Oppituntiprojekti

Tuntiprojekti uuden materiaalin oppimiseen aiheesta "Yksinkertaiset ja monimutkaiset aineet" (oppitunti #2)

Luokka 8

UMK"Kemia 8. luokka. Gabrielyan O.S. 2014"

Luokan kokoonpano: luokassa on 28 henkilöä, joista 27 on kehitysvammaisia, 1 henkilö on kehitysvammainen (1 tyyppi)

Oppitunnin tavoitteet: LUODA OLOT

"tavallisia" lapsia

"erityisiä" lapsia

Menetelmän löytäminen yksinkertaisen aineen ja monimutkaisen aineen, puhtaan aineen ja seoksen, kemiallisen alkuaineen ja yksinkertaisen aineen välisten erojen löytämiseksi;

kehittää kykyä erottaa yksinkertaiset aineet monimutkaisista niiden kemiallisen kaavan perusteella

kehittää kykyä korostaaTärkeintä on tehdä vertailuja, analyyseja ja tehdä johtopäätöksiä.

Kehittää kykyä auttaa "pienen opettajan" asemassa

Hyväksyminen ja ymmärrystapatoimintaa vartenlöytää erot yksinkertaisen aineen ja monimutkaisen aineen, puhtaan aineen ja seoksen, kemiallisen alkuaineen ja yksinkertaisen aineen välillä niiden kemiallisten kaavojen perusteella

Kehittää neuvottelukykyä parityöskentelyssä

SUUNNITTELUT TULOKSET

Henkilökohtainen : osoittaa kiinnostusta käsillä olevaan ongelmaan
Metasubjekti

P

TO

Ole vuorovaikutuksessa parina

R

- kyky kehittää algoritmialöytää eroja yksinkertaisen aineen ja monimutkaisen aineen, puhtaan aineen ja seoksen, kemiallisen alkuaineen ja yksinkertaisen aineen välillä

Aihe

Henkilökohtainen : osoittaa kiinnostusta käsillä olevaan ongelmaan

Metasubjekti

P

Käytä merkki-symbolisia malleja

TO

Ole vuorovaikutuksessa parina

R

Suunnittele toimet määrätyn koulutustehtävän mukaisesti;

- algoritmiset taidot löytäminen yksinkertaisten ja monimutkaisten aineiden erot

Harjoittele itsehillintää ja itsearviointia.

Aihe : tunnistaa yksinkertaiset ja monimutkaiset aineet, puhtaat aineet ja seokset, kemialliset alkuaineet ja yksinkertaiset aineet

Oppitunnin sisältö

Oppitunnin rakenne

Vuorovaikutus koulutusprosessissa

Huomautus

Opettajan toimet

Opiskelijoiden toimet

kehitysnormin kanssa

Opiskelijoiden toimet

vammaisia

    Motivaatio

− Oletko valmis oppitunnille oppiaksesi jotain uutta?

Viittaa luokkaan:

Katso taululle kirjoitettuja aineiden kaavoja

- Mitä he tarkoittavat?

Miten ne ovat samanlaisia ​​ja miten ne eroavat?

Kyllä se on oikein!

Ensimmäisessä sarakkeessa on aineita, jotka koostuvat samantyyppisistä atomeista, ja toisessa - erityyppisistä atomeista

Ensimmäisessä aineiden sarakkeessa, kirjoitettuna yksinkertaisemmin, atomeja on vähän

Järjestän tunnilla valvontatilanteen ja valmiuden itsearvioinnin tulevaa työtä varten.

Yksinkertaiset ja monimutkaiset aineet on kirjoitettu taululle kahteen sarakkeeseen.

H2H2O

O 2 K 2 O

N 2 N.H. 3

S H 2 NIIN 4

2. Tavoitteiden asettaminen

– Yritä muotoilla oppitunnin aihe.

Oppitunnin aiheena on:

"Yksinkertaiset ja monimutkaiset aineet"

- Kuka voi toistaa oppitunnin tarkoituksen?

Puhukaa toisillenne pareittain, niin "pienet opettajat" tarkistavat sinut

Työskentele pareittain, täydennä lause "Tänään luokassa opin ...."

Muotoile oppitunnin aihe

Kirjattu muistikirjaan

"Pienet opettajat" tarkistavat aiheen oikean ääntämisen

Työskentele pareittain, määritä oppitunnin tarkoitus

Toista oppitunnin aihe

Kirjattu muistikirjaan

He puhuvat keskenään.

Työskentele pareittain, keskustele tavoitteesta

- "Tänään opiskelen luokassa tunnistaa yksinkertaiset ja monimutkaiset aineet"

Kysyn "erityiseltä lapselta" luokassa ja ylistän häntä.

Mahdollisuus vastata "erityiselle" lapselle annetaan.

Korjataan aihe taululle.

3. Suunnittelu

Jotta voimme helposti oppia erottamaan yksinkertaiset ja monimutkaiset aineet, tarvitsemme suunnitelman, joka sisältää kysymyksiä:

-Mitä?

-Miten?

-Käytä

- Menestysasteikko.

Osoittaa ryhmälle "erityisiä lapsia":

Olet leikannut pöytiisi nauhoja tietyistä esineistä, jotka on jaettava oikeassa järjestyksessä

He työskentelevät pareittain ja laativat suunnitelman, joka sisältää seuraavat kysymykset:

-Mitä?

-Miten?

-Käytä

- Menestysasteikko.

Jaa suunnitelman kohteet vaaditussa järjestyksessä

Suunnitelman kiinnittäminen taululle:

4. Kasvatustehtävän toteuttaminen

-Mitä teemme suunnitelman vaiheessa 1?

Mitävoitko kertoa minulle yksinkertaisista aineista

Mitävoitko kertoa monimutkaisista aineista

Kuinka erottaa yksinkertaiset ja monimutkaiset aineet?

Valitse taululle kirjoitetuista sarjoista vain yksinkertaisia ​​aineita. Tarkista, tekikö naapurisi sen oikein pareittain.

Kuinka monta monimutkaista ainetta tässä sarjassa on? Kirjoita muistiin aine, joka koostuu 4 atomista, joista 3 kuuluu samaan tyyppiin.

Osoittaa ryhmälle "erityisiä lapsia":

Katso huolellisesti monimutkaisten aineiden kaavoja, laske kuinka monta erityyppistä atomia on kussakin molekyylissä

Kirjoita kaava aineelle, joka sisältää kaksi rautaatomia ja kolme happiatomia. Mikä aine tämä on?

