai, atostogos;

Meninė veikla.

Metodinės priemonės:

Užsiėmimų, ekskursijų, pokalbių, pasivaikščiojimų, atostogų užrašai;

Vaikų literatūros rinkinys edukacinėse srityse;

Metodinė literatūra.

Įgyvendinimo etapai mini projektas.

Parengiamasis etapas

1 Informacinės bazės apie tyrimą kaupimas problema: pažinimo ir metodinė literatūra; straipsniai žurnaluose "Ikimokyklinis ugdymas", "Vaikas viduje darželis» . rugsėjis

2 Literatūros vaikams apie rudens.

rugsėjis

3 Stendo projektavimo įrangos paruošimas « Auksinis ruduo» (paveikslėliai, kuriuose vaizduojami augalai, gyvūnai, gamtos reiškiniai, kuriuos galima stebėti darželio teritorijoje).

rugsėjis

Pagrindinė scena

1 Pamokų vedimas tema:

GCD "Anksti rudens» , "Gamta ir žmogus";

GCD "Dovanos rudens» (vaisiai, daržovės, „Lapų kritimas, lapų kritimas - geltoni lapai skraido“;

„Gervės skrenda“, „Kaip gyvūnai ruošiasi žiemai“ (žr. priedą Nr. 1);

Keliauti į rudens miškas»

rugsėjis

2 Didaktiniai žaidimai ir pratimai su gamtos medžiagų: „Vienas, du, trys, bėk į krūmą!, "Iš kokio medžio yra lapas?", „Vaikai ant šakos“, „Surask tą patį“,

"Mes - rudens lapai» , „Skrenda – neskrenda“, „Surask, ką aprašysiu“ rugsėjis – lapkritis

3 Stebėjimas per pasivaikščiojimai:

Už gyvosios ir negyvosios gamtos rudenį;

Už pokyčių rudens orai;

rugsėjis – lapkritis

4 Parodos organizavimas kūrybiniai darbai vaikai:

« Auksinis ruduo»

"Dovanos rudens» (žr. priedą Nr. 2) rugsėjis – spalis

5 Grožinės literatūros skaitymas tema:

Patarlės, posakiai, mįslės apie rudens.

Skaityti ir išmokti mintinai eilėraščius apie rudens: Y. Tuvim "Daržovės", A. Puškinas „Dangus jau yra kvėpavo rudenį...» , A. K. Tolstojus « Ruduo, visas mūsų varganas sodas griūva...“ .

Skaitymas vaikams: I. Sokolovas-Mikitovas "Lapų kritimo" rugsėjis – lapkritis

6 Ekskursija į rudens parkas(žr. priedą Nr. 3) spalis

7 Augalų sėklų ir jų lapų rinkimas amatams Spalis

8 Klausymas: P. I. Čaikovskis "Metų laikai".

Mokytis dainų apie rudens. spalis – lapkritis

Finalinis etapas

1 Pramogos: atostogos rudens"Ropė"(žr. priedą Nr. 4) lapkritis

Laukiamas rezultatas:

Pamatų formavimas aplinkosaugos ikimokyklinio amžiaus vaikų kultūra per praktinę veiklą su gyvais daiktais, stebėjimus, eksperimentus, tiriamasis darbas ir dirbti su didaktine medžiaga;

Vaikų suvokimas, kad augalai ir gyvūnai yra gyvi organizmai;

Žinių apie gyvosios ir negyvosios gamtos reikšmę žmogaus gyvenime formavimas;

Parodantis teigiamą ir neigiamą žmogaus įtaką jį supančiam pasauliui.

Literatūra:

Žuravleva V. N. Projekto veikla vyresni ikimokyklinukai - Volgogradas: Mokytoja, 2009. – 202 p.

Nishcheva N.V. Projekto metodas organizuojant pažintinę ir tiriamąją veiklą darželyje - Leidykla LLC „Vaikystė – spauda“, 2013. – 304 p.