Testaa toisiaan pareittain

He kertovat oppimaansa yksinkertaisista aineista ja antavat esimerkin. Muotoile ja kirjoita määritelmä ylös

He kertovat, mitä he oppivat monimutkaisista aineista, antavat esimerkin

Muotoile ja kirjoita määritelmä ylös

Laadi ja kirjoita muistiin algoritmi

Purettu, tarkastettu

Vastaus:

3 monimutkaista ainetta

MgO , PH 3 , HNO 3

Määrää PH 3

Kokoa, tarkista, määritä aineen tyyppi.

Tarkistaa

Kirjoita määritelmä ja esimerkki muistiin

Kirjoita algoritmi muistiin

Purettu, tarkastettu

Vastaus:

3 monimutkaista ainetta

Laske erityyppisten atomien lukumäärä kussakin molekyylissä, etsi molekyyli, jossa on neljä atomia, ja määritä, että 3 niistä kuuluu samaan tyyppiin.

Määrää PH 3

Kirjoita muistiin kemiallisten alkuaineiden merkit ja osoita atomien lukumäärä. Yritä määrittää aineen tyyppi vihjekorttien avulla.

Tarkistaa

”Erityiselle” lapselle annetaan mahdollisuus toistaa, mitä hän kirjoitti muistikirjaansa ja minkä esimerkin hän antoi.

Levyllä on useita aineita:

F 2 , Cu, MgO, PH 3 ,HNO 3 , C

Alleviivaa monimutkaisia ​​aineita taululle

Tarkistamme suullisesti

Tarkista erikseen erityiset lapset ja kirjaa, onko vaikeuksia

Aihe: "Yksinkertaiset ja monimutkaiset aineet"

Oppitunnin tarkoitus: selittää ero yksinkertaisen aineen ja monimutkaisen aineen, puhtaan aineen ja seoksen, kemiallisen alkuaineen ja yksinkertaisen aineen välillä; kehittää kykyä erottaa yksinkertaiset aineet monimutkaisista niiden kemiallisten kaavojen perusteella, oppia korostamaan tärkeintä, suorittamaan vertailuja, analyyseja ja johtopäätöksiä.

Oppitunnin tavoitteet

Koulutuksellinen : 1. paljastaa käsitteet: yksinkertaiset ja monimutkaiset aineet kemiallisten alkuaineiden olemassaolon muotona

Kehittäviä : 1.Kehittää kognitiivista kiinnostusta tutkittavaa aihetta kohtaan; 2. luoda olosuhteet aineen koostumuksen tutkimisen tekniikoiden hallitsemiselle; 3.kehittää kykyä etsiä, käsitellä, analysoida ja systematisoida tietoa; 4. kehittää kykyä ilmaista loogisesti näkökantasi; 5. opettaa reflektiotekniikoita, kehittää riittävää itsetuntoa; 6. kehittää kykyä vastaanottaa tietoa.

Koulutuksellinen: ratkaista ongelmia itsenäisesti olemassa olevan tiedon avulla; kehittää kykyä analysoida, vertailla, verrata ja yleistää; oppia osoittamaan itsenäisyyttä erilaisissa toimissa; tehdä johtopäätös.

Suunnitellut tulokset.

1. Ideoiden muodostuminen kemiallisten alkuaineiden olemassaolon muodoista luonnossa ja tiedon kehittäminen kemiallisista alkuaineista.

2. Opiskelijoiden tiedon kehittäminen aineiden fysikaalisista ominaisuuksista.

3. Opiskelijoiden tieteellisen ajattelun kehittäminen kykyjen vertailla ja kuvailla kemiallisia esineitä itsenäisen harjoitusten ja monimutkaisten tehtävien suorittamisen aikana sekä kykyä soveltaa tietoa ja toimintatapoja uusissa olosuhteissa.

4. Koululaisten tieteellisen maailmankuvan muodostuminen ja kurssin johtavien ideologisten ajatusten assimilaatio: aineellisen maailman tunnettavuus ja yhtenäisyys, aineiden ominaisuuksien riippuvuus sen koostumuksesta ja rakenteesta.

5. Kiinnostuksen ja motivaation kehittäminen kemian opiskeluun viittaamalla koululaisten elämänkokemukseen ja systematisoimalla tietoa aineiden jakautumisesta ja yhteyksistä luonnossa.

Perustermit ja käsitteet: yksinkertaiset ja monimutkaiset aineet, kemialliset yhdisteet, kemiallinen alkuaine, atomit ja molekyylit, laadullinen ja määrällinen koostumus

Tuntien aikana:

1. Organisatorinen hetki

Joten, ystävät, huomio -

Loppujen lopuksi kello soi.

Istu mukavammin -

Aloitetaan oppitunti pian!

2 . Kotitehtävien tarkistaminen.

Taas perinteen mukaan

Aloitetaan tarkistaminen

Harjoitus 1. Tehtävä 4 s. 32

Hiilidioksidi on molekyylirakenteinen aine, ja hiekka on ei-molekyylistä.

Tehtävä 2.

Kirjoita taulukkoon kirjain “X” tai “F” (kemiallinen tai fysikaalinen) kunkin ilmiön kohdalle ja kirjaimet “T” tai “T” kappaleiden ja aineiden kohdalle.

"B" vastaavasti.

Ilmiöitä. Kehot ja aineet

Veden hajoaminen

Veden haihtuminen lätäköstä

Polttaa bensiiniä auton moottorissa.

Veden tislaus.

Raudan sulaminen.

Lyijykynä.

Tehtävä 3.Määritä käsitteet "molekyyli" ja "atomi", "ionit", "kidehila"

Tehtävä 4. Määritä koostumus: H2, O2, CO, Cl2.

3. Uuden materiaalin opiskelu.

Kemiassa termien "atomi" ja "molekyyli" lisäksi käytetään usein käsitettä "kemiallinen alkuaine". Mitä yhteistä näillä käsitteillä on ja miten ne eroavat toisistaan?

Kemiallinen alkuaine on samantyyppisiä atomeja. Joten esimerkiksi kaikki vetyatomit ovat alkuaine vety; kaikki happi- ja elohopeaatomit ovat alkuaineita happi ja elohopea.

Kemiallisten alkuaineiden ja niiden muodostamien yksinkertaisten aineiden nimet ovat lähes aina samat, joten ne on erotettava merkityksen perusteella.

Esimerkiksi: 1. Happi kerättiin koeputkeen - tässä happi on yksinkertainen aine;

2. Vesimolekyyli sisältää happea, tässä puhutaan kemiallisesta alkuaineesta.

O 2, Cl 2. H 2 O, CO 2

Miten happi- ja kloorimolekyylit eroavat vesi- ja hiilidioksidimolekyyleistä?