Pavlova L. Yu kolekcija didaktiniai žaidimai apie 4–7 metų vaikų supažindinimą su juos supančiu pasauliu – „Mozaika“ leidykla – Maskva, 2012 m.

Visapusiškam ikimokyklinio amžiaus vaikų ugdymui darželyje ir jaunesniųjų klasių moksleiviai Nepaprastai būtina atkreipti dėmesį į natūralius metų laikų pokyčius: pavasarį, vasarą, rudenį, žiemą. Pavyzdžiui, su rudens pradžia ir nauja mokslo metus Galite vesti pamoką „Rudens pokyčiai gamtoje“, vaizdžiai paaiškindami mokymo temą parke pasivaikščiojimų metu ar klasėje, naudodami iš anksto surinktą medžiagą. Vyresni vaikai laiko orų pokyčių kalendorių piešdami piktogramas ir palygindami su ankstesniais metais. Jame užfiksuoti rudens pokyčiai gamtoje (pridedamos nuotraukos ir herbariumas). Pamokos tema vaikai turėtų atkreipti dėmesį į šiuos dalykus.

Auksinis ruduo

IN vidurinė juosta Rusijoje ruduo tikrai yra „akių žavesys“, kaip sakė poetas. Vasaros karštį ir tvankumą keičia lengva vėsa. Dienos trumpėja, o naktys ilgėja ir tamsėja. Pirmieji į šiuos rudens pokyčius gamtoje sureaguoja geltonai ir raudonai, o paskui lėtai skraido aplinkui, visą plotą padengdami įvairiaspalviu kilimu. Prasideda auksinės indiškos vasaros laikotarpis, kai gamta dar džiugina saikingais saulės spinduliais, kai jau bręsta vėlyvieji vaisiai, prisipildę ir saldumo, ir aromato, bet naktys jau darosi vis šaltesnės ir šaltesnės.

Lapų kritimas

O šis spalvingas gamtos reiškinys siejamas su biologiniais pokyčiais, vykstančiais kone visuose laukiniuose medžiuose šaltuoju metų periodu. Lapai krenta ir taip suteikia augalams galimybę pailsėti ir pasiruošti ilgam žiemos miegui, kai viskas gyvenimo procesai medžio viduje jie sustoja ir sultys nustoja cirkuliuoti. Be lapų medžiai sunaudoja daug mažiau vandens, o sningant ant šakų nesusikaupia daug sniego. Tai reiškia, kad sumažėja mechaninių pažeidimų rizika. Be to, kartu su lapais augalai išmeta visų rūšių kenkėjus, kurie atėjus šaltam orui miršta. Galima sakyti, kad rudens pokyčiai gamtoje prasideda nuo lapų kritimo. Bet tai yra (juk medžiai taip pat yra gyvos būtybės, turinčios galimybę kvėpuoti ir augti). Kaip vyksta rudens pokyčiai negyvojoje gamtoje, susiję su artėjančiu šaltu oru?

Rūkai

Indijos vasara yra trumpas laikotarpis, paprastai pasibaigiantis spalio pradžioje. Jau ryškėja pirmieji atšiaurių orų ženklai. Rūkas, tirštas, lipnus, savo išvaizda primenantis pieną, užpildytas rudens gamta drėgmės ir dulkėto kvapo. Iš esmės rūkas yra storas debesis, kuris dėl temperatūros pokyčių susidaro pačiame dirvožemio paviršiuje. Vos tik atšils, rūkas išsisklaidys. Drėgmė ant nudžiūvusios žolės ir lapijos nukris šerkšno pavidalu (jei žemė jau pakankamai atvėsusi).

Šerkšnas

Rudens permainų negyvojoje gamtoje tema taip pat apima tokį reiškinį kaip šaltis. Iš esmės tai yra mažos rasos dalelės, sušalusios snaigių pavidalu. Jie padengia visus paviršius plonu, nelygiu, dygliuotu sluoksniu. Tai rodo, kad atmosferoje pasirodė pirmosios šalnos ir neigiama temperatūra.