Opiskelijat voivat vastata, että happi- ja kloorimolekyylit muodostuvat samantyyppisestä atomista. - Yksinkertaiset aineet.

Aineet vesi ja hiilidioksidi muodostuvat erityyppisistä atomeista. - Monimutkaiset aineet.

Yksinkertaiset aineet- aineet, jotka muodostuvat yhden kemiallisen alkuaineen atomeista.

Ne, Ar, O 2, Br 2, I 2, O 3, P 4, S 8

(Yksiatomiset yksinkertaiset aineet ovat inerttien kaasujen molekyylejä;

kaksiatomiset - vety-, happi-, kloori-, bromi-, jodimolekyylit; kolmiatomi - otsoni, tetraatomi - fosfori jne.)

Yksinkertaisten aineiden nimet ovat usein samat kuin niiden kemiallisten alkuaineiden nimet, joiden atomeista ne muodostuvat.

Yksinkertaisille aineille on ominaista tietyt fysikaaliset ominaisuudet (aggregaatiotila, väri, tiheys).

Monimutkaiset aineet (kemialliset yhdisteet)- Nämä ovat aineita, jotka muodostuvat eri kemiallisten alkuaineiden atomeista, jotka liittyvät toisiinsa.

H 2 O, C 6 H 12 O 6, NaCl, KMnO 4, CO 2, CO

(vesi, glukoosi, natriumkloridi - pöytäsuola, kaliumpermanganaatti - kaliumpermanganaatti, hiilidioksidi, hiilimonoksidi).

Monimutkaisille aineille on ominaista tietyt fysikaaliset ominaisuudet.

AINEET

yksinkertainen kompleksi

H 2 , O 2 , N 2 , Cl 2 H 2 O, CO 2 , H 2 NIIN 4

Työskentely kaavion kanssa s. 34 s.9

Kiinnitä aihe "Yksinkertaiset ja monimutkaiset aineet.

Harjoittele. Jaa seuraavat aineet yksinkertaisiin ja monimutkaisiin aineisiin: SO 2 K, Cu, N 2, O 2, Cl 2, LiI, Al 2 O 3, H 2, Br 2, NaCl, MgSO 4, KOH, Fe, Au, Ag, ZnO, KF, Cr, SO 3

Esitä tulos taulukkomuodossa:

YKSINKERTAISET AINEET

KOMPLEKSIA AINEET

K, Cu, N 2, O 2, Cl 2, H 2, Br 2, Fe, Au, Ag, Cr,

SO 2 Al 2 O 3, NaCl, MgSO 4, KOH, ZnO, LiI KF, SO 3

Kuinka monta yksinkertaista ainetta on kirjoitettu kaavojen sarjaan:

N 2, O 3, HNO 3, P 2 O 5 H 2 O, NaOH., S, Fe, CO 2,

Molemmat aineet ovat monimutkaisia:

A) C (hiili) ja S (rikki);

B) Fe (rauta) ja CH4 (metaani);

B) C02 (hiilidioksidi) ja H20 (vesi);

Valitse oikea väite:

Yksinkertaiset aineet koostuvat samantyyppisistä atomeista.

A) Väärin

Missä tapauksessa puhumme raudasta kemiallisena alkuaineena?

A) Rautasulfidi sisältää yhden rautaatomin.

B) Rauta on osa ruostetta;

C) Raudalle on ominaista metallinen kiilto;

D) Rauta on metalli, jota magneetti vetää puoleensa;

Missä tapauksessa puhumme hapesta yksinkertaisena aineena?

A) Happi on kaasu, joka tukee hengitystä ja palamista;

B) Kalat hengittävät veteen liuennutta happea;

C) Happiatomi on osa vesimolekyyliä;

D) Happi on osa ilmaa.

Suorita käytännön tehtäviä itsenäisen työn muodossa.

Käytännön tehtävä:

    Lisää pisteiden sijaan tarvittavat lausekkeet (kemiallinen alkuaine, yksinkertainen aine, monimutkainen aine, seos): a) sinkkioksidi__

Koska se koostuu _______________________, sinkistä ja hapesta; Kun ______________________________ elohopeaoksidia kuumennetaan, muodostuu kaksi ____________________________: elohopeaa ja happea.

Pohdintaa ja yhteenvetoa.

Mitä uutta opit tunnilla?

Mitkä kysymykset aiheuttivat vaikeuksia?

Mitä tietoa olet hankkinut tänään?

Kotitehtävät. §9-10 tutkimus. määritelmät, testitehtävät s.36. 39

Kirjallisuus:

1. Oppikirja Chemistry G.E. Rudzitisa, F.G. Feldman. 8. luokka.

2.N.P. Troegubova, E.N. Strelnikova KIM Kemia 8. luokka. Moskova "Waco", 2014.

3. O.G. Grigorovich ym. Mestarikurssi Tuntien kehittämisen kemia, luokka 7

Vesta 2008.

4. M. V. Knyazeva. Kemian tuntisuunnitelmat, jotka perustuvat oppikirjaan G.E. Rudzitisa, F.G. Feldman. 8. luokka. Volgograd "Opettaja" 2013

Satenova Zhanna Alikovna

kemian opettaja

KSU "Kos - Istekin lukio" Aktoben alue, Kargalyn piiri, kylä. Kos – Vanhentunut

Tällä saavutetaan oppimistavoitteet oppitunti (linkki opetussuunnitelmaan) 7.1.2.2 - tietää, että jokainen kemiallinen alkuaine on merkitty symbolilla ja että se on tietyntyyppinen atomi;
Oppitunnin tarkoitus Tarjoa kaikille opiskelijoille edellytykset käsitteiden "kemialliset alkuaineet", "metallit" ja "ei-metallit", "yksinkertainen aine" ja "monimutkainen aine" havaitsemiseen ja ymmärtämiseen.

Useimmille opiskelijoille edistää tutkimustaitojen muodostumista määritettäessä Me ja HeMe:n fysikaalisia ominaisuuksia;

Arviointikriteerit Tietää, että kemiallinen alkuaine esitetään symbolilla ja on tietyntyyppinen atomi;

Selittää elementtien kuulumisen
metallit ja ei-metallit;

Erottelee yksinkertaiset ja monimutkaiset aineet

Kielitavoitteet Opiskelijat voivat määritellä termit:

"kemiallinen alkuaine", "yksinkertainen aine", "monimutkainen aine".

Selitä ero metallin ja ei-metallin, yksinkertaisen ja monimutkaisen aineen välillä.

Arvojen juurruttaminen Osana Patriot Actia "Mangilik El» Innovaatioon perustuva teollistuminen ja talouskasvu: Maassamme kehittyy kemiantuotanto, jonka tavoitteena on tuottaa edullisia, laadukkaita yksinkertaisiin ja monimutkaisiin aineisiin perustuvia tuotteita.

Kazakstanin ja Astanan itsenäisyys: Astana on rakenteilla oleva kaupunki, joka vaatii erilaisia ​​rakennusmateriaaleja, jotka on valmistettu maaperämme aineista

Aiheiden välinen viestintä Tieteidenvälistä viestintää tunnilla toteutetaan luonnontieteiden aineella tutkittaessa aineiden osioluokitusta
Aiempi tieto Hän tuntee aineen koostumuksen (atomit ja molekyylit), metallien fysikaaliset ominaisuudet 5. luokan luonnontieteiden kurssilta

Tuntien aikana

(Muotoile oppitunnin aihe)

Hyvin tehty, olemme muotoilleet oppitunnin aiheen.

Tämän päivän oppituntimme epigrafi on seuraavat sanat:
"Oksin, töissä. Teet kaiken läheistesi ja itsesi vuoksi, ja jos työssä ei ole menestystä, epäonnistuminen ei ole ongelma, yritä uudelleen." D.I. Mendeleev

Ei ollut sattumaa, että otin näitä sanoja. Tänään teet paljon itse, hankit tietoa itse. Suosittelen, että muotoilet oppitunnin tavoitteet aiheen perusteella. (Muotoile oppitunnin tarkoitus aiheen perusteella)

Oppitunnin puolivälissä

(23 min)

(2 minuuttia)

(8 min)

Materiaalin selitys:

Kemiassa termien "atomi" ja "molekyyli" lisäksi käytetään usein käsitettä "elementti". Mitä yhteistä näillä käsitteillä on ja miten ne eroavat toisistaan?

Kemiallinen alkuaine ovat samantyyppisiä atomeja. Esimerkiksi kaikki hiiliatomit ovat kemiallinen alkuaine hiili, kaikki rautaatomit ovat kemiallinen alkuaine rauta.

Venäläinen kemisti Dmitri Ivanovitš Mendelejev rakensi ja luokitteli kaikki elementit jaksolliseen järjestelmään vuonna 1869.

Kaikki aineet koostumuksensa mukaan jaetaan yksinkertainen, jotka sisältävät vain yhden kemiallisen alkuaineen atomeja, ja monimutkainen, jotka sisältävät erilaisten kemiallisten alkuaineiden atomeja.

Tehdään harjoitukset:

(yksittäinen työ)

Simulaattori nro 2

Simulaattori nro 3

Nyt pyydän sinua kuuntelemaan ja arvaamaan arvoitus. Kaksi kansaa asui yhdessä hämmästyttävässä ja salaperäisessä maassa. Suuren kansan asukkailla oli vahva, mutta joustava luonne, he olivat lämpimiä kommunikaatiossaan ja pukeutuivat kiiltäviin vaatteisiin. Ja pienen kansan asukkaat käyttivät erilaisia ​​vaatteita, he olivat kylmiä ja hauraita. Mitä nämä kaksi kansaa ovat?

Palaute: suullisesti

Jako ryhmiin: erivärisiä tarroja, joiden takapuolelle on kirjoitettu Me ja NeMe.

Suuri venäläinen tiedemies M.V. Lomonosov määritteli metallin "kiinteäksi, läpinäkymättömäksi, kevyeksi kappaleeksi, joka voidaan sulattaa tulessa ja kylmätakoa".
Nämä ominaisuudet koskevat metalleja. Mitkä muut fysikaaliset ominaisuudet ovat tyypillisiä metalleille?
Mitä voimme sanoa ei-metalleista?

(Kaverit keskustelevat yhdessä ongelmasta ja määrittävät metallien yleiset ominaisuudet)

F.O. Nro 2

Tehtävä: "Tutkimusmenetelmä"

Näihin kysymyksiin vastaamiseksi ehdotan, että teet itsenäistä työtä. Sinulle on annettu yksinkertaisia ​​aineita: rikkiä, rautaa, grafiittia, alumiinia. Tutki niiden fysikaalisia ominaisuuksia ja täytä ohjekorttien avulla taulukko nro 1.
Tehtävän suorittamisen jälkeen tarkistamme, että taulukko on täytetty oikein (Palaute) o Kokeilun kautta tulit vakuuttuneeksi siitä, että metallien ominaisuudet eroavat muiden aineiden ominaisuuksista. Kaikilla metalleilla on useita yhteisiä fysikaalisia ominaisuuksia. Nimeä ne?

Temaattinen lämmittely.

F.O. Nro 3

Tehtävä: "Kuutiomenetelmä"

1. Kuvaile

2. Vertaa

3. Yhteistyökumppani

4. Analysoi

5. Tarjous

6. Perustele

Moniste

Dia nro 6,7,8

Taulukko 1

Taulukko 2

Dia nro 10,11

Oppitunnin loppu

(4 min)

Hymiöt Erilaistuminen Arviointi Terveys ja
tekniikan noudattaminen
turvallisuus. Tämän oppitunnin tehtävien erottelu tapahtuu periaatteella yksinkertaisesta monimutkaiseen, mikä motivoi opiskelijoita jatko-oppimiseen. F.O. #1 Itsearviointi:

Oikeat vastaukset ovat diassa, suullinen palaute annetaan

Arvoituksen ratkaisemisen jälkeen annetaan sanallista palautetta.

F.O. Nro 2

Tarkastetaan taulukon täytön oikeellisuus, suoritetaan keskinäinen arviointi, vaihdetaan ryhmien välistä työtä, annetaan ryhmälle arvio tehtävän suorittamisesta.

F.O. Nro 3 Yksilötyö

Temaattinen alkulämmittely:

Sitä kutsutaan nimellä Minä lapset nousevat ylös ja nostavat kätensä ylös, NeMe-lapset istuvat alas ja taputtavat käsiään.

Yksinkertaista ainetta kutsutaan lasten taputtamiseksi, monimutkaista ainetta kutsutaan lasten taputtamiseksi.

Heijastus:

Aiheen määritystehtävä:

Ilmaise mielipiteesi siitä, mitä nämä symbolit voivat tarkoittaa.