Vėjai ir debesys

Rudenį šaltis atneša šaltesnius vėjus Vėjai į tai reaguoja ir keičia kryptį, sustiprėja, atnešdami blogus orus ir kritulius. Šis metų laikas kartais tampa purvinas ir ilgas, sukeliantis rudeniškus gamtos pokyčius.

Savo ruožtu su savimi atsineša kamuolinius lietaus debesis didžiulė suma kritulių. Jei temperatūra pasikeičia pakankamai smarkiai, galite jausti stiprūs vėjai, matyti ir jausti lietų ir sniegą, atsirandantį dėl šalto ciklono.

Ledo dreifas ir glazūra

Lapkričio pabaigoje kartais oro temperatūra nukrenta iki neigiamų verčių. Įvairių telkinių vandens paviršių užšaldo pirmosios ledo plutos. Dažniausiai tai atsitinka tvenkiniuose ir ežeruose, kur srovės beveik nėra. Ledas dar nėra visiškai stiprus, todėl vėjas ir srovės jį neša, formuodami vadinamąjį rudens ledo dreifą.

Vidurį ir vėlyvą rudenį dirvožemį dengiantis ledas susidaro dėl lengvo šalčio, kuris neleidžia lietui virsti sniegu. Žemė dar nėra pakankamai atvėsusi, kad būtų padengta sniego antklode, smarkių šalnų pranašu.

Stebėdami rudens pokyčius gamtoje, galite sužinoti, kaip ruošiamasi pereiti į žiemos – šalto ir sniego – gyvenimo periodą. Kai atrodo, kad viskas aplinkui užšals iki kito pavasario ir šiltų dienų pradžios.

Rudens pokyčiai laukinėje gamtoje

  • Apie lapų kritimą medžiuose ir jo svarbą augalų gyvenimui jau kalbėjome straipsnio pradžioje. Reikia pabrėžti, kad medžiai taip pat priklauso gyvajai gamtai, nes jie gyvena ir miršta, kvėpuoja ir gimdo. Augalai turi rudenį - kruopštus pasiruošimasį žiemos laikotarpį, kai visi jie (gyvena gamtinės sąlygos) patenka į žiemos miegą: gyvybinė veikla ir sulčių mainai sumažėja daug kartų.
  • Prasidėjus šaltam orui, vabzdžiai slepiasi ir žiemoja. Tai apsauginė reakcija į žemesnę temperatūrą. Daugelis vabzdžių (pavyzdžiui, musių ir vabalų) įšliaužia į jaukius plyšius ir iš pirmo žvilgsnio atrodo negyvi. Bet tai netiesa. Atėjus pavasariui jie atgys ir vėl skris.
  • Šaltakraujai gyvūnai „užmiega“ dėl to, kad negali palaikyti egzistencijai būtinos temperatūros. Gyvatės, varlės, ropliai ir varliagyviai žiemoja vėlyvą rudenį.
  • Pačioje rudens pradžioje paukščiai ruošiasi skristi šilti regionai. Tada prasideda jų skrydis. Žiemojantys paukščiai niekur neskrenda ir intensyviai maitinasi rudenėjančiuose miškuose.
  • Kai kurie žinduoliai taip pat žiemoja vėlyvą rudenį ir ankstyvą rudenį. žiemos laikotarpis. Bet greičiausiai taip yra ne dėl prasidėjusių šaltų, o dėl to, kad žiemą jiems trūksta maisto. Tokie gyvūnai yra: lokys, barsukas, kiaunė, ežiukas, kai kurie graužikai (goferis, žiurkėnas, miegapelė).
  • Žiemojantys žinduoliai intensyviai kaupia svorį, kad per žiemos šalčius sunaudotų savo riebalus šilumai ir mitybai.

Taigi gyvūnų pasaulis ruošiasi artėjančiam žiemos šaltajam periodui, skirtingai reaguodamas į rudens pokyčius gamtoje.