Koulutuksen tarkoitus 7.1.2.2 - tietää, että jokainen kemiallinen alkuaine on merkitty symbolilla ja että se on tietyntyyppinen atomi; 7.1.2.4 - luokitella aineet yksinkertaisiin ja monimutkaisiin;
Ajattelun taso taidot tietoa ja ymmärrystä
Arviointikriteeriopiskelija

Kuvaus:

- tuntee kemialliset symbolit ja niiden nimet.

- osoittaa yksinkertaisia ​​ja monimutkaisia ​​aineita

Koulutuksen tarkoitus 7.1.2.3 Erota metallit ja ei-metallit fysikaalisten ominaisuuksien perusteella.
Ajattelun taso taidot Korkeamman tilauksen taidot
Arviointikriteeriopiskelija
· Selittää elementtien kuulumisen
metallit ja ei-metallit niiden suhteen
fyysiset ominaisuudet.

Kuvaus:

- selittää alumiinin fysikaaliset ominaisuudet ja
rauta luokitellaan metalliksi;
- selittää millä fysikaalisilla ominaisuuksilla huolimatta
niiden yhtäläisyydet ja erot, rikki ja grafiitti luokitellaan ei-metalleiksi.

Taulukko 1. "Yksinkertaisten aineiden fysikaaliset ominaisuudet"

1 2 3 4 5 6 7 8

näyte

Aine Kokoamistila Väri Paistaa Muovi Lämmönjohtokyky Sähkönjohtavuus
1 Rauta
2 Rikki
3 Alumiini
4 Grafiitti

Ohjekortti

"Yksinkertaisten aineiden fysikaalisten ominaisuuksien tutkimus"

Harjoitus 1. Katso näytteitä aineista ja täytä taulukon sarakkeet.

  1. Täytä taulukon sarakkeet 3 ja 4.
  2. Kierrä alumiinia valossa. Kiiltävä? Sijoita "+" tai "-" sarakkeeseen 5.
  3. Taivuta näyte. Taivutukset? Sijoita "+" tai "-" sarakkeeseen 6.
  4. Aseta alumiini kyynärpääsi mutkaan. Lämmin? Laita "+" tai "-" sarakkeeseen 7.
  5. Tee sama muiden näytteiden kanssa. Täytä taulukon asianmukaiset sarakkeet.
  6. Merkitse näytteet, jotka johtavat sähkövirtaa fysiikan kurssin tietojen perusteella.

Tehtävä 2. Jaa esitetyt aineet kahteen ryhmään valitsemalla keskeinen ominaisuus. Kirjoita tuloksena saadut aineryhmät muistikirjaasi ja ilmoita jakautumisominaisuudet.

Koulutuksen tarkoitus.

7.1.2.2 - tietää, että jokainen kemiallinen alkuaine on merkitty symbolilla ja että se on tietyntyyppinen atomi;

7.1.2.3 - luokitella elementit metalleihin ja ei-metalleihin;

7.1.2.4 - luokitella aineet yksinkertaisiin ja monimutkaisiin;
Ajattelun taso
taidot
Korkeamman tilauksen taidot
Arviointikriteeriopiskelija

Tehtävä: "Kuutiomenetelmä"

Ohessa on taulukko kuvineen (6 kuvaa: astiat (Al), happisylinteri (O 2), vesi (H 2 O), kuparikierukka (Cu), typpisylinteri (N), sammutin (CO 2) ja kuutio, jonka kummallekin puolelle on kirjoitettu

  1. Kuvaile
  2. Vertailla
  3. Kumppani
  4. Analysoida
  5. Ehdottaa
  6. Anna syitä

Kuvaus:

- osaa kuvata ja vertailla metalleja ja epämetalleja, yksinkertaisia ​​aineita ja monimutkaisia ​​aineita.

- osaa analysoida tietoa Minusta, NeMestä, yksinkertaisista ja monimutkaisista aineista.

Yhteenveto kemian tunnista 8. luokalla aiheesta: Yksinkertaiset ja monimutkaiset aineet. Oppituntiin liittyy esitys. Oppitunnin tarkoitus: tutustuminen yksinkertaisiin ja monimutkaisiin aineisiin - luonnon elementtien tärkeimmät olemassaolon muodot; suorittaa tehtäviä hallitsemaan käsitteet "yksinkertainen aine", "monimutkainen aine", kehittämällä kykyä erottaa yksinkertaiset aineet monimutkaisista niiden kemiallisten kaavojen perusteella.

Ladata:


Esikatselu:

Koulutushallinnon osasto

Svobodnenskyn piiri, Amurin alue

Kunnallinen oppilaitos Rogachevskaya lukio

Aihe:

"Yksinkertaiset ja monimutkaiset aineet"

Kemia 8 luokka

Kanssa. Rogachevka

Kohde: tutustuminen yksinkertaisiin ja monimutkaisiin aineisiin - elementtien tärkeimmät olemassaolon muodot luonnossa; suorittaa tehtäviä hallitaksesi käsitteet "yksinkertainen aine", "monimutkainen aine",Kehitä kykyä erottaa yksinkertaiset aineet monimutkaisista niiden kemiallisen kaavan perusteella.

Oppitunnin tavoitteet

Koulutuksellinen: 1. paljastaa käsitteet: yksinkertaiset ja monimutkaiset aineet kemiallisten alkuaineiden olemassaolon muotona

Kehittävä: 1.Kehittää kognitiivista kiinnostusta tutkittavaa aihetta kohtaan; 2. luoda olosuhteet aineen koostumuksen tutkimisen tekniikoiden hallitsemiselle; 3.kehittää kykyä etsiä, käsitellä, analysoida ja systematisoida tietoa; 4. kehittää kykyä ilmaista loogisesti näkökantasi; 5. opettaa reflektiotekniikoita, kehittää riittävää itsetuntoa; 6. kehittää kykyä vastaanottaa tietoa.

Koulutuksellinen: ratkaista ongelmia itsenäisesti olemassa olevan tiedon avulla; kehittää kykyä analysoida, vertailla, verrata ja yleistää;oppia olemaan itsenäinenerityyppisissä toimissa;

Suunnitellut tulokset.

1. Ideoiden muodostuminen kemiallisten alkuaineiden olemassaolon muodoista luonnossa ja tiedon kehittäminen kemiallisista alkuaineista.

2. Opiskelijoiden tiedon kehittäminen aineiden fysikaalisista ominaisuuksista.

3. Opiskelijoiden tieteellisen ajattelun kehittäminen kykyjen vertailla ja kuvailla kemiallisia esineitä itsenäisen harjoitusten ja monimutkaisten tehtävien suorittamisen aikana sekä kykyä soveltaa tietoa ja toimintatapoja uusissa olosuhteissa.