Visose klasėse vykdomas projektas tema „Mano mėgstamiausias sezonas – ruduo“. pradinė mokykla. 1 ir 2 klasėse projekte – eilėraščiai, mįslės, patarlės ir posakiai apie metų laikus. 3-4 klasėse pridedami gamtos ir gyvūnų pasaulio pokyčių stebėjimai, susiję su rudens ypatumais.

Projektai gali būti kolektyviniai arba individualūs. Kartais vaikai gauna užduotį paruošti projekto puslapį su mįslėmis ar ženklais ir pan.

Jei jūsų vaikas tai gavo mokykloje namų darbai, tada jo gali būti paprašyta užbaigti projektą tokia forma:

  1. Pristatymas (PowerPoint), „flash drive“.
  2. Word dokumentas atspausdintas ant A4 lapų
  3. Kūrybinis darbas, atliktas savo rankomis (tokio darbo pavyzdys pateiktas žemiau)

Norėdami patys užbaigti projektą, jums reikės:

Mįslės apie rudenį

Laukas tuščias, lyja.
Vėjas nuneša lapus.
Iš šiaurės slenka rūkas,
Atsirado didžiuliai debesys.
Paukščiai juda į pietus
Sparnu šiek tiek paliečiau pušis.
Spėk ką, mielas drauge,
Koks dabar metų laikas? -...
(Ruduo)

Atėjo be šalmų ir be šepetėlio
Ir perdažė visus lapus

Geltoni lapai skraido,
Jie krenta, sukasi,
Ir po tavo kojomis kaip tik taip
Kaip jie kloja kilimą!
Kas yra šis geltonas sniegas?
Tai tiesiog...
(lapų kritimas)

Geltoni lapai skraido,
Jie krenta, sukasi,
Ir po tavo kojomis kaip tik taip
Kaip jie kloja kilimą!
Kas yra šis geltonas sniegas?
Tai tiesiog...
(lapų kritimas)

Patarlės ir posakiai apie rudenį

Nėra rugsėjo be vaisių.

Rudenį katė turi ir pyrago.

Pavasaris raudonas su gėlėmis, ruduo su spygliais.

Rudenį žvirblis turi puotą.

Lapkričio mėnesį bus sniego ir duonos.

Ruduo puikingas, o pavasaris – gražus.

Pavasaris dovanoja gėles, o ruduo vaisius.

Atėjo ruduo ir atnešė derlių.

Ruduo duos įsakymus, pavasaris sakys savo.

Iš rudens į vasarą nėra kelio atgal.

Ateina ruduo ir kartu su juo lietus.

Ruduo ilgas, žiema ilga.

Ruduo – susibūrimas, žiema – susibūrimas.

Ruduo – aštuonios oro sąlygos.

Rudens šalnos ašarų neišspaus, o žiemos šalnos – ašarų iš akių.

Rudens lietus pasėjamas smulkiai, bet ilgai išlieka.

Eilėraščiai apie rudenį

RUDENS LAPAI

Lapai šoka, lapai sukasi
Ir jie krenta man po kojomis kaip šviesus kilimas.
Atrodo, jie siaubingai užsiėmę
Žalia, raudona ir auksinė...
Klevo lapai, ąžuolo lapai,
Violetinė, raudona, net bordo...
Atsitiktinai išmetu savo lapus -
Aš taip pat galiu suorganizuoti lapų kritimą!
Y. Kasparova

RUDENS RYTAS

Geltonas klevas žiūri į ežerą,
Atsibunda auštant.
Žemė per naktį užšalo,
Visas lazdynas yra sidabro spalvos.

Pavėluota raudonplaukė dreba,
Prispaustas nulūžusios šakos.
Ant jo atšalusios odos
Šviesos lašai dreba.

Išgąsdino nerimą keliančią tylą
Lengvai snaudžiančiame miške
Briedžiai klajoja atsargiai,
Jie graužia karčią žievę.

Išskrido įvairūs paukščiai,
Jų skambus choras nutrūko
O šermukšnis švenčia rudenį,
Raudonų karoliukų uždėjimas.
O. Vysotskaja

Ruduo

MIŠKE

Lapai sukasi virš kelio.
Miškas skaidrus ir raudonas...
Gera klaidžioti su krepšiu
Išilgai pakraščių ir proskynų!

Mes einame ir po kojomis
Pasigirsta auksinis ošimas.
Kvepia šlapiais grybais
Kvepia miško gaiva.

Ir už miglotos miglos
Tolumoje žiba upė.
Išskleiskite jį proskynose
Rudens geltonas šilkas.

Linksmas spindulys pro adatas
Jis įsiskverbė į eglyno tankmę.
Tinka šlapiems medžiams
Nuimkite elastingus baravykus!

Ant kalvų auga gražūs klevai
Raudonos liepsnos įsiplieskė...
Kiek šafrano pieno kepurėlių, medaus grybelio
Po dienos pasiimsime giraitėje!

Ruduo eina per miškus.
Nėra gražesnio laiko už šį...
Ir krepšiais nešamės
Miškai yra dosni dovana.
A. Balonskis

RUDENS

Staiga tapo dvigubai šviesesnis,
Kiemas kaip saulės spinduliuose -
Ši suknelė auksinė
Ant beržo pečių.

Prie viburnum ir šermukšnio
Juodvarniai skraido pulkais...
Jurginai po langu
Jie didžiuojasi savo grožiu.

Ryte einame į kiemą -
Lapai krenta kaip lietus,
Jie ošia po kojomis
Ir jie skraido... skraido... skrenda...

Praskrenda voratinkliai
Su vorais viduryje,
Ir aukštai nuo žemės
Praskrido gervės.

Viskas skrenda! Tai turi būti
Mūsų vasara išskrenda.
E. Trutneva

Rudens spalvos

O koks dosnus ruduo spalvomis,
Dėl vėsumo ir aromato.
Lapai karališki, kaip pasakoje,
Jie sklando virš atvėsusios žemės.

Man patinka šis liūdnas laikas
Oras yra gaivus, skaidrus ir švarus,
Dūmai iš kaminų kyla į kalną,
Ryte žolėje šerkšnas sidabrinis.

Kiekvieną dieną medžiai tampa vis skaidresni,
Viskas minkštesnė nei kilimas po kojomis.
O būrėja daro rudenį
Daugiaspalvis lapijos raštas.

Greitai ateis šalnos
Ir laukai bus padengti sniegu,
Tuo tarpu piešiu beržus
Šviesiame gintaro aukse.

Olesya Lykova

Rudens ženklai

Šiltas ruduo reiškia ilgą žiemą.

Rugsėjo perkūnas – šiltam rudeniui.

Didelis kalnų pelenų derlius reiškia didelius šalčius.

Išskrido žąsys – tuoj iškris sniegas.

Vėlyvas lapų kritimas reiškia atšiaurią ir ilgą žiemą.

Indijos vasara audringa – ruduo sausas, Indijos vasara sausas – ruduo šlapias.

Jei gervės skrenda aukštai, lėtai ir „kalbės“, bus geras ruduo.

Daug gilių ant ąžuolo – nuožmiai žiemai.

Jei migruojantys paukščiai rudenį skrenda aukštai, sniego bus daug, o jei žemai – mažai.

Jei riešutų daug, bet grybų nėra, žiema bus snieguota ir atšiauri.

Voverės gamina didelę riešutų atsargą – laukite šaltos žiemos.

Sezoniniai augalų gyvenimo pokyčiai rudenį.

Svarbiausias rudens ženklas – lapų kritimas. Lapų kritimas yra biologinis augalų lapų numetimo procesas, kuris padeda jiems prisitaikyti prie atšiaurių žiemos sąlygų.

Geltoni lapai yra sausros signalas. Ar tikrai rugsėjį gali būti sausra? Ar tikrai medžiui neužtenka vandens?

Vandens yra daug, bet medis negali jo atlaikyti. Rudenį žemė atšalo, ir šaltas vanduošaknys negali įsisavinti. Miške pradėjo kristi lapai. Rudenį lapuočiai keičia lapų spalvą, nudžiūsta ir nukrinta.