4. Koululaisten tieteellisen maailmankuvan muodostuminen ja kurssin johtavien ideologisten ajatusten omaksuminen: aineellisen maailman tunnettavuus ja yhtenäisyys, aineiden ominaisuuksien riippuvuus sen koostumuksesta ja rakenteesta.

5. Kiinnostuksen ja motivaation kehittäminen kemian opiskeluun viittaamalla koululaisten elämänkokemukseen ja systematisoimalla tietoa aineiden jakautumisesta ja yhteyksistä luonnossa.

Tuntien aikana:

1. Organisatorinen hetki

Hei! Hei rakkaat vieraat!

Miksi olet niin surullinen kemian tunnilla?

Kerro minulle nopeasti: millä oppitunnilla,

Kuka uskalsi loukata sinua lähimenneisyydessä?

Joten piristän sinua tänään,

Tiedän parhaan tavan:

Tutkitaan aihetta!

2 . Kotitehtävien tarkistaminen.

Taas perinteen mukaan

Aloitetaan tavalliseen tapaan

Tarkistamme läksyjämme.

Tämä on meille tuttua.

Valmistaudu vastaamaan

Soitan sinulle nyt!

Oletko peloissasi? Kiusoittelen vain...

En soita!

Annan sinulle mieluummin testit,

Annan kaikille arvosanat myöhemmin.

Harjoitus 1. Kirjoita taulukkoon kirjain “X” tai “F” (kemiallinen tai fysikaalinen) kunkin ilmiön kohdalle ja kirjaimet “T” tai “T” kappaleiden ja aineiden kohdalle.

"B" vastaavasti.

P/n

Ilmiöitä. Kehot ja aineet

X, F; T, V

Ruosteen muodostuminen rautaesineille.

Kivien rapautuminen.

Veden haihtuminen säiliöstä.

Kiehuva vesi kattilassa.

Polttaa bensiiniä auton moottorissa.

Hopeaesineiden tummuminen.

Kasvien mätää.

Raudan sulaminen.

Lasi.

Rauta.

Ämpäri.

Jänis.

Tehtävä 2. Määrittele käsitteet "molekyyli" ja "atomi".

Tehtävä 3. Määritä koostumus: H 2O, O 2, CO 2, Cl 2.

3. Uuden materiaalin opiskelu.

Kemiassa termien "atomi" ja "molekyyli" lisäksi käytetään usein käsitettä "elementti". Mitä yhteistä näillä käsitteillä on ja miten ne eroavat toisistaan?

Kemiallinen alkuaine on samantyyppisiä atomeja. Joten esimerkiksi kaikki vetyatomit ovat alkuaine vety; kaikki happi- ja elohopeaatomit ovat alkuaineita happi ja elohopea.

O 2, Cl 2. H 2 O, CO 2

Miten happi- ja kloorimolekyylit eroavat vesi- ja hiilidioksidimolekyyleistä?

Opiskelijat voivat vastata, että happi- ja kloorimolekyylit muodostuvat samantyyppisestä atomista. - Yksinkertaiset aineet.

Aineet vesi ja hiilidioksidi muodostuvat erityyppisistä atomeista. - Monimutkaiset aineet.

Yksinkertaiset aineet- aineet, jotka muodostuvat yhden kemiallisen alkuaineen atomeista.

Ne, Ar, O 2, Br 2, I 2, O 3, P 4, S 8

(Yksiatomiset yksinkertaiset aineet - inerttien kaasujen molekyylit; kaksiatomiset - vedyn, hapen, kloorin, bromin, jodin molekyylit; kolmiatomiset - otsoni, tetraatomi - fosfori jne.)

Yksinkertaisten aineiden nimet ovat usein samat kuin niiden kemiallisten alkuaineiden nimet, joiden atomeista ne muodostuvat.

Yksinkertaisille aineille on ominaista tietyt fysikaaliset ominaisuudet (aggregaatiotila, väri, tiheys).

Monimutkaiset aineet (kemialliset yhdisteet)- Nämä ovat aineita, jotka muodostuvat eri kemiallisten alkuaineiden atomeista, jotka liittyvät toisiinsa.

H 2 O, C 6 H 12 O 6, NaCl, KMnO 4, CO 2, CO

(vesi, glukoosi, natriumkloridi - pöytäsuola, kaliumpermanganaatti - kaliumpermanganaatti, hiilidioksidi, hiilimonoksidi).

Monimutkaisille aineille on ominaista tietyt fysikaaliset ominaisuudet.

AINEET

yksinkertainen kompleksi

H2, O2, N2, Cl2H2O, CO2, H2SO4

Kiinnitä aihe"Yksinkertaiset ja monimutkaiset aineet. Aineen suhteellinen molekyylimassa."

Harjoittele. Jaa seuraavat aineet yksinkertaisiin ja monimutkaisiin: SO 2 K, Cu, N 2, O 2, Cl 2, Al 2 O 3, H 2, Br 2, NaCl, MgSO 4 , KOH, Fe, Au, Ag, ZnO, LiI KF, Cr, SO 3

Esitä tulos taulukkomuodossa:

YKSINKERTAISET AINEET

KOMPLEKSIA AINEET

K, Cu, N 2, O 2, Cl 2, H 2, Br 2, Fe, Au, Ag, Cr,

SO 2 Al 2 O 3, NaCl, MgSO 4, KOH, ZnO, LiI KF, SO 3

Laske aineiden molekyylimassat (tarkista itse).

Testata.

№1

Kuinka monta yksinkertaista ainetta on kirjoitettu kaavojen sarjaan:

H 2 O, N 2, O 3, HNO 3, P 2 O 5, S, Fe, CO 2, KOH.

№2

Molemmat aineet ovat monimutkaisia:

A) C (hiili) ja S (rikki);

B) CO 2 (hiilidioksidi) ja H 20 (vesi);

B) Fe (rauta) ja CH4 (metaani);

№3

Valitse oikea väite:

Yksinkertaiset aineet koostuvat samantyyppisistä atomeista.

A) Oikein

B) Väärin

№4

Missä tapauksessa puhumme raudasta kemiallisena alkuaineena?

A) Rauta on metalli, jota magneetti vetää puoleensa;

B) Rauta on osa ruostetta;

C) Raudalle on ominaista metallinen kiilto;

D) Rautasulfidi sisältää yhden rautaatomin.

№5

Missä tapauksessa puhumme hapesta yksinkertaisena aineena?