Sezoniniai gyvūnų ir paukščių gyvenimo pokyčiai rudenį.

Paukščiai, kurie negali apsirūpinti maistu žiemos sąlygomis, skristi į šiltesnius kraštus, kur randa gausų maisto. Tai migruojančių paukščių, jie daugiausia minta vabzdžiais.

Tokie gyvūnai kaip lapės, vilkai, kiškiai kailį keičia į storesnius ir šiltesnius, spalvą taip pat keičia voverė, kiškis ir erminas. Kiškis baltuoja, kad būtų nematomas sniege, kad neįkristų į plėšrūnų letenas, o šermukšnis baltuoja, kad medžiojant būtų mažiau pastebimas.

Žiemos sąlygomis negalintys gauti maisto žinduoliai žiemoja. Prieš žiemos miegą gyvūnai gausiai maitinasi, kaupdami riebalus. Meškos, barsukai, ežiai ir šikšnosparniai žiemoja.

Gyvūnų paruošimas žiemai prasideda vasarą. Nustatyta, kad pagrindinė sezoninių pokyčių sąlyga yra dienos trukmės kitimas. Dienos ilgio pokyčiai ištisus metus yra signalas gyvūnams.

Metodinis darbas Sąveika su vaikais Bendravimas su tėvais
1 etapas – parengiamieji
Metodinės literatūros šia tema parinkimas; vaikiškos grožinės ir vaizdinės medžiagos parinkimas; projekto tikslų, uždavinių ir galutinio produkto formulavimas. Pasivaikščiojimų ir stebėjimų organizavimas, kurių metu vaikai tyrinėjo ir analizavo savo artimiausioje aplinkoje (darželio teritorijoje) esančių objektų būklę. Grožinės literatūros skaitymas šia tema.
2 etapas – projekto įgyvendinimas
Didaktinių žaidimų parinkimas ir įgyvendinimas; pamokų užrašų kūrimas; praktinė pagalba sprendžiant problemas. Vieno iš rudens tipų (ankstyvojo) tyrimas. Pokalbis su vaikais šia tema “ Ruduo spalvingas“ I. Levitano paveikslo ekspertizė “ Auksinis ruduo».

Gamtos kalendoriaus tvarkymas.

Grožinės literatūros, poezijos, mįslių, rudens ženklų skaitymas. Poezijos išmokimas mintinai;

Didaktiniai žaidimai. Vizualiųjų menų pamokos;

Paroda" Auksinis ruduo».

Pranešimų apie mūsų krašto medžius rašymas;

rinkti lapus, gėles; rudens herbariumo sudarymas;

išmokti mintinai eilėraščius apie rudenį, patarles;

rašyti istorijas apie rudenį.

3 etapas – apibendrinimas
Pasiruošimas pristatymui Pramogų rengimas ir vedimas“ Ką mums atnešė ruduo». Tėvelių dalyvavimas šventės rengime ir pravedime.

Taikymas

Pažintinės tiesioginės ugdomosios veiklos suvestinė

Tema : Ankstyvas ruduo

Tikslas: patikslinti ir įtvirtinti vaikų žinias apie sezoninius gamtos ir žmonių darbų pokyčius, išaiškinti rudens požymius, priminti vaikams rudens mėnesių pavadinimą, patikslinti žinias apie kitus metų laikus. Išmokite susieti gamtos aprašymus poezijoje ar prozoje su tam tikru metų laiku, ugdykite klausos dėmesį ir greitą mąstymą.

Paveikslas, vaizduojantis rudens peizažą, paprašykite atidžiai apžiūrėti ir atsakyti, koks metų laikas jame pavaizduotas. Paaiškinkite, ką tai reiškia ankstyvą rudenį kodėl lapai pagelsta.