A) Happi on kaasu, joka tukee hengitystä ja palamista;

B) Kalat hengittävät veteen liuennutta happea;

C) Happiatomi on osa vesimolekyyliä;

D) Happi on osa ilmaa.

Suorita käytännön tehtäviä itsenäisen työn muodossa.

Pohdintaa ja yhteenvetoa.

Mitä uutta opit tunnilla?

Mitkä kysymykset aiheuttivat vaikeuksia?

Mitä tietoa olet hankkinut tänään?

Kotitehtävät.§5, 6 s. 25 Harjoitus nro 11–13

Esimerkkejä käytännön tehtävistä:

  • Lisää pisteiden sijaan tarvittavat lausekkeet (kemiallinen alkuaine, yksinkertainen aine, monimutkainen aine, seos): a) kuparioksidi __________________, koska se koostuu ________________________, kuparista ja hapesta; Kun ______________________________ elohopeaoksidia kuumennetaan, muodostuu kaksi ____________________________: elohopeaa ja happea.
  • Täydennä puuttuvat sanat: a) kemiallisten yhdisteiden koostumus _______________________ rakenne ________________________________.

    P/n-ilmiöt. Kehot ja aineet X, F; T, B 1. Ruosteen muodostuminen rautaesineille. X 2. Kivien rapautuminen. F 3. Veden haihtuminen säiliöstä. F 4. Veden keittäminen kattilassa. F 5. Bensiinin palaminen auton moottorissa. X 6. Hopeaesineiden tummuminen. X 7. Kasvien mätää. X 8. Raudan sulatus. F 9. Lasi. B 10. Rauta. B 11. Kauha. T 12. Jänis. T

    Tehtävä 2. Määrittele käsitteet "molekyyli" ja "atomi".

    Tehtävä 3. Määritä koostumus: H 2 O, O 2, CO 2, Cl 2.

    Kemialliset alkuaineet esiintyvät kemiallisten yhdisteiden muodossa. kemialliset yhdisteet yksinkertaiset monimutkaiset aineet aineet

    Yksinkertaiset aineet koostuvat yhden tyyppisistä atomeista, monimutkaiset aineet koostuvat erityyppisistä atomeista. Kuinka ilmaista aineen koostumus kemiallisten alkuaineiden symboleilla? O 2 H 2 H 2 O indeksi

    Harjoittele. Jaa seuraavat aineet yksinkertaisiin ja monimutkaisiin aineisiin: SO 2 K, Cu, N 2, O 2, Cl 2, Al 2 O 3, H 2, Br 2, NaCl, MgSO 4, KOH, Fe, Au, Ag, ZnO, LiI, KF, Cr, SO3

    Mitä uutta opit tunnilla? Mitkä kysymykset aiheuttivat vaikeuksia? Mitä tietoa olet hankkinut tänään?

    Kotitehtävät. §5, 6 s. 25 Harjoitus nro 11–13


    Tietoja atomeista ja kemiallisista alkuaineista

    Luonnossa ei ole mitään muuta

    ei täällä eikä siellä, avaruuden syvyyksissä:

    kaikkea - pienistä hiekkajyväistä planeetoihin -

    koostuu yhtenäisistä elementeistä.

    S. P. Shchipachev, "Lukeminen Mendelejeviä".

    Kemiassa termejä lukuun ottamatta "atomi" Ja "molekyyli" käsitettä käytetään usein "elementti". Mitä yhteistä näillä käsitteillä on ja miten ne eroavat toisistaan?

    Kemiallinen alkuaine nämä ovat samantyyppisiä atomeja . Joten esimerkiksi kaikki vetyatomit ovat alkuaine vety; kaikki happi- ja elohopeaatomit ovat alkuaineita happi ja elohopea.

    Tällä hetkellä tunnetaan yli 107 atomityyppiä, eli yli 107 kemiallista alkuainetta. On tarpeen tehdä ero käsitteiden "kemiallinen alkuaine", "atomi" ja "yksinkertainen aine" välillä.

    Yksinkertaiset ja monimutkaiset aineet

    Alkuainekoostumuksensa perusteella ne erotetaan toisistaan yksinkertaiset aineet, joka koostuu yhden alkuaineen atomeista (H 2, O 2, Cl 2, P 4, Na, Cu, Au) ja monimutkaiset aineet, joka koostuu eri alkuaineiden atomeista (H 2 O, NH 3, OF 2, H 2 SO 4, MgCl 2, K 2 SO 4).

    Tällä hetkellä tunnetaan 115 kemiallista alkuainetta, jotka muodostavat noin 500 yksinkertaista ainetta.


    Alkuperäinen kulta on yksinkertainen aine.

    Yhden alkuaineen kykyä esiintyä erilaisten ominaisuuksiltaan erilaisten yksinkertaisten aineiden muodossa kutsutaan allotropia Esimerkiksi alkuaineella happi O on kaksi allotrooppista muotoa - dihappi O 2 ja otsoni O 3, joiden molekyyleissä on eri määrä atomeja.

    Alkuaineen hiili C allotrooppiset muodot - timantti ja grafiitti - eroavat kiteidensä rakenteesta. Allotropiaan on muitakin syitä.

    kemialliset yhdisteet esimerkiksi elohopea(II)oksidi HgO (saatu yhdistämällä yksinkertaisten aineiden atomeja - elohopea Hg ja happi O 2), natriumbromidi (saatu yhdistämällä yksinkertaisten aineiden atomeja - natrium Na ja bromi Br 2).

    Tehdään siis yhteenveto yllä olevasta. Aineen molekyylejä on kahdenlaisia:

    1. Yksinkertainen– tällaisten aineiden molekyylit koostuvat samantyyppisistä atomeista. Kemiallisissa reaktioissa ne eivät voi hajota muodostaen useita yksinkertaisempia aineita.

    2. Monimutkainen– tällaisten aineiden molekyylit koostuvat erityyppisistä atomeista. Kemiallisissa reaktioissa ne voivat hajota muodostaen yksinkertaisempia aineita.

    Ero käsitteiden "kemiallinen alkuaine" ja "yksinkertainen aine" välillä

    Erota käsitteet "kemiallinen alkuaine" Ja "yksinkertainen aine" mahdollista vertaamalla yksinkertaisten ja monimutkaisten aineiden ominaisuuksia. Esimerkiksi yksinkertainen aine - happi– väritön kaasu, jota tarvitaan hengittämiseen ja palamisen tukemiseen. Yksinkertaisen aineen hapen pienin hiukkanen on molekyyli, joka koostuu kahdesta atomista. Happea sisältyy myös hiilimonoksidiin (hiilimonoksidi) ja veteen. Vesi ja hiilimonoksidi sisältävät kuitenkin kemiallisesti sitoutunutta happea, jolla ei ole yksinkertaisen aineen ominaisuuksia, eikä sitä voida erityisesti käyttää hengitykseen. Esimerkiksi kalat eivät hengitä kemiallisesti sitoutunutta happea, joka on osa vesimolekyyliä, vaan siihen liuennutta vapaata happea. Siksi, kun puhumme minkä tahansa kemiallisten yhdisteiden koostumuksesta, on ymmärrettävä, että nämä yhdisteet eivät sisällä yksinkertaisia ​​aineita, vaan tietyn tyyppisiä atomeja, toisin sanoen vastaavia alkuaineita.

    Kun monimutkaiset aineet hajoavat, atomit voivat vapautua vapaassa tilassa ja yhdistyä muodostamaan yksinkertaisia ​​aineita. Yksinkertaiset aineet koostuvat yhden alkuaineen atomeista. Eron käsitteiden "kemiallinen alkuaine" ja "yksinkertainen aine" välillä vahvistaa myös se, että sama alkuaine voi muodostaa useita yksinkertaisia ​​aineita. Esimerkiksi happielementin atomit voivat muodostaa kaksiatomisia happimolekyylejä ja kolmiatomisia otsonimolekyylejä. Happi ja otsoni ovat täysin erilaisia ​​yksinkertaisia ​​aineita. Tämä selittää sen tosiasian, että tunnetaan paljon yksinkertaisempia aineita kuin kemiallisia alkuaineita.

    Käyttämällä käsitettä "kemiallinen alkuaine" voimme antaa seuraavan määritelmän yksinkertaisille ja monimutkaisille aineille:

    Yksinkertaiset aineet ovat aineita, jotka koostuvat yhden kemiallisen alkuaineen atomeista.

    Monimutkaiset aineet ovat aineita, jotka koostuvat eri kemiallisten alkuaineiden atomeista.

    Ero käsitteiden "seos" ja "kemiallinen yhdiste" välillä

    Monimutkaisia ​​aineita kutsutaan usein kemialliset yhdisteet.

    Yritä vastata kysymyksiin:

    1. Miten seokset eroavat koostumukseltaan kemiallisista yhdisteistä?

    2. Vertaa seosten ja kemiallisten yhdisteiden ominaisuuksia?

    3. Millä tavoin voit erottaa seoksen komponentit ja kemiallisen yhdisteen?

    4. Voidaanko ulkoisten merkkien perusteella arvioida seoksen ja kemiallisen yhdisteen muodostumista?

    Seosten ja kemikaalien vertailuominaisuudet

    Kysymyksiä seosten yhdistämisestä kemiallisiin yhdisteisiin

    Vertailu

    Seokset

    Kemialliset yhdisteet

    Miten seokset eroavat koostumukseltaan kemiallisista yhdisteistä?

    Aineita voidaan sekoittaa missä suhteessa tahansa, ts. vaihteleva seosten koostumus

    Kemiallisten yhdisteiden koostumus on vakio.

    Vertaa seosten ja kemiallisten yhdisteiden ominaisuuksia?

    Seoksissa olevat aineet säilyttävät ominaisuutensa

    Yhdisteitä muodostavat aineet eivät säilytä ominaisuuksiaan, koska muodostuu kemiallisia yhdisteitä, joilla on muita ominaisuuksia

    Millä tavoin seos ja kemiallinen yhdiste voidaan erottaa sen ainesosiksi?

    Aineet voidaan erottaa fysikaalisin keinoin

    Kemialliset yhdisteet voidaan hajottaa vain kemiallisten reaktioiden kautta

    Voidaanko ulkoisten merkkien perusteella arvioida seoksen ja kemiallisen yhdisteen muodostumista?

    Mekaaniseen sekoitukseen ei liity lämmön vapautumista tai muita merkkejä kemiallisista reaktioista

    Kemiallisen yhdisteen muodostuminen voidaan arvioida kemiallisten reaktioiden merkkien perusteella

    Konsolidointitehtävät

    I. Työskentele simulaattoreiden kanssa

    II. Ratkaise ongelma

    Kirjoita ehdotetusta aineluettelosta yksinkertaiset ja monimutkaiset aineet erikseen:
    NaCl, H2S04, K, S8, CO2, O3, H3PO4, N2, Fe.
    Perustele valintasi kussakin tapauksessa.

    III. Vastaa kysymyksiin

    №1

    Kuinka monta yksinkertaista ainetta on kirjoitettu kaavojen sarjaan:
    H 2 O, N 2, O 3, HNO 3, P 2 O 5, S, Fe, CO 2, KOH.

    №2

    Molemmat aineet ovat monimutkaisia:

    A) C (hiili) ja S (rikki);
    B) C02 (hiilidioksidi) ja H20 (vesi);
    B) Fe (rauta) ja CH4 (metaani);
    D) H2S04 (rikkihappo) ja H2 (vety).

    №3

    Valitse oikea väite:
    Yksinkertaiset aineet koostuvat samantyyppisistä atomeista.

    A) Oikein

    B) Väärin

    №4

    Seoksille on tyypillistä se
    A) Niiden koostumus on vakio;
    B) "Seoksen" aineet eivät säilytä yksilöllisiä ominaisuuksiaan;
    C) "Seoksissa" olevat aineet voidaan erottaa fysikaalisten ominaisuuksien perusteella;
    D) "Seoksissa" olevat aineet voidaan erottaa kemiallisen reaktion avulla.

    №5

    Seuraavat ovat tyypillisiä "kemiallisille yhdisteille":
    A) Muuttuva koostumus;
    B) "kemiallisen yhdisteen" sisältämät aineet voidaan erottaa fysikaalisin keinoin;
    C) Kemiallisen yhdisteen muodostuminen voidaan arvioida kemiallisten reaktioiden merkkien perusteella;
    D) Pysyvä koostumus.

    №6

    Missä tapauksessa puhumme rauhanen miten kemiallinen alkuaine?
    A) Rauta on metalli, jota magneetti vetää puoleensa;
    B) Rauta on osa ruostetta;
    C) Raudalle on ominaista metallinen kiilto;
    D) Rautasulfidi sisältää yhden rautaatomin.

    №7

    Missä tapauksessa puhumme hapesta yksinkertaisena aineena?
    A) Happi on kaasu, joka tukee hengitystä ja palamista;
    B) Kalat hengittävät veteen liuennutta happea;
    C) Happiatomi on osa vesimolekyyliä;
    D) Happi on osa ilmaa.