Auklėtojas. Siūlau leistis į kelionę, ne lengvą, o stebuklingą. Ant kilimo – lėktuvas. Matau, kad esate pasirengęs leistis į kelią, bet prieš tai darydami prisiminkime, koks dabar metų laikas. Koks oras lauke? Laikykitės už rankų, kad nenukristų, mes skrendame.

Pirma stotelė" Saulės»

Kokia dabar saulė?
Kokia saulė buvo vasarą?
Kas nutiko saulei?
Kodėl pablogėjo šildymas?
Kodėl jis mažiau šviečia?
Kokia saulė bus žiemą?
Kas nutiktų, jei visada šviestų saulė?

Antroji stotelė“ Lietingas»

Koks ten lietus?
Kaip atrodo lietus?
Koks lietus būna vasarą, rudenį, žiemą?


Trečia stotelė“ Lapuočiai»

Kodėl lapai pagelsta?
Kodėl jie skraido aplinkui?
Kas atsitiks, jei lapai nepagels ir nenukris nuo medžių žiemai?
Su kuo galima palyginti rudens lapus?
Kaip vadinasi reiškinys, kai krenta lapai?

Ketvirta stotelė“ Ruduo»

Auklėtojas. O šioje paskutinėje stotelėje pabandysime suprasti, kas nutinka gamtai atėjus rudeniui.

Kur prasideda ruduo?
Kaip keičiasi dienos trukmė?
Kas ateina su šaltu oru?
Kas atsitinka, kai išnyksta vabzdžiai?
Kas nutinka gyvūnams?
Kas nutinka po to, kai lokys užmiega savo guolyje?

Auklėtojas. Vaikinai, ruduo geras ar blogas?

Tvirtai susikibę už rankų skrendame į darželį.

Krintantys lapai klaidžioja po miškus ir klevus giraitėje.
Netrukus jis pažvelgs į sodą auksiniu skambesiu.
Surinkime šviesią ir gražią vėduoklę iš lapų.
Lapais bėgs lengvas ir žaismingas vėjas.
Ir klusniai po lapų išskrenda paukščiai.
Tai reiškia, kad vasaros nebėra, ateina ruduo.

Vaikščioti

Tikslas:įtvirtinti idėjas apie sezoninius gamtos pokyčius. Ugdykite pastabumą, smalsumą, kūrybinę veiklą. Ugdykite meilę gamtai, mokykite ja rūpintis ir saugoti.

Auklėtojas.Šiandien eisime aplankyti savo draugų – medžių. Mes jį pasiimsime su savimi gera nuotaika, anekdotai, juokas ir eilėraščiai, kurių išmokome.

Pažiūrėkite, ar medžiai pasikeitė? Kur lapai pirmiausia pakeitė spalvą – ant viršutinių ar apatinių šakų? Kodėl?

Auklėtojas. Palyginkime medį su žmogumi.

Ar medžiai atrodo kaip žmonės?
Žmogus turi kūną, bet ką vietoj kūno turi medis?
Žmogus turi odą. O kaip su medžiu?
Vyras turi rankas. O kaip su medžiu?
Žmogus turi kojas. O kaip su medžiu?
Kam žmogui reikalingas liemuo? Oda? Rankos? Kojos? Kam skirtas medis?

Auklėtojas. Matote, kiek daug bendro turime su medžiais. O svarbiausia – žmogus gimsta, auga ir sensta. O medis taip pat gimsta, auga ir sensta. Ir žmogus, ir medis yra gyvos būtybės. Sakyk, ar medžiai turi kaimynų ir draugų? Ar jie pasikeitė ar išliko tokie patys, kokie buvo vasarą? Tai reiškia, kad visi ruošiasi žiemai, medžiai, paukščiai, gyvūnai ir vabzdžiai.

Kas yra miškas? Miškas yra didelis namas. Pagrindiniai dalykai miške yra medžiai. Jie maitina visus gyventojus, priglaudžia ir saugo. Gyvūnams, paukščiams, vabzdžiams miškas yra namai. O žmogui – draugas.

Nesunaikink daug miško.
Miškų mažai – rūpinkitės.
Jei nėra miško, pasodinkite jį.